آیا برگ سبز خودرو همان سند مالکیت است؟

«برگ سبز خودرو» سندی قانونی است که از سمت نیروی انتظامی صادر شده و طبق آن پلاک جدید و کارت خودرو صادر می گردد. اما این که صرفاً دارا بودن برگ سبز خودرو جهت مالکیت کافی است یا خیر را در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

برگ سبز خودرو و محتویات آن

همان طور که گفتیم برگ سبز خودرو از سمت نیروی انتظامی صادر می شود و بر روی آن «سند مالکیت وسیله نقلیه» درج شده است. رنگ سبز روشن این سند باعث شده تا در بین عامه مردم به برگ سبز معروف شود.

اطلاعات و داده های روی برگه ی سبز خودرو عبارت است از:

مشخصات مالک: نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ملی، کد پستی، آدرس

مشخصات خریدار: نام و نام خانوادگی یا نام شرکت، تاریخ تولید یا تاریخ تاسیس، نام پدر یا به نمایندگی، شماره شناسنامه یا شماره ثبت، شماره ملی، کد پستی، نشانی محل سکونت یا نشانی محل فعالیت، شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه

مشخصات وسیله نقلیه: نوع، سیستم، تیپ، رنگ، ظرفیت، تعداد سیلندر،

در زمان خرید یک خودرو صفر کیلومتر از کمپانی یا شرکت خودرو سازی مورد نظر یک برگه که اصولاً نام شرکت خریداری شده را دارد به فرد اعطا می گردد، که این برگه به نوعی سند مالکیت خودرو حساب می شود. ولی در شرایطی که فرد بخواهد خودرو دست دوم خریداری کند می بایست ضمن تعویض پلاک و صدور برگ سبز به یکی از دفاتر اسناد رسمی و نسبت به تعویض اقدام نماید.برگ سبز خودرو سند مالکیت هست یا نیست؟

سند رسمی اعتبار بیشتری دارد یا برگ سبز خودرو؟

برای جواب به این سوال باید به دو قانون زیر اشاره کنیم:

۱. ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و آیین‌نامه اجرایی:

براساس این ماده کلیه نقل و انتقالات خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود و دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از مراجعه به دفاتر ثبت ‌اسناد رسمی به یکی از شعب راهنمایی و رانندگی مراجعه کرده و ضمن پرداخت دیون معوق خودرو، فک پلاک، تعویض پلاک کرده و برگ سبز خودرو خود را از راهور دریافت کنند.


بیشتر بخوانید: شرایط گرفتن المثنی برگ سبز خودرو


۲. ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی:

کلیه اسنادی که در اداره ثبت و یا دفاتر اسناد رسمی و یا نزد مأمورین رسمی در حد صلاحیت آن‌ها و بر طبق مقررات قانون تنظیم ‌شده باشد، رسمی است.

با توجه و استناد به همین قوانین و مقررات موجب شد کلیه نقل و انتقالات خودرو با دو سند معتبر یعنی برگ سبز خودرو از راهور و سند مالکیت خودرو از دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام شود. بنابراین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی پس از خرید خودرو علاوه بر برگه سبز برای تهیه سند مالکیت آن نیز اقدام شود و در واقع خریدار برای وسیله نقلیه خود هر دو سند را تهیه کند.برگ سبز خودرو سند مالکیت هست یا نیست؟

تفاوت برگ سبز خودرو و سند مالکیت و آیا برگ سبز خودرو سند مالکیت است؟

تفاوت فاحشی که بین سند مالکیت خودرو و برگ سبز خودرو وجود دارد آن است که در برگ سبز، داده ها و اطلاعات جامعی از مالک خودرو و مشخصات وسیله نقلیه آورده شده، ولی این برگ سبز به عنوان یک سند قانونی برای خودرو حساب نمی شود و صرفاً یک سند برای مالکیت پلاک است که بر روی خودرو قرار گرفته.

برای مثال فردی که مالک چند خودرو باشد اما به نام او خودرویی به ثبت نرسیده. اما سند رسمی خودرو، سند مالکیت وسیله نقلیه حساب می شود و فی الواقع موضوع سند مالکیت وسیله، مالکیت خودرو ورای مسائل مربوط به خرید و فروش خودروهای شخصی می باشد. به عبارت ساده تر و در یک مثال مالکیت وسایل نقلیه عمومی به طور اشتراکی می باشد و این امکان وجود دارد که با خرید یک یا چند دانگ در آن سهیم شد و این همان علتی است که باعث می شود ثبت سند رسمی از سمت مالکان دوبرابر شود.

خرید کامیون و اتوبوس… مثل یک ملک، می تواند به صورت اشتراکی بوده و می‌توان با خرید یک یا چند دانگ از یک اتوبوس یا کامیون، در مالکیت آن شریک شد. همین امر اهمیت ثبت سند رسمی از سوی مالکان را دو چندان می‌کند.

12 نظرات
 1. مهدی می گوید

  با سلام اگر مالک قبلی به هر دلیلی به دفترخانه مراجعه نکند(با توجه به اینکه برگ سبز و پلاک و کارت ماشین تعویض شده و به نام خریدار میباشد)تکلیف چیست؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باید دادخواست الزام مطرح نمایید

 2. آدرین می گوید

  برگ سبز خودرو کافیست، قوانینی که بی جهت جیگر مردم را خون میکنه باید اصلاح بشه

 3. ایران می گوید

  بابا اینا کاسه گدایی دست گرفتن دیگه پلاک به اسم هرکسی باشه ماشین مال اونه
  تو کشورای دیگه هم همین طوره
  صاحب پلاک صاحب ماشین محسوب میشه الکی کلی از مردم پول میگیرن
  برید ببینید تو دفاتر به اصطلاح اسناد رسمی چه پول مفتی میگیرن در ازای یه کار ساده

 4. فرشته می گوید

  سلام وقتتون بخیر.اگر خودرو فروخته شده باشد ولی صاحب برگه سبز از انتقال آن خودداری کند تکلیف چیست؟ برای شکایت هم می‌گویند فعلا این گونه شکایات بررسی نمیشود!

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ابتدا باید اظهار نامه مبنی بر الزاممطرح کنید و بعد دادخواست بدید. کی میگه بررسی نمیشه؟

 5. محمد رضا می گوید

  باسلام بند یک ماشین خریدم برگ سبز به نام هست ولی سند نمیزن بایت چکارکنم

  1. وکیل تاپ می گوید

   باید دادخواست الزام به تنظیم سند مطرح نمایید

 6. محمد می گوید

  سلام برگه سبز به اسمم هست قبل ازمن هم برگ سبز به اسم طرف بوده ولی سند به اسم قبل از من وفروشنده قبلی هست الان نمیان به هر دلیل سند کنن باید چیکار کنم

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام برگه سبز همون سند مالکیت خود رو هست و نیاز به تنظیم سند مالکین قبلی نیست

 7. علی می گوید

  سلام بنده یه ماشین خریدم سندزدم ولی تعویض پلاک نکردم حالایکی بامالک قبلی اختلاف داره رفته روپلاک شکایت کرده میتونه ماشینو بخابونه بیش ازشش ماه که سند به نام شده.

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام باید اعتراض ثالث اجرایی کنید

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند