شرایط، مراحل و مدارک لازم برای گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

برگ سبز خودرو سندی است که در هنگام خرید و فروش خودرو صادر می شود. هزینه نقل و انتقال با این برگ چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان می شود. ثبت خودرو در دفترخانه کاملا در اختیار فرد می باشد.نکته حائز اهمیت آن است که در هنگام صدور این سند و در قسمت بالایی در کنار کلمه «سند مالکیت خودرو» شماره سنا یا همان مالکیت خودرو درج می شود که حاکی از اصالت و درستی برگه سبز دارد.

مراحل و مدارک گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

تفاوت سند رسمی خودرو با برگ سبزی که شناسنامه وسیله نقلیه یا سند مالکیت است در چیست؟

سال ها قبل زمانی که برگ سبز خودرو یا المثنی برگ سبز خودرو  به مالک ارائه می شد، در بالای آن نوشته بود، شناسنامه وسیله نقلیه. اما بعدها نوشتند: سند مالکیت. که خب به واقع این تنها سند مالکیت پلاک است نه خودرو. زیرا طبق قانون، پلیس راهنمایی و رانندگی پلاک را به مالک خودرو تحویل مالک اصلی خودرو می دهد. پس برگ سبز یا شناسنامه وسیله نقلیه یا سند وسیله نقلیه می بایست تحویل نیروی انتظامی شود و کوچکترین ارتباطی با مالکیت خودرو ندارد. در گذشته بحث پلاک ملی وجود نداشت و پلاک با تغییر مالکیت خودرو عوض نمی شد. و زمانی که یک سند در دفاتر به تنظیم در می آمد، یک کپی از آن را به راهنمایی و رانندگی می فرستادند و با این کار مشخصات کارت خودرو کاملا دگرگون می شد. همچنین دفترچه ای هم بود که آن را به مالک می دادند و در آن یک یک ستون تعریف شده بود، نقل و انتقالات توسط دفاتر رسمی در آن ثبت می شد تا زمانی اگر نام مالک اصلی خودرو را در آن ها استعلام کردند، بتوانند جوابگو باشند. استعلام ها دائماً از از نیروی انتظامی انجام می شود.

هم اکنون در تبصره های ۲۹ قانون آمده: نیروی انتظامی با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌تواند امکان استقرار دفاتر را در مراکز تعویض پلاک فراهم کند، چرا که یکی از مشکلات مسئولان این بود که مردم برای ثبت سند خودرو باید به دو مرکز مراجعه کنند.از این‌رو قانون گذار امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را در این مراکز پیش بینی کرده است.

بدیهی است که وقتی پلاک ملی شده است، شخص تنها می تواند مالک پلاک باشد و دارای خودرو هم نباشد، اصلا ممکن است در مراکز تعویض پلاک، فردی مالک ۲۰ پلاک باشد اما، در نهایت دارای یک خودرو باشد. پس مالک پلاک لزوماً مالک خودرو نمی باشد. و برگ سبز خودرو  و المثنی برگ سبز خودرو فقط و فقط سند پلاک است نه سند خودرو و نشان دهنده آن است که من مالک پلاکی هستم که هم اکنون در خودرو نصب است.

مراحل و مدارک گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

بحث اختلاف بر سر ثبت سند خودرو بین کانون سردفتران و پلیس راهنمایی

یک اختلاف حقوقی بین کانون سردفتران و نیروی انتظامی در اینجا وجود دارد که به آسانی می توان آن را حل کرد. طبق ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی:

(نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، پس دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، نخست به اداره راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند تا اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه و دیون معوق بررسی و پلاک به نام مالک جدید تعویض شود.) و به روشنی در این قانون قید شده است که ثبت نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر رسمی صورت گیرد. و می توان گفت این قانون وظایف نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی را بیان کرده است. در باور عوام این گونه است که با رفتن به دفاتر اسناد رسمی باشد هزینه های گزافی را پرداخت کنند، اما به واقع بخشی از پول که در دفاتر اسناد رسمی هزینه می شود به حساب خزانه دولت واریز می شود. و بخش حق الثابت که ۴۲ درصد سهم هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است تا در صورت نیاز تجهیزات خود را برای کمک رسانی مهیا کنند.


بیشتر بخوانید: انواع گواهینامه رانندگی و شرایط اخذ گواهینامه


مواد ۴۲ و ۴۳ این قانون و تبصره آنها نیز می‌گوید: «دفاتر اسناد رسمی مکلفند قبل از تنظیم هر نوع سند بیع قطعی، صلح و هبه و وکالت برای فروش انواع خودروی مشمول مالیات، رسید یا گواهی پرداخت عوارض تا پایان سال قبل از تنظیم سند را دریافت کنند.» پس مشخص است که طبق قانون وظیفه تنظیم سند رسمی خودرو را دفاتر رسمی بر عهده می گیرند. و در این میان تنها مبلغی تحت عنوان حق التحریر اخذ می شود، سهم اصلی دفتر است. و باز هم ۱۰ درصد از این مبلغ به بیمه می رسد و ۱۵ درصد حق دفتریار و ۱۵ درصد حق کارمند می باشد.

مراحل و مدارک گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

شرایط و مدارک صدور سند المثنی مالکیت خودرو

 • حضور مالک یا نماینده قانونی ایشان به همراه خودرو جهت سیر مراحل قانونی برای گرفتن المثنی برگ سبز خودرو
 • اصل مدارک شناسایی معتبر شامل كارت ملی و شناسنامه یا وكالتنامه برای نماینده قانونی وی به همراه مدارک شناسایی.
 •  اصل کارت مشخصات خودرو.
 • درج یک نوبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار مبنی بر فقدان سند مالکیت خودرو و سپری شدن ده روز از سند آگهی و قبول هرگونه مسئولیت در قبال کشف مسئولیت احتمالی الزامی است.آگهی برای المثنی برگ سبز خودرو الزامیست.
 • مدارك احراز سكونت مالك در آدرس اعلامی
 • بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 • برگ معاینه فنی صادره از مراکز مکانیزه مجاز برای خودروهای شخصی و دولتی که بیش از ۴ سال از زمان تولید و خودروهای عمومی که بیش از یکسال از زمان تولید آنها(بر اساس مدل) سپری شده باشد.
 • گواهی مفاصا حساب از اجرائیات در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه.
 • واریز هزینه صدور سند المثنی برگ سبز خودرو از طریق دستگاه های کارت خوان (pos) مستقر در مراکز تعویض پلاک.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای
69 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام شناسنامه خودرو گم شده بدهی به شرکت دارم توقیف پلاک شده مشکل حقوقی برای گرفتن شناسنامه المثنی پیش نمیاد تشکر

 2. بهروز می گوید

  متاسفانه بنگاهی سرم کلاه گذاشت ماشین ۲۰ملیونی رو به ۲۰ نقد ۱۰ قسطی بمن دتد و از شلوغی سرم و بدهکاریها و غیره خبردار بود و سو استفاده کرد فوت پدرم هم اضافه شد و در روز اول و دوم ماشبن واشر سوزوند و ۱۶ ملیون خرج گذاشت دستم که همه قرض و غیره بودنهایتا مالک هرچه خواستم پس بدم قبول نکرد و قرار گذتشت برای تعویض پلاک و محضر تا ماشین بنامم شود و دذر رهن او باشد برای ادمام قسط ها رفتیم تعویض پلاک اما توافق کردیم ۵ بدم تموم بشه بره دادم تعویض پلاک شد اومدیم محضر دیر شد افتاد فردا که نشد برم ااان زنگ زدم بریم میگه ۱۱باید بدی بریم حال برگ سبز بنام منه ولی دست ادنه سند هم نزدیم چه باید کرد

 3. مهران می گوید

  يكي از مداركي كه براي صدور المثني برگ سبز خودرو لازم است درج يك نوبت اگهي در روزنامهً هاي كثير الانتشار مبني بر فقدان سند مالكيت خودرو مدكور كه مي بايستي حداقل ده روز از سند اگهي گذشته بأشد
  سؤال : من در سال ٩٧ اگهي در روزنامه همشهري دادهامً ولي پيگير درخواست سند المثني نشدمً
  الانً با اگهي سال ۹۷ مي توانمً اقدام كنم يا بايد اگهي جديد بدهم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام گمان میکنم بشه

 4. سهیل می گوید

  سلام برگ سبز و سند بنام خودم هستن و گم شدن علاوه بر صدور المثنی سند و برگ سبز باید پلاک جدید هم بگیرم؟

 5. خدیجه مومنی می گوید

  سلام وقتتون بخیر .من برگ سبز و برگ کمپانی خودرو را گم کردم و تعویض پلاک هنوز نکردم .وکالت داشتم که اونم تو مدارکم گم شد من باید چی کار کنم تا بتونم مدارک رو بگیرم و تعویض پلاک کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام به دفتر خانه ای که در انجا وکالت دادید مراجعه نمایید و درخواست کپی برابر اصل نمایید

 6. خدیجه مومنی می گوید

  سلام وقتتون بخیر من مدارک ماشین مثل برگ سبز و برگ کمپانی را گم کردم و وکالتی که برای تعویض پلاک و سند هم داشتم اونم با مدارک گم شد در حال حاضر من باید چی کاری انجام بدم برای تعویض پلاک و گرفتن المثنی مدارک

 7. خدیجه مومنی می گوید

  خب اگر تاریخ وکالت به دلیل محدودیت ها گذشته باشه هنوز اعتبارددارد یا باید دوباره وکالت بگیرم

 8. خدیجه مومنی می گوید

  برای گرفتن المثنی مدارک با همون وکالت میتوانم اقدام کنم ؟و در نیاز به صاحب سند نیست؟

 9. کوروش می گوید

  سلام
  من خودرویی خریدم بصورت نقدو اقساط سند بصورت یک دانگ ۵ دانگ صادر شده الان اگه بخوام ۶دانگ بنام بزنم باید چکار کنم ؟میخوام بدونم همون شرایط تعویض پلاک و باید پیگیری کنم یا قوانینش فرق داره؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام باید از صاحب یک دانگ یا پنج دانگ وکالت نقل و انتقال داشته باشید تا با ارائه ان سند صادر شود و شرایط همان است

 10. نوری می گوید

  سلام وقت بخیر
  ما تعویض پلاک انجام دادیم
  مالک سند شهردیگری بود اصل مدارک رو دادم نماینده بفرسته اونجا برای سند
  بعدچند وقت با وکالت تام بنام خودم اومد و
  تقاضای پول بیشتری کرد.
  الان بمن گفتن برم برگ سبز المثنی بگیرم و چون وکالت بنام خودم هست و ازنوع جدید هست که میشه اینترنتی تاییدش کرد سند هم بگیرم.آیا این برای من مشکلی پیش نمیاورد؟؟

 11. ایمان می گوید

  سلام خودرویی خریدم که هنوز تعویض پلاک نشده و صاحب اول ان سند و کارت سبز نداره الان اگهی مفقودی این دو را بزنم و برگ سبز که زودتر می اید میشود تعویض پلاک کرد یا خیر .بخاطر نداشتن سند فروش بهم گیر نمیدن و تعویض پلاک میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   ابتدا باید به دفتر روزنامه مراجعه نمایید و اعلام مفقودی کنید بعد از ده روز روزنامرو ببرید مراکز تعویض پلاک

 12. مجید می گوید

  سلام من دوستم ماشینمو با تمام مدارک پای طلب خواهرم برده بعد هم دوتا شاهد اورده که خریدم ماشینو بابت شکایت خیانت در امانت کردم همون پول قرض داده بود دادگاه خیانت در امانتو رد کرد بیمه نامه و ماشینو تمام مدارک دستشه چکار کنم من الان فقط ماشین به اسممه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام تماس بگیرید باید بررسی بشه. ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 13. قاسم کریمی می گوید

  سلام یک دستگاه خودرو در سال ۹۰ صفر کیلومتر خریداری کردم از یکی از نمایندگیهای ایران خودرو وهمان ماه کارت سوخت وکارت ماشین بوسیله پست بدستم رسید ولی کارت سبز نیامد در چند نوبت به پست مرکزی رفتم ولی جوابی نگرفتم به نظر شما چه میبایست کرد .با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باید به مرکز تعویض پلاک رجوع کنید

 14. ابراهیم نسایی قلعه شیری می گوید

  ماشین بنام پسرداییمه،الان دسته منه،برگه سبزوکارت ماشینوگم کرده،من با یه وکالت میتونم برم دنبالش،چکاربایدبکنم،چندروز طول می کشه بیاددستم،چون تو اسنپ بودم بخاطرنقص مدارک حساب کاربریم غیرفعال شده،باتشکرازپاسخگوییتون.

 15. ماجد ملاحی می گوید

  سلام من ماشین خریدم

 16. فاطمه ارسلانی می گوید

  سلام من کارت سبز خودرو را گم کرده‌ام و الان خودرو را میخواهم بفروشم ب خریدار هم وکالت دادم چکار باید کنم

 17. نصیری می گوید

  سلام چند سال پیش لودر خریدم ولی برگ سبز به همون ندادن کلاه سرمون گذاشتن ظاهرا اصلا برگ سبز ندارد به نظرشان راه قانونی دارد یا نه

 18. مصطفی می گوید

  پلاک من کرج هستش باید تعویض پلاک کرج برم یا تهرانم میشه برم ؟

 19. داریوش مهدی پور می گوید

  با سلام من برج ۷سال جاری یک پراید از نمایندگی سایپا چینی کار اهواز خریدم وبا گذشت ۵ماه هنوز برگه سبز وکارت خودرو صادر نشدن چندین بار هم به نمایندگی ورهگشا وپلیس راهنمایی ورانندگی مراجعه کردم ولی هیچکدوم جواب درست وحسابی بهم ندادن نمایندگی هم میگه یه مدت پراید ۱۳۱ مجوز فروش نداشتن ولی سایپا اقدام به فروش کرده حالا راهنمایی ورانندگی گیر داده وصادر نمیکنه براشون حالا گناه ما چیه این وسط وباید چیکار کنیم؟

 20. منصوری می گوید

  سلام. من با قولنامه بنگاه یه ماشین خریدم که سند و برگ سبز ندارد گویا دزدیده شده و الان فقط یه قولنامه دارم ولی کارت و پلاک ماشین به نام صاحب اولیه ماشینه ومن قولنامه از صاحب دوم ماشین دارم و صاحب سند که هماهنگ کردم رفته خارج از کشور آیا راهی هست که با قولنامه ای که از شخص دوم دارم سند بگیرم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر اگراتومبیل در تصرف شما باشد به عنوان غاصب مسوول میباشید فقط میتوانید به شخصی که بصورت فضولی اقدام به فروش کرده نسبت به ثمن معامله ودر صورت عدم اطلاع به نسبت ثمن وخسارات وارده اقدام نمایید

 21. مهدی نارنجی می گوید

  سلام من ماشین خریداری کردم صاحبش برگه سبز سند بهم نمیده و وکالت نمیده منم تقاضا اسباد بیع و سند زدن شکایت کردم محکوم شد آیا میشه بدون برگ سبز سند رفت تعویض پلاک کرد

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام برگ سبز برای تعویض پلاک الزامی است

 22. باقرنژاد می گوید

  تعویض،پلاک انجام شده اگر زمانی برگ سبز المثنی صادر شده باشد و دفتر خانه ایراد گرفت برگه سبزنباید المثنی باشد باید چه مراحلی بگذارنیم

 23. بهزاد می گوید

  سلام
  من ماشین صفر میخواهم بخرم فروشنده میگه برگ سبز نیومده ولی کارت ماشین و سند کمپانی داره میگه چون ماشین صفره تعويض پلاک بهت برگ سبز میده
  درسته ميشه لطف کنید راهنمایی بفرمایید

 24. حمید می گوید

  باسلام بنده یک خودرو خریدم که به صورت دستی بین هم یک قولنامه نوشتیم ولی فروشنده بهونه کردکه مدارک خونه مادرم هست وات فردا برام میارن قرار بود که فردا با مدارک کامل بیاد بریم سند بزنیم ولی بعد گوشی خودشو خاموش کرده و تمام مشخصات خود را به اشتباه نوشته بوده با استعلام های به دست آمده خودرو نه دزدی می‌باشد نه شکایتی دارد و پلاک رو ماشین هنوز به نام شخص دیگری است که میگه چند سال پیش من ماشین رو فروختم و اون بنگاه هم در حال حاضر جمع شده الان یکسال ماشینم پارکینگه هم پولم رفته هم ماشین ندارم رو حساب سادگی تمام پسنداز زندگیم و طلای خانمم رو خواست میشه راهنماییم کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید جلب سیار طرف را طرف را از دادسرا تقاضا نمایید

 25. علی می گوید

  سلام آیا برای گرفتن برگ سبز المثنی شناسنامه و کارت ملی هر جفتش باید باشه یا فقط داشتن کارت ملی کفایت میکنه؟؟؟

 26. علی می گوید

  سلام شناسنامه بنده به همراه بسیاری از مدارک به سرقت رفته آیا برای گرفتن برگ سبز المثنی، شناسنامه و کارت ملی هر دو را باید به همراه داشته باشم یا فقط کارت ملی کفایت میکنه؟؟؟

 27. رضا توکلی می گوید

  سلام وقت بخیر بنده برگه سبز و سند کمپانی خودرو را گم کردم باید چکار کنم؟؟

 28. یاسر می گوید

  سلام ببخشید من وکالت تام دارم الان سند و برگ سبز ماشین گم کردم. ایا خودم با همان وکالت تام میتونم برگ سبز المثنی بگیرم بعد تعویض پلاک کنم به اسم خودم؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام اگه زمان وکالت نامه تموم نشده باشد بله

 29. سمیرا فرامرزی می گوید

  سلام من سند و برگه سبز خودروام را گم کردم و ماشین رو فروختم و میخوام هم المثنی بگیرم هم انتقال سند چه اقدامی انجام بدهم

 30. سید محمدامین جزایری می گوید

  سلام برگ سبز و تمام مدارک خودرو را گم کردم
  کارت ماشین که اصلا به دستم نرسید بعد از تعویض پلاک در حال حاظر بیمه نامه خودرو را دارم ونامه مفقودی مدارک از شورای حل اختلاف
  برای گرفتن معاینه فنی کمی مشکل مالی دارم تصمیم به فروش خودرو را دارم ایا معاینه فنی را میتوان فاکتور گرفت؟

 31. حامد می گوید

  سلام. برگ سبز ماشینم از طریق پست ارسال شد ولی برگشت خورده و امحا شده الان برای صدور نیاز به آگهی دارم؟ با توجه به اینکه خود نیروی انتظامی امحا کرده و توی سیستم هست.

 32. محسن می گوید

  سلام خسته نباشین بنده سال ۹۵ خودرویی رو از یه بنگاه دار ک بعدا معلوم شد فقط اونجا کار میکرده ب خاطر چکی ک از طرف داشتمو پاس نمیکرد مجبور شدم ب جای طلبم ماشین رو بردارم و قولنامه را در نزدیکیه خانه ایشان در ۳ برگ ک یک برگ ان ک قرمز رنگ بود و الان دست بنده هست نوشتیم و مبلغ ماشین ۹/۳۰۰میلون نوشته شد و ماشین بیمه اش تمام شده بود و خلافی هم داشت ک ب بنده گفت ن خلافی دارد ن عوارض ..خلاصه الان نزدیک ب ۵ سال است ن سند ب نامم میزند ن موبایلش در دسترس است ..در حال حاضر کارت ماشین ب اسم یک خانم هست و پلاک هم پلاک شهرستان هست احتمالا هم پلاک ب اسم همان خانم است.فروشنده ماشین کارت ماشین و بیمه نامه و همه مدارک را ب بنده دادن ب جز برگ سبز ک قرار بود بدهند اما از ان تاریخ ب بعد دیگر ن خودشان ن موبایلشان در دسترس نبودن .از تاریخ خرید ک سال ۹۵ بوده بیمه ماشین تا الان ب اسم خودم هست ک پرداخت مینمایم ..حال از شما میخواهم بنده را راهنمایی بفرمایین ک ایا میتوانم با مدارکی ک در دست دارم برگ سبز المثنی را بگیرم و تعویض پلاک نمایم ممنون میشم راهنماییم کنین ..با تشکررر

 33. mehdi می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشيد
  اگر سند خودرو که به نام زوجه هست و کارت ماشین هم دستشونه ولی برگ سند در تصرف زوج باشه و اینام جدا از هم بدون طلاق رسمی زندگی میکنن،آیا با توجه به این شرایط باز هم باید اگهی مفقودی بزنیم توی روزنامه یا راه دیگری هم متصور هست در این مورد خاص؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خیر باید الزام به استرداد سند به طرفیت شخص نمایید.

 34. حسین مرادی می گوید

  سلام من یکسال و نیم پیش با ماشین پرشیا زدم ب یک زانتیا بهر حال با هم توافق کردیم ایشان بنگاه ماشین داشت من پرشیا رو دادم و یک ماشین گل از ایشان خریدم و پانزده میلیون بدهکار شدم ک قرار شد ماهی یک میلیون پرداخت کنم ب مدت سه سال
  من پنج قسط دادم و دیگر نتوانستم الان ایشان یک چک ضمانت بنده ب قیمت کل ماشین گل رو ب اجرا گذاشته و من میخواهم تمام اقساط ماشین رو همه یکجا فک کنم ولی قبول نمیکند و ماشین رو میخواهد چون مدرکی نگرفتم میگوید هم چک رو میتوانم بگیرم هم ماشین رو اعلام میکنم امانت بوده و پس میگیرم
  حالا من چکار کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر چک بابت تخلف و عدم پرداخت باشدفقط چک نقد می شود نه ماشین.

 35. محمد مالک می گوید

  سلام خدا قوت من جای بدهکار بودم برگ سبز خودرو گذاشتم رفتم بدهیم دادم گفت برگه تو گاوصندوق پسرم نیست فردا بیا بگیر فرداش رفتم باباش بیمارستان رو به بهبودی نیست پسرشم میگه پول ندادی منم پول نقدی دادم مبلغ پولم ۸۰۰هزار تومن شما میگید چیکار کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: باید اثبات نمایید پرداخت کرده اید باید رسید نشان دهید یا شاهدی برای اثبات اداعای پرداخت خود داشته باشید.

 36. سبحان می گوید

  سلام من‌ مدارک ماشین گم کردم فقط ی وکالت بنام من خورده منم ماشینو فروختم باید چکارکنم

 37. رمضان افزونی می گوید

  سلام..بنده یه خودرو خریدم از یه شخصی کل مبلغ پول رو هم بهش دادم.بعد رفتیم بانگاه قولنامه نوشتیم..سند خودرو پیش یک بانگاه دیگه بوده .که گفته باید تعویض پلاک کنید که سند رو بدم..الان وکالت هم به ما نمیده سندهم پیش خوده بانگاه داره.. من باید چکار کنم شکایت بانگاه دار رو بکنم یا شکایت بانگاهی که قولنامه کردم خودرو رو یا شکایت اون شخصی که ازش خودرو رو خریدم؟؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   باتوجه به اینکه پلاک خودرو جز لاینفک خودرو محسوب می شود، فک پلاک اتومبیل به تبع تنظیم سند رسمی انتقال بنام خریدار، تکلیف و تعهد فروشنده می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات دقیق تر در این خصوص با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید.

 38. محمد حسین سمیعی می گوید

  من الان سند ماشین مو گم کردم میخوام الان بفروشم یعنی خریدارلنگ سند که بزنم به نامش چیکار کنم

 39. مرجان می گوید

  سلام روز بخیر
  من ماشینم رو تعویض پلاک کردم اما هنوز سند قطعی نزدم ، با توجه به اینکه مدتی ست پلیس راهور به صدور سند رسمی مالکیت اقدام نموده تکلیف برگه سبزهای قدیمی که هنوز سندشان نخورده چیست؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: هیچی نمیشه.

 40. مجتبی روشن دل می گوید

  سلام
  برای صدور المثنی برگ سبز موتور سیکلت هم احتیاج به درج آگهی روزنامه هست

 41. مهران کاکاوند می گوید

  سلام من پیکانم ۳سال پارکینگ همه مدارکشو گم کردم بجز وکالت محضری که روز اول خریدم.العان اول باید برای برگه سبز بعد کارت ماشین اقدام کنم. درضمن داشتن بیمه الزامیه؟ ممنون میشم جواب کامل بدین حتی نمیدونم کجا باید اقدام کنم.

 42. حمید رضا می گوید

  با سلام،سند و برگ سبز کامیونم مفقود شده و پلاک به نام خودم هست برای دریافت المثنی برگ سبز و سند کمپانی باید چکار کنم

 43. سلمان می گوید

  اگر برگ سبز خودرو ( پراید) توسط شرکت سایپا امحا ( ابطال) شود برای گرفتن برگ سبز جدید چه کارهایی باید انجام شود؟

 44. نادر می گوید

  سلام من از یکی پول گرفتم وکالت زدم بنامش اما برگ سبزم دستمه داره اذیت میکنه میتونم بفروشمش

 45. آرش رستمی می گوید

  سلام من ماشین خریدم وکالتنامه زده ب اسمم ولی برگ سبز برگه کمپانی به همراه سند قطعیو برگه وکالتنامرو گم کردم عایا با اون وکالتنامه ای ک دارم میتونم المثنی بگیرم؟

 46. alipy می گوید

  سلام من یک ماشین دارم که سندوبرگه سبزش گم شده در۱۰سال پیش حال میخواهم المثنی بگیرم وصاحب سندهم معلوم نیست کجاست؟آیابنظرشماچطوری میتونم اقدام کنم به نام خودم مدارک روبگیرم بدون صاحب سند..ممنون

 47. فاطمه می گوید

  هزینه گرفتن المثنی برگه سبز و کارت ماشین چقده؟

 48. نیما می گوید

  شاید بدرد یک نفر بخوره من هم برگ سبز و هم سند کمپانی رو گم کرده بودم ، مراحلش اینه :

  اول : در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار آگهی کنید ، نیازمندی های همشهری یک ستون مفقودی داره قیمتش هم مناسبه ، در آگهی حتماً در کنار نام بردن از مدارکی که گم کردید ، شماره پلاک ، شماره شاسی ، شماره موتور و رنگ خودرو هم باشه ، فردای روزی که آگهی کردید به تعداد مدارکی که گم کردید روزنامه بخرید و دور آگهیتون رو خط بکشیده باشید.

  دوم : برای دریافت سند کمپانی ، ده روز بعد از انتشار آگهی در تهران به نمایندگی ایران خودرو ۵۰۶۲ مراجعه کنید ، هیچ نمایندگی دیگه ای سند کمپانی نمی ده بیخودی نگردید ، کارت ماشین ، کارت ملی و خود ماشین باید باشه ، ممکنه اگر کارت رو نداشته باشید وکالت از مالک قبلی لازم باشه ، بالاخره باید یه چیزی همراهتون باشه که بتونید ثابت کنید این ماشینی که برای اون سند المثنی کمپانی درخواست می کنید ، الان مال شماست (قبلش زنگ بزنید سوال کنید)

  آدرس نمایندگی ۵۰۶۲ اینه : استان تهران – شهر تهران-کیلومتر ۱۹ جاده قدیم کرج – تلفن : ۴۴۹۸۸۶۵۰ ۰۲۱ با نشان برید که مسیر رو گم نکنید حواستون باشه که نمایندگی از ساعت ۸ تا ۴:۳۰ بازه و روزهای پنجشنبه تا ۱ بیشتر نیستند.

  سوم : وقتی رفتید نمایندگی چون اجازه نمی دن ماشین رو ببرید تو سعی کنید نزدیک در ورودی پارک کنید که بعدا مجبور نشید ماشین رو برای بازدید بیارید جلوی در چون کنار گذر اتوبانه خیلی خطرناکه ! پارک که کردید ، برید تو نمایندگی ، یک فرم بهتون می دن که پر می کنید از روزنامه و کارت ملی اسکن می گیرند و کارت ماشین رو هم ازتون می گیرند یک شماره تماس ازتون می گیرند و ماشین رو بازدید می کنند از شماره شاسی و شماره موتور و زیر صندلی عقب که زیرش یک کد نوشته شده عکس می گیرند و میگن تشریف ببرید ۴ بعدازظهر بیایید. اگر مسئله ای نباشه ۴ تا ۴:۳۰ همون روز یا تا ساعت ۱ روزهای پنجشنبه سندتون آماده میشه ، کارت ماشین رو به سند المثنی کمپانی منگنه شده بهتون تحویل می دن و یادتون باشه که المثنی هم همیشه به نام مالک اوله ، یعنی ماشین ۱۰ دست هم که بگرده سند کمپانی باز به نام مالک اوله و تغییر نمی کنه ، ولی مدرک مهمیه حتما باید داشته باشید ، نگید چون توی سند کمپانی اسم من نیومده نمی رم دنبالش و …

  چهارم : برای گرفتن برگ سبز که سند اصلی ماشینه ، حتما باید از یکی از مراکز تعویض پلاک بصورت اینترنتی نوبت بگیرید ، وارد سایت نوبت دهی nobatdehi.epolice.ir می شید ، ثبت نام می کنید ، نوع خدمت درخواستی رو سندالمثنی یا هر چیز دیگه ای که گم کردید انتخاب کنید و نزدیک ترین محل به خونتون رو انتخاب می کنید ، یه sms براتون می یاد که توش تاریخ و ساعت و شماره پیگیری و … هست.

  پنجم : روزی که می رید مرکز تعویض پلاک سعی کنید یکم زودتر از وقتی که بهتون دادند اونجا باشید ، شماره ماشینو می زنند توی سیستم ۲ تا برگه بهتون می دن ، یکیش برگه بازدیده یکی برگه ی مربوط به سالن و غرفه ای که باید بهش مراجعه کنید ، اول ماشینتونو بازدید می کنند اگر مشکلی نبود یه هلوگرام روی برگتون می زنند و امضاش می کنند بعد می گن پارک کن برو سالن مربوطه چون شما فک پلاک ندارید اومدید المثنی بگیرید . مدارکی که برای برگه سبز گم شده لازم دارند ایناست : روزنامه که باید دور آگهیتون رو خط کشیده باشید ، کارت ملی ، بیمه ، تأئیده آدرس پستی ، فیش گاز یا برق ، اگر سه مورد آخر رو نداشتید باید از کافی نت داخل مجموعه کمک بگیرید کد ملی رو می دید بهتون برگ تأئید نشانی پستی می دن ، بعد شناسه پرداخت و شناسه قبض گاز یا برقتون رو می دید بهتون فیش برق می دن و همه رو مهر می زنند.

  پ.ن : از من خلافی نخواستند ولی پرداخت کرده بودم (ضرر نداره اگر داشته باشید)
  پ.ن : مالیات شهرداری هم نخواستند (من پرداخت نکرده بودم)

  ششم : یه سری هزینه ها هم داره که بعضی ها رو مسئول باجه ازتون می گیره ولی ممکنه یه فیشی هم بدن که خودتون باید برید با دستگاه پوز پرداخت کنید ، کنار پوز بارکدخوان داره ولی معمولاً کار نمی کنه ، زیر بارکد یه شماره ریز نوشته اون رو به عنوان شناسه وارد کنید قبول می کنه.

  هفتم : بعد کل مدارک رو منظم بچینید روی هم و ببرید باجه ی مربوطه ، منظم باشید چون اصلا اعصاب ندارند ، مدارک رو اسکن می کنند ، کارت ملی و بیمه رو می گیرند ، سند رو صادر می کنند روش هلوگرام می زنند ، بعد همه رو می ذارن توی پوشه می گن برو پیش افسر مهر و امضاشو بزنه ، بعدش مجددا بر می گردید باجه ی مربوطه تیکت نهایی صادر می شه ، کارت ملی و بیمه و سند جدید رو بهتون تحویل می دن و میگن به سلامت.

  هشتم : قبل از اینکه برید پیش افسر کل مشخصات سند رو دقیقا چک کنید که چیزی رو اشتباه ننوشته باشند مخصوصا آدرس ، شماره شاسی ، شماره موتور و …

  نهم : اونجا شلوغه استرس نداشته باشید ، عصبانی هم نشید ، خیلی مرتب باشید وگرنه کار خودتون عقب می افته

  دهم : بعدشم دیگه قول بدید مراقب باشید مدارکتون رو گم نکنید چون پروسه دریافتش وقت گیره

 49. سید مسعود حسین زاده می گوید

  سلام خسته نباشید وقتتون بخیر
  اول بگم ممنونم ازتون و خدا خیرتون بده ک وقت میراریذ و جواب ملت میدین
  من یک پیکان وانت مدل ۸۴گرفتم و چند دست چرخیده و دوست قبل من مدارک برگ سبز +برگه کمپانی +پلاکت داخل موتور گم‌ شده بوده و در سال ۱۳۹۸رفتن همه کارهای این سه مدرک کردن ک بگیرن و بازید شده و راهنمای رانندگی نامه زده برای پلاک داخل موتور یا همون پلاک روسینی و نرفته بگیره و شکایت کرده برای تنظیم سند و مفقودی برگ سبز ک ماشین سال ۱۳۹۸رفته بازدید شده ک برگه سبز بگیره و همینطور برکه کمپانی بگیره همه این کارا کرده اما کار آخرش رسیده و شوراخل اختلاف دستور داده ک بره سند بزنه و الباقی مدارک بگیره نرفته خلاصه الغان ماشین حدوا ۵ سالمیه ک قبل من بوده و دست ک رفته کاراش کرده هم هست و همینطور صاحب سند صاحب سند میگه من مشکلی ندارم بیام سند بزنم اما ما ب کسی ک فروختم یک رضایت بیارید ک نیست ولی کسی ک رفته کارای مدارک کرده هست العان میخواستم بینم با همون نامه سال ۱۳۹۸ک شورا دستور داده ب همون مهضر میشه بریم سند بزنیم بابت دیر شده مشکل نیست دوم اگر مهضر نزنه با اون دستور حتی ب نام کسی ک رفته کاراش کرده بزنه خوب اون هست بنام میزنع اما اگر نشه با همون روزنامه اون سال میشه رفت یا ن باید دوباره بزنم میشه یک راهنمای کنید چ کار کنم ممنون این می‌دونم ک برای پلاک داخل سینی دوماه مهلت داشته اما بابت برگ سبز سند چی میزن محضر یا باید از اول شروع کرد

 50. امل سعیداوی می گوید

  سلام برگه سبز ماشین همسرم که پراید هست دیروز گم شده و کلا میخواد ماشینشو بفروشه
  میخواستم بدونم با مثنی برگه سبز میشه ماشینو فروخت؟و اینکه هزینه گرفتن المثنی چقدره؟

  1. زینالی می گوید

   با سلام بله میتوان فروخت

 51. امین کاظمی می گوید

  سلام برگ سبز خودرو من سوخته وقسمتی از آن نیست ولی بیشتر آن موجود هست هنوز آیا منم باید روزنامه کنم یا نه ممنون میشم جواب بدید

 52. امین کاظمی می گوید

  با سلام .سند سبز خودرو من سوخته است ولی نیمه بیشتر آن موجود میباشد آیا منم برای گرفتن المثنی آن باید به دفتر روزنامه مراجعه کنم واگهی کنم .

  1. زینالی می گوید

   با سلام
   در صورت مفقودی برگ سبز خودرو برای جلوگیری از سو استفاده از ان اگهی می شود
   خیر برای از بین رفتن ان اختیاجی به اگهی نیست

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند