سفته چیست و آشنایی با انواع قواعد سفته

سفته همانند چک و برات یک نوع  وسیله پرداخت غیر پولی محسوب می شود که مطابق آن، صادر کننده تعهد می نماید در تاریخ مشخصی و یا بدون تاریخ و به صورت عندالمطالبه، مبلغ معینی را در وجه حامل یا شخص معین و یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید. ( ماده ۳۰۷) قانون تجارت

سفته را از کجا تهیه کنیم؟

امروزه تهیه سفته کار دشواری نیست و حتی در دکه های روزنامه فروشی هم قابل تهیه است. ولی باید در نظر داشت که خرید آن از بانک، خطر جعلی بودن و یا پرداخت مبلغی گران تر از بانک را به دنبال دارد. لذا با تهیه سفته از بانک، می توان از این خطر ها  جلوگیری نمود.

قیمت و مالیات سفته

هر سفته یک مبلغ اسمی دارد که برروی فرم چاپی آن مندرج است  و فقط تا همان میزان، می توان  برروی آن مبلغ نوشت. برای مثال جهت  صدور سفته ای به مبلغ ده میلیون تومان باید سفته ای تهیه نمود که مبلغ اسمی آن کمتر از این میزان  نباشد.

قیمت هرورق سفته نیز بر اساس مبلغ اسمی آن متفاوت است که به عنوان مالیات از افراد دریافت می شود.

برای مثال برای تهیه سفته ای که مبلغ اسمی آن صدو پنجاه میلیون میباشد، بر اساس تعرفه مصوب ۱۳۹۸  باید هفت هزار و پانصد تومان به عنوان مالیات پرداخت نمود.

سفته بازی

چگونه سفته پرکنیم ؟

سفته یکی دیگر از قراردادهای تجاری است که به واسطه آن، شخص صادر کننده موظف است مبلغ تعیین شده را در زمان مقرر یا به صورت عندالمطالبه پرداخت نماید. خرید سفته از رایج ترین کارها است، به همین جهت عامه ی مرد برای آن اهمیتی قائل نیستند.  اما اگر قوانین و مقررات این گواهی تجاری به  درستی رعایت شود، مزیت های فراوانی به همراه خواهد داشت.

سفته در ایران به دلیل سختی در وصول کردن آن  تقریبا از رده خارج شده است و مردم برای مبادلات خود از چک استفاده می کنند. اما کماکان افرادی هستند که برای معاملات خود از سفته استفاده کنند. به همین جهت چگونگی گرفتن سفته را برای شما می گذاریم.

به عنوان شخصی که صادر کننده  است می بایست پس  از مهر و امضاء و قبل از تحویل دادن نکات زیر را رعایت فرمایید:

فسخ تمبر مالیاتی: برای دریافت اوراق سفته بانک به نسبت مبلغ مورد نظر از شما مبلغی را دریافت می کند. و در اصلاح قانونی می گویند شما سفته را خریده اید. اما امروزه جایگزین فسخ تمبر مالیاتی شده است.

قید کردن تاریخ صدور سفته: تاریخی را که فرد صادر کننده سفته را به طرف مقابل خود می دهد.

ثبت مبلغ معین برای سفته: مبلغی که در حاشیه سفته نوشته شده است حداکثر مبلغی است که شما می توانید تضمین به پرداخت آن کنید. ضمناً نوشتن مبلغ به حروف در سفته الزامی است.

تعیین گیرنده ی وجه: در این قسمت شما باید نام کسی که سفته را به نفع او صادر می کنید را بنویسید و یا از عبارت وجه حامل استفاده کنید. اگر نمی خواهید سفته شما در بازار دست به دست بچرخد از نوشتن وجه حامل خودداری کرده و اسم شخص را ذکر کنید.

تعیین تاریخ تادیه ی سفته: تاریخ بازپرداخت سفته را می توان به صورت قرارداد یا عندالمطالبه قرارداد و یا برای آن یک مهلت تعیین کرد.

هر سفته یک فرم چاپی مخصوص به خود  دارد و حاوی مندرجاتی است که باید به درستی آن ها را کامل نمود.

مطابق ماده ۳۰۸ قانون تجارت، برخی از این نکات از شرایط اساسی اعتبار سفته می باشد و عدم رعایت آن ها سفته را از سندیت و اعتبار می اندازد مثل مهر و امضاء، مبلغ، گیرنده وجه و تاریخ پرداخت ولی سایر مندرجات سفته مانند مکان تأدیه و. .. از سندیت و اعتبار سفته نمی کاهند ول قید آن ها ضروری است.

بطور کلی مطالبی که در سفته باید قید شود شامل موارد زیر می باشد:

 1. نام و نام خانوادگی گیرنده وجه: مطابق ماده ۳۰۷ قانون تجارت، در سفته، گیرنده وجه شخصی است که سفته در وجه یا به حواله کرد او صادر می شود و قید نام او ضروری است. ولی سفته را بر خلاف برات، صادر کننده نمی تواند به نام و به نفع خودش صادر نماید.
 2. نام و نام خانوادگی صادر کننده وجه: این قسمت نیز در سفته باید کامل شود.
 3. مهر یا امضاء صادر کننده: عدم درج مهر یا امضای صادر کننده، سفته را از سندیت و اعتبار ساقط می کند.
 4. تاریخ صدور: نیازی نیست تاریخ صدور سفته به تمام حروف نوشته شود ولی قید روز، ماه و سال تاریخ صدور سفته ضروری است و الا سفته اعتبار ندارد.
 5. مبلغ سفته: بند ۱ ماده ۳۰۸ قاون تجارت، تعیین مبلغ سفته را با تمام حروف ضروری دانسته است ولی عدم رعایت این شرط، سفته را از اعتبار نمی اندازد زیرا از شروط اساسی محسوب نمی شود.
 6. تاریخ پرداخت: مطابق بند ۳ ماده ۳۸ ذکر تاریخ پرداخت در سفته ضروری است و می تواند عندالمطالبه، به وعده معین و یا به رؤیت باشد که در ادامه مفصلا به توضیح آن خواهیم پرداخت.
 7. مکان تأدیه: مکان تأدیه نیز باید در سفته ذکر شود ولی  مطابق ماده ۳۰۸، از مندرجات ضروری سفته محسوب نمی شود و عدم ذکر آن منجر به ازبین رفتن اعتبار سفته نمی شود.
 8. تمبر مالیاتی: تمبر مالیاتی هزینه ای است که بابت خرید هر برگ سفته باید پرداخت کرد و نرخ آن بر حسب مبلغ اسمی هر سفته متفاوت است.
 9. ادرس محل اقامتگاه صادر کننده: این قسمت نیز باید تکمیل گردد ولی در ماده ۳۰۸ به عنوان شروط اساسی از آن ذکر نشده است.
 10. محل پرداخت سفته:  نیز باید ذکر گردد ولی عدم ذکر آن لطمه ای به اعتبار سفته نمی زند.

عدم رعایت مقررات سفته

 • اگر فاقد امضاء یا مهر باشد، سفته سندیت ندارد یعنی حتی یک سند عادی هم نیست.
 • در صورتی که سفته فاقد تاریخ باشد: سفته به رؤیت محسوب می شود. یعنی تاریخ رویت چک، تاریخ صدور محسوب می شود.
 • در صورتی که سفته فاقد محل پرداخت باشد: محل صدور، محل پرداخت محسوب می شود.
 • درصورتیکه سفته فاقد محل صدور باشد: سفته همچنان معتبر خواهد بود ولی اعتبار اسناد تجاری را ندارد و فقط یک سند مدنی است و محلی که کنار نام متعهد ذکر شده است، محل صدور می باشد.
 • اگر سفته در وجه شخصی معینی صادر شود نام وی باید حتما ذکر شود و اگر ذکر نشود، عنوان در وجه حامل در آن ذکر می شود.

چرا سفته؟ چرا چک؟

سفته و چک هر دو سند تجاری و وسیله پرداخت غیر پولی می باشند.

ممکن است سوال شود که اساسا تفاوت بین این دو سند چیست؟ و به عبارت دیگر در چه مواردی بهتر است از چک استفاده نماییم و در چه مواردی از سفته؟ مزایای هر کدام نسبت به دیگری چیست؟

در زیر به طور خلاصه، عمده ترین تفاوت های بین این دو سند را بررسی می نماییم تا موارد استفاده از آن ها برای کاربران، روشن شود.

سفته بانکی

عمده ترین تفاوت های برات و سفته

 • مزیت اصلی سفته نسبت به چک، دسترسی و تهیه سریع و آسان آن می باشد بطوریکه با پرداخت مبلغ اندکی به عنوان مالیات، صاحب یک برگ سفته خواهید شد. برخلاف چک که دریافت آن از بانک، شرایط خاصی دارد. از جمله داشتن حساب جاری با گردش مالی مناسب و همچنین عدم سوء سابقه چک برگشتی، عدم بدهی بانکی و…
 • چک از لحاظ حقوی سند قوی تری محسوب می شود. بطوریکه عدم پرداخت آن علاوه بر مسئولیت حقوقی، مجازات کیفری صادر کننده را نیز به دنبال دارد. و صدور چک بلامحل یک جرم کیفری می باشد.
 • تفاوت بعدی در نحوه وصول این دو سند می باشد که این نیز مزیتی دیگر برای چک به حساب می آید.

بیشتر بخوانید: چطور دسته چک بگیرم؟


سفته در صورت عدم پرداخت فقط با مراجعه به دادگاه حقوقی و طرح دادخواست قابل مطالبه است، ولی چک از آنجایی که سند رسمی در حکم لازم الإجرا می باشد، علاوه بر آنکه از طریق دادگاه، قابل مطالبه است، از مسیر ساده تر یعنی صرفا مراجعه به اداره اجرای اسناد واقع در اداره ثبت نیز قابل مطالبه است.

 • تفاوت بعدی در هزینه واخواست سفته نسبت به چک می باشد، به این ترتیب که در مورد چک در صورت خالی بودن حساب، گواهی عدم پرداخت با هزینه کمی از بانک دریافت می شود. در حالیکه برای دریافت گواهی واخواست سفته باید هزینه بالاتری، ( یعنی دو درصد مبلغ سفته)  را پرداخت نمود.
 • در سفته برای آنکه بتوانیم ازبرخی  مزایای اسناد تجاری یعنی ( توقیف اموال بدون پرداخت  خسارت احتمالی بهره ببریم )  حتما باید قبل از طرح دعوا  ، واخواست عدم تأدیه تقدیم دادگاه نماییم. در حالیکه چک اینطور نیست و حتی بدون دریافت گواهی عدم تأدیه  نیز می توان اموال صادرکننده را بدون پرداخت خسارت احتمالی توقیف نمود.
 • چک اصولا و قانونا برای پرداخت های لحظه ای و به جای پول تعبیه شده است در حالیکه  سفته وسیله ایست که از طریق آن صادر کننده متعهد می شود که اعتباری را برای دریافت کننده در بانک لحاظ کند.

گیرنده سفته

سفته را می توان به سه طریق زیر صادر نمود:

 1. به نام شخص معین
 2. در وجه حامل: در این صورت مالک سفته کسی خواهد بود که آن را در دست دارد. چنانچه در سفته نام کسی که سفته به نفع او صادر می شود ذکر نشود، سفته در وجه حامل محسوب می شود.
 3. به حواله کرد: عبارت” به حواله کرد” به این معنی است که  یا وجه سفته  به شخص مشخصی  پرداخت شود (که در متن سفته  اسم او قید  گردیده است) یا به هر کسی که وی اعلام کرده است. عبارت ”به حواله کرد” در واقع به فرد این اختیار را می دهد که سفته  (طلب خود) را  به شخص دیگری منتقل نماید.

تاریخ سفته

تاریخ سفته به یکی از سه شکل زیر می تواند باشد:

 1. عند المطالبه: صادر کننده می تواند تاریخ چک را به شکل عندالمطالبه درج کند  که در اینصورت، هر زمان دارنده سفته بخواهد، می تواند آن را از بانک وصول کند.
 1. به تاریخ معین: در اینصورت، فقط در تاریخ ذکر شده روی سفته می توان وجه آن را مطالبه نمود.
 1. به رؤیت: در صورتی که سند فاقد تاریخ پرداخت باشد، تاریخ رؤیت سفته، تاریخ پرداخت آن محسوب می شود.

پشت نویسی سفته

پشت نویسی (ظهر نویسی) شیوه رایج در اسناد تجاری از جمله سفته است که برای موارد زیر انجام می گیرد.

 1. بابت انتقال: در این حالت، ظهرنویسی طریقه انتقال حقوق سفته می باشد. بنابراین علاوه بر اینکه مالکیت سفته به دیگری منتقل می شود، کلیه حقوقی که از سفته ناشی می شود نیز از جمله طلب، ضمانت و… را به انتقال گیرنده واگذار می شود.

چنانچه، مقصود از ظهرنویسی، قید نشده باشد فرض بر اینست که ظهرنویسی برای انتقال است.

 1. بابت ضمانت: یکی از کاربرد های ظهر نویسی سفته بابت ضمانت می باشد. به این صورت که شخص ثالثی پرداخت سفته را تضمین می نماید تا در صورت عدم پرداخت آن در موعد مقرر، دارنده بتواند به آن شخص یا اشخاص مراجعه بنماید.
 1. بابت وکالت: ظهرنویسی به عنوان وکالت که ظهرنویسی برای وصول نیز نامیده می شود، عبارتست از اینکه دارنده سفته بدون آنکه مالکیت آن را به دیگری منتقل نماید، با پشت نویسی شخص دیگری را مأمور می کند که وجه آن را در سررسید از صادر کننده دریافت نماید.

 

سفته های جدید

آثار ظهر نویسی:

آثار ظهر نویسی بر حسب اینکه برای چه هدفی انجام شده باشد متفاوت است.

اثر ظهر نویسی برای انتقال این می باشد که تمام اشخاصی که سفته را پشت نویسی نموده اند در صورت عدم پرداخت وجه سفته در سررسید، مسئول پرداخت آن  به دارنده می باشند.

به تعبیر حقوقی، دارای مسئولیت تضامنی می باشند یعنی دارنده سفته اختیار دارد تا درصورت عدم وصول در سررسید، وجه آن را از هرکدام از ظهر نویس ها و صادر کننده مطالبه نماید.

شرط استفاده از مسئولیت تضامنی برای دارنده: برای اینکه دارنده سفته بتواند وجه خود را از هرکدام از ظهرنویس ها مطالبه نماید باید ظرف یک سال از تاریخ واخواست عدم تأدیه، دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد، زیرا اگر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نکند، دعوی او علیه ظهرنویس‌ها پذیرفته نمی‌شود.

مسؤولیت قانونی نپرداختن مبلغ سفته

اساسا نپرداختن وجه سفته، جرم نیست و بر خلاف چک، صدور سفته بلامحل مجازات کیفری در پی  ندارد و دارنده سفته، در صورت نبودن وجه، تنها می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه و اقدامات لازم را که در زیر به آن اشاره شده انجام دهد.

اقدامات لازم برای وصول سفته و شکایت از سفته

دارنده سفته میبایست  در تاریخ سررسید، آن  را مطالبه و در صورت وجود وجه آن را وصول کند، ولی چنانچه  مبلغ  سفته پرداخت نشد، دارنده سفته باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سر رسید، سفته را واخواست کند.

واخواست شکایت دارنده سفته علیه صادر کننده آن است مبنی براینکه  سفته  در سررسید آن پرداخت نشده است. از آنجایی  که این اعتراض باید به صادرکننده اطلاع داده  شود، واخواست در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده موجود می باشد، علاوه بر این بانک‌ها نیز واخواست ‌نامه چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه انجام می‌گیرد، قید می شود.
همانطور که قبلا اشاره شد، واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای اسناد تجاری  از جمله  خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری لازم  است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته در حد  رسید عادی خواهد بود و دعوی ناشی از آن نیز یک دعوای مدنی خواهد بود.

سفته ضمانت

سفته استخدام

امروزه گرفتن سفته حین استخدام تحت عنوان ضمانت و جهت حسن انجام کار بسیار شایع می باشد. یکی از نگرانی هایی  که در مورد این گونه سفته ها وجود دارد راجع به  وصول این سفته ها میباشد. در این خصوص باید گفت که چون این سفته ها اصولا بابت پرداخت، صادر نمی شوند و هدف از صدور آن ها انجام درست تعهد می باشد لذا  اصل بر اینست که کارفرما نمی تواند وجه  آن را وصول نماید مگر آنکه ثابت نماید، کارگر در انجام تعهد خود کوتاهی و قصور ورزیده است.

خسارت تأخیر تأدیه سفته

مطابق ماده ۵۲۲ ” قانون آیین دادرسی مدنی ” خسارت تأخیر تأدیه در سفته با وجود سه شرط زیر قابل مطالبه می باشد:

 • تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه؛
 • توانایی مالی صادر کننده و امتناع وی از پرداخت  وجه سفته؛
 • مطالبه دارنده سفته.

میزان خسارت طبق نرخ سالانه توسط بانک مرکزی اعلام می شود.

مبدأ محاسبه میزان خسارت تأخیر تأدیه، زمان مطالبه وجه سفته  می باشد.

سفته تنزیلی

در برخی موارد، دارنده سفته، نمی تواند تا زمان سررسید موعد پرداخت سفته صبر کند دراین حالت می تواند سفته خود را به قیمت کمتراز وجه درج شده در آن  و در قبال مبلغ کمتری به بانک  دهد به این عمل تنزیل سفته می گوییم.

سفته مفقودی

در صورت گم شدن سفته در نزد دارنده، وی بایستی به دادسرا مراجعه نموده و ضمن اعلام مشخصات آن، اعلام مفقودی آن را اعلام کرده و صادرکننده را ملزم به صدور  مجدد سفته نماید.

سوالات متداول

چرا چک بهتر از سفته است؟

یکی از مزایای چک نسبت به سفته این است که برگشت زدن چک به آسانی و به سرعت از طریق بانک قابل انجام است در حالی که واخواست سفته زمان بر و دارای مراحل خاصی است.

سفته چطور باید نوشته شود که در آینده طرف مقابل نتواند از آن سوءاستفاده کند؟

بهتر است سفته تاریخ نداشته و در روی سفته عبارت بابت ضمانت و حسن انجار کار را قید نموده و کپی از سفته تهیه کرده و به امضاء مدیر شرکت (کارفرما) برسانید.

مهلت واخواست سفته چقدر است؟

دارنده سفته برای برخوردار شدن از امتیاز اسناد تجاری می بایست ظرف ده روز از تاریخ سررسید سفته آنرا واخواست نماید.

78 نظرات
 1. احسان لنکرانی می گوید

  درود
  مقاله مفید و کاملی بود امروزه ندونستن قوانین سفته واقعا به معظلی در جامعمون تبدیل شده که کار کلاهبردار ها و کسایی که سو استفاده میکنن رو آسون کرده.

 2. سجاد می گوید

  سلام خسته نباشید
  چ مطلب جامعی!!!!

 3. مهدی می گوید

  ممنو بابت مطلبتون مطلب جامع و دقیقی بود 🌹🌹🌹🌹

 4. alirezaaa می گوید

  سلام
  قسمت “چگونه سفته را پر کنیم” خیلی مفید بود واسم دم شما گرم

 5. Reza می گوید

  سلام؛با عرض ادب و احترام از توضیح کامل و بسیار خوبتان صمیمانه تشکر می کنم تنها بخشی که به آن اشاره نشده است نحویه گرفتن وجه سفته از صادر کننده است به عبارتی ابتدا به ساکن روشی که بدون ریسک و بدون هر گونه تهدید وارده به اصل سند که در ید دارنده است را توضیح نداده اید مثلا اگر فرد الف یک فقره سفته در موعد سررسید در دست داشته باشد برای گرفتن وبه اصطلاح پاس کردن آن با رعایت موارد فوق چکار باید بکند به فرض حسن نیت صادر کننده مبنی بر پرداخت وجه چگونه است؟؟؟لطفا اگر ممکن است توضیح دهید؟؟ ممنون و متشکر

  1. حسین زینالی می گوید

   کسی که سفته در دست دارد ابتدا ابتدا باید به بانک مراجعه کرده و گواهی واخواست آن را دریافت کند و با مراجعه به مراجع قضایی هم از شورای حل اختلاف تا ۲۰ میلیون و بیشتر از آن به دادگاه محل دادخواست مطالبه وجه سفته ها را بدهد یا از اداره ثبت درخواست توقیف اموال یا شماره حساب صادر کننده سفته بخواهد

 6. الهه می گوید

  -۳۶ سود سفته ای به مبلغ ۵۰۰۰۰ ریال به مدت ۶۲ روز با نرخ ۶% چند ریال است؟جواب (۵۰۰ریال )
  کسی میدونی که جوابشو واسم توضیح بده چطور بدست آمده

 7. امین می گوید

  سلام..لطفا جواب بدید خیلی مهمه:
  سفته از یک نفر داریم که سفتع مال زمان شاه هست که گوسفند از پدربزرگم خریداری کرده و بدون تاریخ هست و مبلغ ان پنج هزار تومان هست و سوالم این هست که ایا به نرخ روز محاسبه میشه یا خیر؟چون پنج هزارتومن ارزش نداره مگر اینکه نرخ روز باشه..

 8. امین می گوید

  سفته از یک نفر داریم که سفتع مال زمان شاه هست که گوسفند از پدربزرگم خریداری کرده و بدون تاریخ هست و مبلغ ان پنج هزار تومان هست و سوالم این هست که ایا به نرخ روز محاسبه میشه یا خیر؟چون پنج هزارتومن ارزش نداره مگر اینکه نرخ روز باشه..و اون موقع ۲۰۰ عدد گوسفند فروخته شده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   این سفته قابلیت تجاری بودن خودش واز دست داده و میشه از باب دارا شدن بلاجهت شکایت کرد

   1. امین می گوید

    نوشته نشده که بابت ضمانت هستش…فقط مبلغ و اسم و فامیل میباشد…بازم نمیتونیم به پولمون برسیم؟

 9. داود می گوید

  سلام
  بالاترین نرخ سفته تاچه مبلغ معینی هست؟

 10. یاسی می گوید

  سلام شبتون بخیر
  من برای یک موسسه کنکور درخواست استخدامی دادم
  ایشان گفتند ک باید سفته۱۰میلیون برای ضمانت براشون ارسال کنم
  وپشت صفحه بنویسم این سفته غیرقابل اجراو برای حسن انجام کار هستش
  کارشون ب صورت تقریبا بازاریابی هستش و باید شماره کارت شرکت رو بدم و حسن انجام کارشم این هست ک من شماره کارت خودمو ندم
  ایادادن این سفته مشکلی ایجاد میکند؟
  چگونه مطمعن شویم اگر ما حسن انجام کارداریم ولی کارفرما به کذب بگوید نداشتین چگونه میتوانیم اثبات کنیمء
  و ایا همچون سفته ای با چنین پشت نویسی وجود دارد ؟
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگذارم

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام بله همین عبارت و درج کنید اونوقت کارفرما باید ثابت کنه که شما کاررو درست انجام ندادید بار اثبات بر عهده شما نیست

 11. هادی نجفی می گوید

  سلام از کسی بابت پول دستی سفته گرفتم و حالا ایشون پول من رو ندارن که پس بدن
  فقط هم اسم و فامیل و کد ملی و آدرس و امضا نوشته شده روی سفته ، من میتونم رو این سفته اقدام کنم یا نه ؟؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 12. حامد می گوید

  سلام ممنون میشم جواب بدید
  اگر من بخوام ۵۰۰۰ تا سفته با ارزش اسمی ۱میلیون تومان بخرم که ارزش اسمی‌ش میشه ۵ میلیارد تومان ؛ آیا بانک بهم ۵۰۰۰ تا سفته ۱ میلیونی میده یا باید از بانک های مختلف تهیه کنم؟
  آیا شرایط سنی و کاری و ضمانت و ضامن و جواز کسب و اصناف و … لازمه برای اخذ سفته ؟ یا به هر کسی میدن؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام از بانک استعلام بگیرید سوالتون حقوقی نیست

 13. علی رضا می گوید

  سلام مبلغ ۴۰ میلیون تومان سفته از شخصی بدهکار دارم.طرف تو شهرستان خودش است ومن میخام ار شهر خودم شکایت کنم ایا میتونم درضمن محل پرداخت نیز درروی سفته شهر خودم است.ممنون میشم راهنمایی کنید

 14. علی رضابرفرازی می گوید

  سلام مبلغ ۴۰ میلیون سفته از شخصی طلب دارم طرف تو شهرستان خودش است ومن میخام از محل سکونت خودم شکایت کنم درضمن محل پرداخت سفته شهرستان خودم قید شده ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام- دادگاه صالح محل وقوع تعهد چنانچه روی سفته درج شود. یا محل اقامت متعهد(خوانده) می باشد

 15. نیکان می گوید

  باسلام
  مبلغ ۹۰۰میلیون بعنوان‌قرارداد مشارکت از دوستمان دریافت کردیم بعلت نوسانات بازار و تعطیلی و کرونا کسب وکارمان به مشگل خورد در قرارداد مشارکت مشخصات وشماره سفته ها هست و از تاریخ قرارداد یکساله ۶ماه مانده آیا شخصی که بعنوان شریک کاری و برابر در سود وزیان بود حالا با سفته های دستش وباقرارداد میتواند مبلغ رو به اجرا بگذارد ممنون میشم راهنمایی کنید بسیار مهم هست

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام مطابق قرارداد اگر سفته به عنوان وجه التزام معین شده صرفا امانی بوده و قابلیت وصول ندارد در غیر این صورت قابل مطالبه است

 16. میلاد می گوید

  سلام مبلغ ۲۰۰ملیون سفته خریداری کردم و برای شرکت پشت نویسی کردم استخدام نشدم و مبلغ ۲۰۰هزار تومن بابت سفته پول دادم ایا سفته رو نویسی شده را میتونم کاریش کنم پولش برگرده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 17. نرگس می گوید

  سلام مبلغ شصت میلیون از شخصی طلب دارم بابت ضمانت ۳ تا سفته ۲ میلیونی اورده و میگه بانک گفته میتونید رقم رو ۲۰ ملیون بنویسید ایا درسته در صورتی که روی سفته نوشته دو میلیون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میشود ولی اعتبار اسناد تجاری رو نداره

 18. بهزاد می گوید

  سلام و خيلي ممنون از وقتى كه ميگذارين…سفته رو اگر از شركتى كه مهر و امضا شركت متعهد شده داشته باشيم.،عليه شركت بايد اقامه دعوى كرد يا شخص مديرعامل.،يا هر دو،؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام با توجه به گفته های خودتون باید علیه شرکت طرح دعوی کنید ولی اگر مدیر عامل هم امضا کرده بودند به صورت تضامنی میتونستید طرح دعوی کنید

 19. فوادمحمدی می گوید

  سلام وقت به خیر.
  دراثرترس وفشار ابروسفته ای بامبلغ وتاریخ معین اما بااسم خودم درمکان گیرنده به دونفرداده ام ایاقابل وصول هست؟؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر مگر اینکه ظهرنویسی کرده باشید

 20. تهمینه بیگلو می گوید

  سلام
  معنی مهری که در حوالی نزدیک به ته سوش سفته از جانب بانک زده می شود چیست؟مثلا مهر ی با این عنوان : تا مبلغ یک میلیاردو پانصد میلیون ریال

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام یعنی سقف تعهدات سفته تجاری ۲۵م میباشد

 21. تهمینه بیگلو می گوید

  سلام …سفته با ارزش اسمی ۷۵۰/۰۰۰ ریال است…و از طرف بانک مهری نزدیک به ته سوش سفته زده شده با این عنوان:تا مبلغ ۲۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال….معنی این کار چیست؟ و چه زمانی از آن استفاده می شود؟

 22. مریم می گوید

  سلام .
  میخوام جایی مشغول به کار شم و برای ضمانت ازم سفته ۲میلیونی میخوان.اولین باره که میخوام به کسی سفته بدم و میترسم سوءاستفاده کنند.چطور سفته را بنویسم که به نفعم باشه ؟
  در صورتی که بخوام از کارم انصراف بدم و اون شخص سفته رو برنگرداند ممکنه برام مشکلی ایجاد کنه؟و لازمه از اون شخص هنگام دادن سفته رسید دریافت کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اصولا رویه کار اینه که برای انصراف یک ماه قبل باید اعلام کنید و این مطلب را در قرارداد بیاورید. روی سفته و پشت ان بنویسید این سفته صرفا بابت ضمانت حسن انجام کار است

 23. مژگان می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  میخواهم بابت مبلغی که به شخصی قرض میدهم سفته بگیرم و خواسته ام دو نفر پشت سفته را ظهرنویسی کنند، حال سئوالم این است: آیا در ظهرنویسی سفته برای ضمانت پرداخت، راهی یا ترفندی وجود دارد که ضمانت ظهر نویس را بی اثر کند و قابل پیگرد قانونی نباشد؟؟؟
  مثلاً امضای خود را عوض کند
  یا آدرس غلط بنویسد و از این قبیل
  با تشکر پیشاپیش از پاسخ شما.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتونید برای اطمینان هنگام امضا از دو شاهد نیز استفاده کنید

 24. زهرا می گوید

  سلام ۵۰ میلیون سفته داریم ضامن یک شخصی شدم ازش. سفته گرفتم حالا طرف از کشور خارج شده و چیزی هم بنامش نیست احتمالا .اگر به اجرا بگذارم میشه از پدر یا مادر اموالشون مصادره کنند یا خیر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام یه نفر دیگه مقروضه چرا باید جورشو پدر یا مادرش بکشن؟ خیر نمیشه اگر خودش مالی داشته باشه ممکنه

 25. میثم .ی می گوید

  با سلام
  اتومبیلی به برادرم که در اصفهان ساکن است فروخته ام و در مقابل از او سفته به سررسید ۹۹/۱۰/۲۵ گرفته ام ، محل پرداخت تهران ذکر شده ، او حسن نیت دارد و وجه را برداخت خواهد کرد سوالم این است که چطور سفته ام را به جریان بیاندازم ؟ آیا باید از طریق بانک اقدام کنم ؟
  ممنون از راهنمائی شما .

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگر میگید وجه را پرداخت میکنه بدون اقدام حقوقی صرفا زمان سفته را به ایشان یاداوری کنید . اگر نه میتوانید اول اعتراض به عدم پرداخت نمایید و سپس دادخواست مطالبه وجه بدبد
   برای سوالات بیشتر به این قسمت سایت مراجعه نمایید
   https://vakiltop.com/

 26. میثم.ی می گوید

  با سلام
  اتومبیلی به برادرم که در اصفهان ساکن است فروخته ام و در مقابل از او سفته به سررسید ۹۹/۱۰/۲۵ گرفته ام ، محل پرداخت تهران ذکر شده ، او حسن نیت دارد و وجه را برداخت خواهد کرد سوالم این است که چطور سفته ام را به جریان بیاندازم ؟ آیا باید از طریق بانک اقدام کنم ؟
  ممنون از راهنمائی شما .

 27. مریم می گوید

  سلام .
  ۱.برای سفته حسن انجام کار باید امضا و اثر انگشت بزنم؟
  ۲.با توجه به اینکه سفته ضمانت حسن انجام کار است آیا لازمه اون قسمتی که گفته شده “متعهد میشوم فلان مبلغ رو بپردازم “رو پر کنم یا باید در جای خالی هیچی ننویسم و روی بپردازم خط بزنم؟

 28. آصفی می گوید

  چندین برگ سفته توسط چند نفر در قالب زورگیری و تهدید گرفته شده ، بعد از یکسال یکی از سفته ها را واخواست کرده و بدلیل نبودنم در ایران و عدم اطلاع از احضاریه و … در نهایت محکوم به پرداخت شده ام ، الان موقع برگشتن به ایران متوجه شده ام ، به کجا و چه مرجعی برای احقاق حق مراجعه کنم ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   امکان واخواهی هست از وکلای ما بپرسید در قسمت مشاوره های سایت زیر
   https://vakiltop.com/

 29. ابراهیم می گوید

  سلام یکی از دوستان در جایی استخدام شده از او سفته خواستن بعد بهش گفتن یک نفر به عنوان معرف بیار سفته را امضا کنه و فیش حقوقی بیاره اگه من امضا کنم آثار حقوقی و کیفری در صورت عدم انجام تعهد از طرف کسی که استخدام شده برای من چیست؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام موظف به پرداخت مبلغ میشید

 30. علیرضا می گوید

  سلام من به خانمم سفته بابت مهریه دادم به مبلغ ۳ میلیارد الان فهمیدم کلاه بردارن البته تاریخ سررسید سفته رانزدم ایا میتوانند از من شکایت کنند

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بابت مهریه دادید حتی اگر کلاهبرداری ایشون هم ثابت بشه باز مهریه سر جاشه مگر اینکه تدلیس کرده باشند در نکاح میتونید با وکلای ما مشورت کنید
   https://vakiltop.com/

 31. احسان مرادی می گوید

  باسلام و عرض خسته نباشید و تشکر از مطالب مفید و ارزنده سایت
  اینکه گفته میشه صادرکننده سفته باید با خط خودش شخصاً سفته را پر کند تا سندیت داشته باشه دسته یا نه شخص دیگه می تونه پر کنه فقط قسمت امضا صادر کننده امضا کنه دارای سندیت هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 32. خجسته می گوید

  سلام ایا امکان وصول سفته از بستگان درجه یک شخص امضا کننده امکان دارد یا خیر؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 33. خانی می گوید

  سلام شوهر من به یکی بدهی داره اومده سفته بهش داده ولی طرف زمان سه سال قبل زده یعنی ما سال ۹۷ سفته گرفتیم اون تاریخشو زده ۹۴ با خط خودش و بقیه سفته دستخط شوهرمه تا الان اطلاع نداشتیم اگه شکایت کنیم بنظرتون به نتیجه میرسیم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سایتن زیر وارد شوید و از وکلای متخصص ما بپرسید
   https://vakiltop.com/

 34. علی مطلبی می گوید

  سلام خسته نباشید دختر من ۳سال است که عقد کرده وهنوز به منزل شوهرش نرفته ودر منرل خودم زندگی مبکند ودادماد هنوز منزلی تهیه نکرده اما پدر شوهر دخترم او را فریب داده وبا همدستی پسرش از دختر م مبلغ۹میاردتومن سفته گرفته اند بابت بخشش مهربه اما در رمان امضا هبچ شاهدی نبوده وخودشان دونفر بودهاندپدر و پسر اما دخترم میگوید سفتها را در وچه پدر شوهرش نوشته وقید کرده که بابت بخشش مهریه است ایا با توجه به اینکه قید شده بابت بخشش مهریه واینکه در وجه پدر شوهرش نوسته شده ابا ارزش قانونی دارد وممنون مبشوم که راهننایی بفرمایید که ما چکار باید بکنیم قربان شما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر نوشته شده و سو استفاده دیگری نمیشه ازش کرد. ولی اصلا چرا یک خانوم باید بابت بخشش سفته هم بده!!!!!!!

 35. محمد می گوید

  سلام خداقوت
  من ۳۵میلیون سفته از شخصی دارم باخط خودش اسم فامیل کدملی ادرس وفقط امضا کرده بدون اثرانگشت
  وهیچگونه ظهرنویسی ندارن آیا میتونم به اجرا بزارم ؟؟
  ممنون وسپاسگذارم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   بله اگر امضا داره که کاملا قابل پیگیری هست

 36. اکی می گوید

  اگر صادرکننده سفته تاریخ صدور سفته را قید نکرده باشد، سفته قابل وصول هست؟ همچنین ابتدا سفته را بایستی در دفتر اسناد ب ا تقاضای وجه گذاشت یا بانک یا جای دیگر؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام چند تا نظر در این خصوص وجود داره که یکی از همین نظر ها که اغلب وکلا هم قبول دارند مبنی برقابل وصول بودنه برای سوالات بیشتر در قسمت مشاوره های سایت ما از وکلا بپرسید
   https://vakiltop.com/

 37. سید می گوید

  سلام وخسته نباشید خدمت وکلای عزیز
  آیاسفته سه سال پیش که بدون سررسید وتاریخ پرداخت هست را میشه وصول کرد؟
  درضمن ننوشته سفته بابت چی هست.
  یعنی چیزی که سفته بابت آن گرفته شده قیدنشدە
  ممنون میشم پاسخ بدین چون خیلی واجبه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام درصورتی که ظرف ۱۰روز ازتاریخ سفته گذشته باشد و سفته هاواخواست نشده ، قابل مطالبه هست فقط به عنوان سند عادی است

 38. موسی رجال می گوید

  سلام من به یکی سفته دادم نوشتم این سفته تا دهم تیر ماه نود و نه ارزش دارد بعد اون ارزش نداره آیا طرف میتونه اجرا بیاره یا نه تشکر از زحمات شما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   بله بانک به شرط ترتیب اثر میده

 39. وحید می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  سفته ای که برایه حوسن انجام کار به کارفرما داده شده میتونن واخواهی کنن
  ممنون از شما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر مگر اینکه کارگر تخطی کرده باشد

 40. امیربهادرسبحانی می گوید

  با سلام و خسته نباشید ببخشید یکی از اقوامم بخاطر سایت شرطبندی سفته داده به طرف الان گذاشته اجرا و یه مقدار از اون پولم حتی داد سفته داده به یکی دیگ شکایت کرده چیکار باید بکنه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام . سفته دادن ایشون و امکان اقدام و گرفتن مبلغ روی سفته وجود داره

 41. بهادرسبحانی می گوید

  با سلام و خسته نباشید ببخشید یکی از اقوامم بخاطر سایت شرطبندی سفته داده به طرف الان گذاشته اجرا و یه مقدار از اون پولم حتی داد سفته داده به یکی دیگ شکایت کرده چیکار باید بکنه؟

 42. بهادرسبحانی می گوید

  سلام بله ۹۰ م سفته داده ک بیش از مبلغ داده اونم مجبوری واس کار قانونی چون نیس میشه شکایت کرد یا راه حلی وجود داره؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   علی الاصول مبلغو باید پرداخت کنید مگر اینکه بتونید ثابت کنید که از بابت قمار داده شده . برای مشاوره بیشتر با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

 43. امیربهادر سبحانی می گوید

  سلام بله ۹۰ م سفته داده ک بیش از مبلغ حتی داده اونم مجبوری واس کاری ک دادم قانونی نیس کار اون اقاهم میشه شکایت کرد یا راه حلی وجود داره یا باید پرداخت کرد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 44. علی می گوید

  سلام
  از کارگری برای سپردن تعدادی گوسفند ، میخواهیم سفته بگیریم ، به عنوان تضمینی که گوسفند ها اگر توسط ایشان یا دیگران دزدیده شد بشه پیگیری قانونی کرد ، بهترین نحوه برای نوشت سفته چگونه است؟ تا اونجایی که من فهمیدم:
  ۱. سفته باید تاریخ نداشته باشه(برای کار ما) ۲.سفته در حضور ۲ شاهد و با دست خط خودش نوشته بشه ۳. مبلغ سفته از سقف تعیین شده بیشتر نباشه.
  اگر مواردی دیگری هست لطفا بفرمایید ، در ضمن برای تضمین سفته ، شخص ضامن ، چه چیزی باید بنویسه ، یعنی مشخصات کامل و سپس امضا کفایت میکنه یا متن خاصی داره
  با تشکر از شما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 45. محمد می گوید

  من میخاهم برای خرید خودرو اقساطی سفته بدهم، پشت نویسی آن چگونه بهتر است؟

انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

متخصصین ما به آنها جامع عمل می پوشانند.