سفته بدون تاریخ چه حکمی دارد؟

سفته در لغت به معنای چیزی است که از کسی عاریه یا قرض یا در عوض چیزی بگیرند تا در شهر دیگر پس دهند. مردم غالباً برای گرفتن وام یا ضمانت با سفته سروکار دارند.

سفته سند تجاری است که جایگزین پول است و با صدور آن، شخص تعهد می‌کند که مبلغی وجه نقد را در تاریخ معین یا به محض مطالبه پرداخت کند.

سفته ممکن است در وجه حامل (یعنی کسی که سفته در دست او است، طلبکار محسوب می‌شود و می‌تواند سفته را وصول کند) یا به نام شخص معینی صادر می‌شود یا به حواله ‌کرد شخص معین به این معنی که شخصی که نامش بر روی سفته نوشته شده است می‌تواند با ظهرنویسی سفته را به دیگری انتقال دهد.

 شرایط صدور سفته

برای صدور سفته شرایط و تشریفاتی باید رعایت شود:

 • از جمله این که باید دارای مهر یا امضا باشد و الا سند محسوب نمی‌شود.
 • دارای تاریخ صدور باشد.
 • مبلغی که باید پرداخت شود با تمام حروف نوشته شود. توجه به این نکته لازم است که مبلغ مذکور نباید بیش از میزانی باشد که در روی سفته نوشته شده است وگرنه مشمول جریمه می شود.
 • نام و نام خانوادگی کسی که سفته در وجه او صادر می شود. البته همان‌طور که فوقا اشاره شد ممکن است بدون ذکر نام و در وجه حامل باشد.
 • تاریخ پرداخت قید شود؛ البته در صورتی ‌که سفته فاقد تاریخ پرداخت باشد عندالمطالبه محسوب می‌شود و هر زمان که دارنده سفته برای وصول آن اقدام کند صادرکننده باید نسبت به پرداخت وجه اقدام کند.
 • نام و نام خانوادگی صادرکننده، اقامتگاه و محل پرداخت سفته.

سفته-بدون-تاریخ-چه-حکمی-دارد-تمامی-قوانین-نحوه-وصول-و-مطالبه-آن

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

اعتبار سفته بدون تاریخ

گاهی شخص سفته‌ای صادر می‌کند و تاریخ را در آن قید نمی‌کند. از این جهت خدشه ای وارد نیست و سفته دارای اعتبار است و مانند این است که صادرکننده به دارنده وکالت می‌دهد که هر تاریخی را که خواست در سفته قید کند و برای مطالبه سفته اقدام نماید.

ظهرنویسی (پشت نویسی) سفته

منظور از ظهرنویسی یا پشت نویسی، نوشتن هر عبارت تعهد آور یا مؤثر در سفته، چه در روی آن و چه در پشت آن از طرف شخصی غیر از صادرکننده سفته است.

گاهی ظهرنویسی سفته برای انتقال آن انجام می شود. در هر مورد که عبارت ظهرنویسی به طور مطلق و بدون اضافه کردن عبارت دیگری بکار می‌رود؛ منظور ظهرنویسی برای انتقال است.

ظهرنویسی برای وکالت: در این مورد دارنده سفته آن را به دیگری منتقل نمی‌کند و فقط وکالت در دریافت وجه سفته یا دیگر اعمال مرتبط به آن مانند گرفتن واخواست را به دیگری می دهد.

ظهرنویسی جهت وثیقه یا ضمانت: در این نوع ظهرنویسی نیز مبلغ سفته به دیگری منتقل نمی‌شود و فقط صادر کننده، سفته را به عنوان وثیقه طلب یا ضمانت حسن انجام کار ظهرنویسی می‌کند.

بدین منظور که اگر دین خود را به طلبکارش ادا نکرد یا به تعهداتش عمل نکرد، طلبکار بتواند از محل وصول مبلغ آن سفته، خسارت خود را دریافت کند.

چگونه سفته بدون تاریخ را وصول نماییم؟

هر کس از دیگری طلبی دارد حق وصول آن را نیز دارد. در خصوص مطالبه سفته باید خاطر نشان کرد که اگر سفته بدون تاریخ باشد دارنده بعد از قید تاریخ مورد نظر خود و مطالبه سفته و اگر سفته دارای تاریخ باشد در صورتی که در تاریخ مقرر صادرکننده مبلغ سفته را پرداخت نکند؛ ظرف ۱۰ روز از تاریخ وعده سفته می‌تواند از طریق دادگاه یا دایره واخواست برای واخواست سفته اقدام نماید.

لازم به ذکر است در سفته عندالمطالبه دارنده باید حداکثر ظرف یک سال نسبت به مطالبه سفته به وسیله اظهارنامه اقدام کند و پس از یک ‌سال باید ظرف ۱۰ روز واخواست سفته را دریافت نماید.

دارنده سفته‌ای که باید در ایران پرداخت شود باید در ظرف یک سال از تاریخ واخواست و در صورتی ‌که سفته باید در خارج ایران پرداخت شود باید ظرف ۲ سال از تاریخ واخواست برای وصول سفته اقامه دعوا نماید.

از آنجایی که سفته از اسناد لازم ‌الاجرا است برای مطالبه وجه سفته از طریق اجرای اسناد رسمی می توان اقدام کرد.

دارنده در صورت رعایت مهلت ‌های مقرر نسبت به واخواست و اقامه دعوا می‌تواند علیه صادرکننده، ضامن و ظهرنویس اقدام کند و تقاضای توقیف اموال آن‌ها را بدهد والا فقط علیه صادرکننده می‌تواند اقدام کند.

علاوه بر اقدام از طریق اجرای اسناد رسمی، دارنده می‌تواند از طریق مراجع قضائی برای وصول سفته اقدام کند. البته لازم به ذکر است که برای وصول سفته نمی‌توان از طریق کیفری اقدام کرد و فقط می توان دادخواست حقوقی تقدیم کرد.

همان‌طور که قبلاً نیز توضیح داده شد در صورتی که در مهلت‌های مقرر اقدام نکرده باشد فقط علیه صادرکننده می‌تواند طرح دعوا کند و حق اقامه علیه ضامن و ظهرنویس را از دست می دهد.

سفته-بدون-تاریخ-چه-حکمی-دارد-تمامی-قوانین-نحوه-وصول-و-مطالبه-آن

هزینه واخواست و اهمیت واخواست سفته

هزینه واخواست ۲درصد خواسته است. با اینکه واخواست کردن سفته برای وصول آن اجباری نیست اما عدم واخواست و اقامه دعوا در مهلت‌های مقرر دارنده سفته را از امتیازات سند تجاری محروم و در حدود یک سند عادی می تواند برای مطالبه وجه آن اقدام کند.

برای مثال، زمانی که سفته امتیازات سند تجاری را ندارد، دارنده سفته فقط می‌تواند علیه صادرکننده طرح دعوا کند و نمی‌تواند برای وصول وجه سفته به ضامن و ظهر نویس رجوع نماید یا برای تامین خواسته باید خسارت احتمالی را به صندوق دادگستری تودیع کند.

یکی دیگر از امتیازات اسناد تجاری، اصل غیر قابل استناد بودن ایرادات است؛ یعنی امضاکنندگان سفته نمی‌توانند در برابر دارنده با حسن نیت سفته (منظور دارندگان بعدی است و شامل دارنده اصلی و بلافصل نیست) به روابط خصوصی و شخصی خود با صادرکننده یا دیگر متعهدان سند استناد کنند و از پرداخت وجه سند امتناع کند.

برای مثال نمی‌توانند با بیان این که سفته بابت قراردادی صادر شده که فسخ شده است از پرداخت وجه آن سرباز زنند.

سفته-بدون-تاریخ-چه-حکمی-دارد-تمامی-قوانین-نحوه-وصول-و-مطالبه-آن

نتیجه گیری

سفته سندی تجاری است که صادر کننده آن متعهد می شود در موعد معین یا عندالمطالبه مبلغی را در وجه شخص معین یا در وجه حامل پرداخت کند.

در زمان صدور سفته باید به این موضوع توجه داشت که عدم ذکر تاریخ در سفته این حق را به دارنده می دهد که با درج تاریخ مورد نظر خود نسبت به وصول آن اقدام کند.

وصول سفته صرفا از طریق حقوقی امکان پذیر است و امکان طرح دعوای کیفری وجود ندارد.

دارنده سفته باید در مهلت ده روز از تاریخ سررسید نسبت به دریافت واخواست اقدام کند تا از امتیازات سند تجاری برخوردار گردد اما بایدی برای اخذ واخواست وجود ندارد و فقط یک سری امتیازات مثل امکان طرح دعوا علیه ظهر نویس و ضامن را از دست می دهد ولی همچنان امکان وصول و مطالبه از صادر کننده وجود دارد.

سوالات متداول

اگر سفته بدون تاریخ باشد عندالمطالبه است و دارنده با درج تاریخ مورد نظر خود می تواند نسبت به مطالبه اقدام نماید.

65 نظرات
 1. پوریا فرامرز می گوید

  بسیار مفید بود

 2. احمد شویکلوفرد می گوید

  سلام .من در جایی کار میکردم .کارفرما بعد از ۴ سال با حقه و نیرنگ ۱۵۰ میلیون
  ازمن سفته گرفت .ما در حدود ۵۰ملیون برای کارفرما کار کرده و طلبکار بودیم .وبرای اینکه پول ما رو ندهد با نقشه قبلی ازمن سفته گرفت و همسرم هم پشت سفته را امضا کرد.تاریخ هم نگذاشت بگذاریم .و هیچ چیز دیگر قید نکردیم و هر چه گفتیم مگر این سفته مگر ضمانت کاری نیست گفت نمیشود این چیزها را نوشت چون دیگر سفته بی اعتبار میشود .وما یعنی من و همسرم با سادگی و مثل احمق‌ها به دام افتادیم .لطفا کمکمان کنید که باید چکار کنیم که از این بدبختی نجات پیدا کنیم .با تشکر .

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام اگراثبات کنید که سفته ضمانت کاری بوده مبلغ سفته قابل وصول نخواهدبود

 3. سلیمانی می گوید

  این امکان هست که مبلغی از سفته رو به اجرا بگذاریم ؟؟ مثال اگر سفته ملیون باشه پنج ملیون رو به اجرا گذاشت ؟؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله می توانید برای قسمتی از مبلغ سفته دادخواست بدهید

 4. ناشناس می گوید

  من یه سفته امضاکردم منتهی تاریخ نزدم وظهرنویسی صورت نگرفته میخواستم بدونم فرد میتونه به اجرا بزاره

  1. وکیل تاپ می گوید

   بله ممکن است

 5. ناشناس می گوید

  سلام من سفته دریافت کردم وتاریخ صدور و تاریخ سر رسید رو قید نکردیم و کسی به عنوان ضامن سفته رو امضا نکرده امکان به اجرا گذاشتن و دریافت مبلغ سفته هست؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله

 6. فاطمه علی حسن زاده می گوید

  باسلام و خسته نباشید بنده یک سفته بدون تاریخ سررسید دارم و عندالمطالبه و به حواله کرد دارم .میخواستم از حضورتون بپرسم که بنده در تاریخ اذرماه نودو پنج دادخواست مطالبه مبلغ سفته و تاخیر تادیه نمودم وخوانده محکوم به پرداخت اصل طلب و هزینه دادرسی شده ولی چونتاریخ سررسید در سفته ذکر نشده تاخیر تادیه شامل نشده است سوال بنده این است که میتوانم از زمان طرح دادخواست درخواست تاخیر تادیه نمایم و اگر جواب مثبت است با استناد به کدوم موارد قانونی میتوانم اقدام به درخواست تاخیر تادیه نماییم .ممنون میشم اگه جواب سواتم رو بدهید با تشکر و سپاس فراوان.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام براساس ماده ۵۲۲ قانون ایین دادرسی مدنی بجز چک ملاک خسارت تاریخ تادیه از تاریخ مطالبه میباشد پس ازتاریخ طرح دعوای مطالبه مبلغ تا الان میتوانید خسارت تادیه دریافت نمایید

 7. هوشمند فرهمندفر می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  بنده راجع به قرار دادی یک ساله از فردی سفته ضمانت داشتم که ایشان به تعهدش عمل نکرد ومن دادخواست اجرا گذاشتن سفته ها را دادم اما فراموش کردم سفته ها را تاریخ بزنم
  ایا این اشکالی ایجاد میکنه؟
  با این شرایط چطور میتوانم دادخواست را اصلاح کنم یعنی تاریخ سفته ها رابزنم؟
  با سپاس و تشکر از لطف شما

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام شما میتوانید تا پایان اولین جلسه خواسته خود را اصلاح کنید

 8. حسین می گوید

  سلام من مبلغی پول به کسی دادم باپول کارکنه ماهیانه مبلغی واریز کند درقبال سفته بدون تاریخ گرفتم ومبلغ سفته از پولی دادم ۱۰میلیون بیتر است الان دوماه جواب گوشی نمیده چگونه میتوان اقدام کرد

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام اگرسفته بابت تخلف بوده باشه میتونین وصول کنین بقیه مبلغ رو بهش برگردونین

 9. Kamal می گوید

  سلام…من ضامن نشدم…به دلیل اینکه قسط پرداخت نکرده ..خودم پرداخت کردم..وازقبل هم بابت ضمانت ازوام گیرنده سفته بدون تاریخ ونوشته گرفتم فقط امضازده..دوما به کسی بدهکاربوده ..بدهی من دادم وسفته ازطلب کاربه خودم گرفتم….سفته بدون تاریخ وفقط امضازده شده …ایامتوانم شکایت کنم…ممنون

 10. علی مرفه می گوید

  سلام بنده یک سفته را میخواهم اجرا بگذارم. تاریخ صدور و وصول سفته قید نشده.
  تاریخ بنویسم بهتر است یا به همان حالت سفید امضا باقی بماند؟
  ممنون بابت راهنمایی هاتون

 11. علی مرفه می گوید

  سلام بنده یک سفته را میخواهم اجرا بگذارم. تاریخ صدور و وصول سفته قید نشده.
  تاریخ بنویسم بهتر است یا به همان حالت سفید امضا باقی بماند؟
  ممنون بابت راهنمایی های مفیدتون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام چیزی اضافه نکنید بهمان شکل اجرا گذارید

 12. امین محمدپور می گوید

  سلام ببخشید من میخام جایی کارکنم وبرای حسن انجام کار درخواست سفته۴۰میلیون تومان کرده اند آیا اگردرسفته قیدشودبابت حسن انجام کار وبنده نیزکارخودرابه نحواحسن انجام دهم مشکلی برایم پیش نمی آید؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر پیش نمی آید

 13. FIROOZI می گوید

  اگر بیشتر از یک سال از زمان صدور سفته گذشته باشد آیا همچنان می توان اقدام کرد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله امکان دریافت وجه ان هست

  2. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 14. FIROOZI می گوید

  برای اجرا گذاشتن سفته محل اقامت کسی که سفته داده مهم است یا محل پرداخت؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام محل پرداخت

 15. سام می گوید

  سلام من مقداری پول به کسی دادم الان پس نمیده امضا داره امااثرانگشت نذاشته معتبره

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله قابل طرح دادخواست هست

 16. عباس طاهری می گوید

  من یک سفته دریافت کردم ظهرنویسی شده فقط شکم رو کد ملی اونی ک ب من سفته داده اگه کد ملی اشتباه باشه میتونم شکایتش کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر امضا و اثر انگشت ایشان باشد اشتباه نوشت کد ملی باعث بی اثر شدن سفته نمی شود

  2. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 17. ناشناس می گوید

  سلام من۳ سال کارگاه داشتم و ۳ تا کارگران بیمه کردم چند ماه گذشته برشکست شدم این مدت چند سال گذشته وارد طرف بیمه اختار آمد من بدهکار شدم حالا تامین اجتماعی حساب من بسته من چیزی برام نموده بدم نه خونه نه ماشینی در حال حاظر کارگری میکنم چکار کنم آیا حسابی دیگری میتونم باز کنم وحسابم میتونم بازکنم

 18. علی می گوید

  سلام من یه سفته ۱۵۰تومنی به کسی دادم بدون تاریخ الان منو تحدید کرده به اجرا گذاشتن سفته به نظرتون راهی داره بتونم اقساطی پرداخت کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام منوط به مال نداشتن شما و تقاضای اعسار و تقسیط است

  2. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگربابت تضمین باشد وشما نقض تعهد نماید میتواند اجرا گذارد اثبات نقض تعهد هم با خودش میباشد

 19. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر بنده میخوام سفته بدون تاریخ به شرکت بیمه (سامان)بدم به عنوان یه مشاور و کارشناس یه کد بهم بدن راستش اعتماد ندارم کارشناس های معرف من آیا اگر کم کاری یا کار نکردم در یک ماه چون ۱۰٪ حق بیمه گفته تا بیشتر بشه الان اگر کم کاری کسی رو نبود بیمه کنم آیا این ها با سفته هام منو به مشکل مواجه نمیکنن بدون تاریخ لطفا راهنمایی ام کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بایستی درمتن سفته مبنای صدور ان بابت تضمین یاانجام تعهد باشد تا قابلیت اجرایی درشرایط عادی نداشته باشد

 20. نوشین می گوید

  سلام و درود فراوان
  من ۱۵ سال پیش سفته ای با نام و نام خانوادگی اثر انگشت و امضا دریافت کردم به مبلغ ۵۰۰ هزار تومن.ولی تاریخ نداشت و من واخواست ندادم آیا الان میتونم تاریخ ۱۵ سال پیش رو بزنم و به ارزش روز مبلغ طلبم رو وصول کنم.ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خیر نمیتوانید.

 21. محمد می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده از یک نفر پنج فقره سفته به مبلغ مجموع ۵۰ میلیون تومان به صورت عندالمطالبه در تاریخ ۹۸.۵.۲۰ گرفتم و چون به تعهداتش عمل نکرد من در سال ۱۴۰۰.۱.۷ از بانک مرکزی با واریز مبلغ ۱۳۲۰۰۰۰ تومان اقدام به واخواست سفته ها کردم و تا تاریخ ۱۴۰۰.۳.۷ به مدت دو ماه منتظر بودم که بیاد و تسویه کنیم ولی بازم نیومد و منم مجبور شدم در تاریخ ۱۴۰۰.۳.۱۰ از طرف شکایت کنم و دادگاه به تاریخ ۱۴۰۰.۶.۲۰ زمان رسیدگی داده
  جسارتا میخواستم بدونم که آیا جریمه دیر کرد سفته برای من شامل میشه و اگه میشه آیا از تاریخ ۱۴۰۰.۱.۷ که واخواست کردم محاسبه میشه؟؟
  خیلی ممنون از کمکتون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: مطالبه خسارت تاخیر تادیه وفق ماده۵۲۲ ایین دادرسی مدنی از تاریخ مطالبه خسارت تادیه و وجود تمکن مالی مدیون می باشد.

 22. سجاد می گوید

  سلام وقت بخیر من از شخصی یک قرار داد بابت خرید و فروش ارز دیجیتال ۲۰میلیون تومان دادم برجی ۲/۲۰۰/۰۰۰تومن سود میگیرم سه ماه در خواست انصراف دادم هی امروز فردا میکنه ..سفته ازش دارم به مبلغ ۲۰میلیون میخوام سفته ارجاع بزارم فقط اسم فامیل و کدملی و امضا اثر انگشت زده…در ضمن سفته سررسید تاریخ نداره و تاریخ قرار داد تمام شده … مراحل چه جور هست تو رو خدا کمکم کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید اقدام به اجرای سفته نمایید و اینکه تاریخ ندارد به روز بوده و هر لحظه می توانید اقدام نمایید.

 23. ایمان می گوید

  سلام . من بابت یک قرارداد به شخصی مبلغی پول دادم و به من سفته داد ولی بعدا متوجه شدیم که ایشون با اسم جعلی با ما قرارداد بست و سفته رو هم با نام جعلی نوشته ولی امضا زده و اثر انگشت هم زده . ایا میتونم سفته رو اقدام کنم ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله می توانید نسبت به واخواست سفته اقدام نمایید.

 24. عظیم عیسی زاد می گوید

  سلام من هشت میلیون به کسی دادم حدود ۱۰سال پیش ،و از او به همین مقدار سفته بدون تاریخ گرفتم و هر با ر ازش میخوام پولم رو به من برگردون میگه دادم و هر کاری:دلت خواست بکن آیا میتونم به حقم برسم لطفأ راهنمایی کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید نسبت به واخواست سفته اقدام نمایید.

 25. سیروان می گوید

  سلام من یک سفته ۱۰میلیونی از یک نفر گرفتم بابت یک معامله بود ازش سفته گرفتم چون بهش اطمینان داشتم زیاد به سفته توجه نکردم فقط کد ملی دارد وامضا
  آیا قابل وصول هست؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: از مندرجات الزامی سفته درج تاریخ صدور می باشد تاریخ صدور نباشد انگار که اصلا صادر نشده است پس قابل وصول نم باشد.

 26. عطا می گوید

  با سلام بنده به شخصی مبلغ ۶ملیون بدهکار بودم و بهشون سفته دادم این شخص هم به بنده ۶ملیون بدهکار هست ولی من سفته نگرفتم ازش ایشون با زور از من سفته گرفت و من هم شماره شناسنامه و امضای اشتباه زدم تا بی اعتبار شود اکنون از سر رسید ان سفته یکسال میگزرد و شخص مرا تهدید به شکایت میکند و با انکار میگوید که من به تو بدهکار نیستم و نمیدهم و سفته تو را شکایت میکنم و مگیریم
  میخواستم بدونم راهی هست که من سفته را بی اعتبار کنم یا شکایتی کنم که شخص نتواند از طریق ان سفته به من شکایت کند و به زور از من پول نگیرد تورو خدا راهنمایی کنین

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: شما می توانید تقاضای استرداد سفته را از دادگاه درخواست نمایید.

 27. Masi می گوید

  سلام.
  شخصی به من بدهکار است و مبلغ ۷۰میلیون از ایشان سفته گرفته ام.
  تاریخ سررسید سفته یکسال پیش است و من هنوز هیچ اقدامی نکرده‌ام،آیا می‌توانم برای وصولش اقدام کنم و مبلغ رو بگیرم؟
  و اینکه اگر بخواهیم سفته رو هرموقع خواستیم اجرا بگذاریم،آیا باید تاریخ سررسید رو خالی بگذاریم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: می توانید بابت طلب خودتان سفته ها رو وخواست کرده و وصول نمایید.

 28. ایوب می گوید

  سلام. بنده از شخصی ۴۰ میلیون سفته دارم پر حضور شاهد امضا و اثر انگشت دارد بروی سفته ها. ولی تاریخ درج نشده چقدر امکان وصول سفته ها هست

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله می توانید اقدام نمایید و اقدام به وصول وجه سفته نمایید.

 29. مهرداد رضایی می گوید

  سلام من حدود چهار سال پیش ماشین پژو۴۰۵خودرا بافردی معاوضه کردم با یک پراد مدل ۸۴ وقرارشدکه ۲۵۰۰۰۰۰من سرانه بدهم که ۱۰۰۰۰۰۰پرداخت کردم وقرارشد زان تنظیم سند مابقی رابه او بدهم هردونفر سندهارا معاوضه کردیم وچونچراغهای جلو پراید خرد شدهبود یکروز مهلت خاست تاتعمیر کند پسمن ماشین خود وسند کامل را به او تحیل دادم واو فقط سند پراید را به منداد وچون نگهبان پارکینگ بود ماشینهارادر انجا گزاشتیم ازان روز به بعد من هر روز ب انجا میرفتم ولی یک جوری بهانه میاورد تادو سال همینجور گذشت تا من شکایت کردم وبعداز چندبار حکم جلب او را گرفتم ومدتی گذشت تا اورا دستگیر کردم وباز داشت شد وقرار شد فردای ان روز به دادسرا بریم وقتی رفتیم و منتظر نوبت دادگاه بودیم فرد ناسناسی پهلوی من نشست وماجرا را پرسید دراخر گفت من نه تورا میشناسم ونه اورغ تو بیا بخاطر رضای خدغ رضایتبده من به جای او به شما سفته میدهم تا ۱۰ روزمهلت بده اگر نداد من خودم پول شما را میدهم وادرس تمیر گاه ماشینش راداد من هم باور کردم وفکر کردم هنوز انسانیت هست وهمه مردم که بد نیستند پسرضایت دادم ودفتر دار دادگاه به من گفت حالا که این طورشد یک رضایت بدون قید وشرط بنویس و من هم نوشتم واو ازاد شد در موقه دادن سفته با وجود مشخص بودن قیت که ۱۰۰۰۰۰۰۰تومانبوداو بهمن ۸۰۰۰۰۰۰ سفته داد ومن اول متوجه مبلغ نشدم ولی بعد گفتم اوگفت حالا کوتاه بیا من هم دیگر چارهای نداشتم خلاصه ۱۰ روز گشت ومن بهکسی که ضامن شده بود زنگ زدم اوگفت من به او زنگ میزنم وجواب میدهم مدتی گذشت باز هم خبر نشد باز زنگ زدم گفت مشکل داشته حالا به شما زنگ میزنم مدتیگذشت هرچقدر زنگ میزدم جواب نمیداد تا اینکه به تعمیر گاهش رفتم ومنتظر شدم تا امد با چرب زبانی من ر ارام کردوگفت که مشکل دارم یکماه مهلت بده تاتور راضی کنم من هم قبول کردم حالا دو سال هم از دادن سفته گذشته حالا من فقط چهار برگ سفته امضاع شده با کد ملی ضامن وبدون تاریخ دارم لطفا کمکم کنید که گیرادمهای بدی افتادهام

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: شما حتما باید بایک وکیل وکالت دهید.

 30. بهرام می گوید

  با سلام بنده از شخصی مبلغ نود میلیون سفته گرفتم ایشان قرار بود کاری برام انجام بده که انجام نداد این سفته بدون ذکر تاریخ و اقامتگاه و محل پرداخت هستش ایا میتونم اجرا بزارم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بااثبات عدم انجام تعهد بله.

 31. هادی می گوید

  سلام خسته نباشین من از یکی طلب داشتم سفته گرفتم رفته شکایت کرده ک به زور از اون سفته گرفتم و هیچ شاهدی هم نداره میخواد منو الاف بکنه
  من چیکار بکنم ایا میتونم سفته هارو بذارم اجرا

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خیر در صورت عدم وصول طلب می توانید اقدام به واخواست سفته نمایید.

 32. علی رهنما می گوید

  سلام،یه سفته صد میلیون ریالی از بدون تاریخ صدور و وصول و بدون در ج مبلغ از کسی که طلب داشتم گرفتم،فقط امضا و کد ملی و دوتا امضا به اضافه امضا ضامن موجود است.آیا قابلیت پیگیری و اجرا دارد.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله

 33. محمدعلی می گوید

  سلام . آیا نوشتن تاریخ( تاریخ روزی که امضا کزده ) توسط ضامن در پشت سفته مشکلی جهت وصول آن ایجاد می کند ؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بدون اسم باشد مشکلی نیست.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

دوازده + نه =