خسارت تاخیر تادیه (خسارت دیرکرد پول)

ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد که مبلغی پول را به دیگری قرض می‌دهند یا در نتیجه قراردادی مثلا فروش خانه خود، از دیگری مقداری پول طلبکار می‌شوند و قرار بر این بوذه است که در یک زمان مشخصی این مقدار پول برگردانده شود. زیرا ارزش پول مخصوصا در کشور ما روز به روز در حال تغییر است با توجه به این وضع،  لزوم تصمیم های فوری در مورد پول های غیر تبدیل شده اهمیت تاخیر و دیرکرد پول به خوبی آشکار می‌گردد.

خسارت تاخیر تادیه راه حل قانونگذار برای حمایت از طلبکارانی است که قرار بوده است طلبشان در زمان مشخصی وصول شود اما بعد از تاریخ تعیین شده هم به طلب خود نرسیده اند.

در مطلب زیر سعی بر این شده است که ضمن تعریف کاملی از خسارت تاخیر تادیه، شرایط و چگونگی دریافت این خسارت بیان شود.

خسارت

خسارت تاخیر تادیه چیست؟

این نوع خسارت مختص وجه نقد است نه هر نوع تعهدی و در واقع برای جبران کاهش ارزش پول است.

 ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی به معرفی کامل این نوع خسارت پرداخته است: در دعاوی که موضوع آن دین و از نوع وجه رایج بوده و با مطالبه داین و تمکن مدیون، مدیون امتناع از پرداخت نموده و در صورت تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت و پس از مطالبه طلبکار دادگاه خسارت تأخیر تأدیه را با رعایت تناسب تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردد، محاسبه و مورد حکم قرار خواهد داد. مگر اینکه طرفین به نحوه دیگری مصالحه نمایند.

پس شرایط دریافت خسارت تاخیر تادیه از این قرار است:

 • دین باید پول نقد باشد
 • باید مطالبه شود
 • مدیون باید قدرت پرداخت داشته باشد اما آن را نپردازد

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

دریافت خسارت تاخیر توسط بانک

این نوع خسارت مبنای عمل بانک ها در برگرداندن طلب خود نیز می باشد. چنانچه در قانون عملیات بانکی بدون ربا نیز آمده است که: کلیه وجوه تسهیلات اعطایی که بانک‌ها در اجرای این قانون به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت نموده یا می‌نمایند و برابر قرارداد تنظیمی مقرر شده باشد که اشخاص مذکور در سررسید معینی وجوه و تسهیلات دریافتی به انضمام سود و خسارت و هزینه­ های ثبتی و اجرایی دادرسی و حق ­الوکاله را بپردازد و در صورت عدم پرداخت آن کلیه مراجع قضایی و دوایر اجرای ثبت و دفاتر اسناد رسمی مکلف ­اند بر اساس مفاد اسناد و قراردادهای تنظیمی نسبت به صدور حکم و اجراییه و وصول مطالبات بانک طبق مقررات این قانون، اقدام نمایند.


بیشتر بخوانید: بررسی جرم ربا در قوانین


شرایط دریافت خسارت دیرکرد از مدیون

 1. الف) پول بودن طلب: موضوع هر تعهدی صرفا وجه نقد نمی باشد بلکه تعهد اعم است از انجام دادن یا ندادن کار، انتقال کالا یا پول؛ خسارت تاخیر تادیه فقط قسمت آخر را شامل می شود. یعنی فقط تعهدی را شامل می شود که موضوع آن وجه نقد باشد؛ چنانچه طی یک قراردادی شخص ملزم شده باشد که در ساعت معین کاری انجام بدهد واز انجام کار سر باز زند نمی توان از او خسارت تاخیر تادیه گرفت. دلیل این امر نیز روشن است زیرا فقط وجه نقد است که در اثر تورم بی ارزش می شود
 2. ب)وجه رایج بودن: علاوه بر اینکه موضوع تعهد باید پول باشد؛ منظور از پول وجه رایج است.و منظور از رایج بودن این است که آن پول در عرف و مبادلات مردم دست به دست می شود یعنی پول قانونی یک کشور است.برای مثال چنانچه موضوع تعهد پول دوران قاجار باشد خسارت تاخیر تادیه به آن تعلق نمی‌گیرد.
 3. ج)مطالبه کردن طلبکار: برای دریافت این نوع خسارت دائن باید طلبش را مطالبه کند و صرف گذشتن مدت از سررسید دلیل بر این نمی شود که خسارت به طلب تعلق بگیرد؛ زیرا بدون مطالبه حق، امکان رسیدگی توسط مرجع قضائی وجود ندارد.برای اینکه خسارت تاخیر تادیه به شما تعلق بگیرد باید ثابت کنید که طلب خود را مطالبه کرده اید اما شخص مدیون آنرا نپرداخته است..مطالبه میتواند از طریق اظهارنامه، دادخواست، نامه دو قبضه سفارشی یا هر وسیله دیگری که از نظر قانون معتبر شناخته می‌شود انجام گردد. برای این کار و نحوه ی مطالبه طلب که بتوان از آن در داداگاه برای گرفتن خسارت تاخیر تادیه استفاده کرد حتما از یک وکیل متخصص مشورت بگیرید. وکلای متخصص وکیل تاپ در زمینه مطالبه طلب وتنظیم اوراق اثبات کننده آن، تبحر دارند.
 4. د)تمکن مدیون و خودداری از پرداخت: دلیل این امر نیز کاملا منطقی است زیرا کسی که توانایی پرداخت ندارد و به اصطلاح معسر است(معسر کسی است که بدلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین، قادر به تادیه دیون خود نباشد) امکان پرداخت دین اصلی را هم ندارد حال اجبار او به پرداخت اضافه دین، منطقی به نظر نمی رسد.
 5. ه)تغییر فاحش وجه نقد: که با توجه به شرایط الان جامعه این مساله نیاز به اثبات ندارد!!!!!

محاسبه-خسارت-پول

خسارت تاخیر تادیه دلار یا ارز خارجی

گفتیم که خسارت تاخیر تادیه مختص زمانی است که پول نقد دیر تر از زمان مشخص در قرارداد برگردانده می شود و شرط اساسی گرفتن خسارت تاخیر وجه نقد بودن است.

اما منظور از وجه نقد صرفا ریال و تومن نمی باشد وبه ارز های خارجی نیز خسارت تعلق می گیرد و با توجه به رای وحدت رویه دیوان عالی کشور گرفتن خسارت تاخیر در مبادلات ارزی در صورت دیرکرد از تاریخ معین کاملا قانونی می باشد.

خلاصه رای به این صورت است: و عبارت وجه نقد مذکور در این ماده اعم است از پول رایج ایران و پول خارجی و بنابراین، مقررات فصل سوم قانون مزبور در باب خسارت تأخیر تأدیه شامل دعاوی نیز که خواسته آن پول خارجی است می‌شود.

خسارت تاخیر تادیه از چه زمانی محاسبه می شود؟

نکته ی مهم در خسارت تاخیر این است که مبدا محاسبه خسارت از چه زمانی است از زمان مطالبه دائن یا از زمان سررسید که نظرات متفاوت است. یعنی از چه تاریخی به طلبکار خسارت تعلق می گیرد

 • در صورت توافق: هنگامی که افراد بر سر زمان مطالبه خسارت با هم توافق کرده اند با توجه به متن ماده ده قانون مدنی توافقات افراد معتبر است و مبدا محاسبه از زمان توافق حساب می‌شود.
 • در صورت عدم توافق: در این حالت دو فرض مطرح است. که یا مبدا محاسبه خسارت تاخیر از زمان سررسید طلب است یا از زمان مطالبه که دو نظر ارائه گردیده است.
 1. الف) نظريه سررسيد: مطابق اين نظریه، زمان محاسبه‌ی خسارت تأخير تأديه سر رسيد دين يا طلب می‌باشد.
 2. ب) نظريه مطالبه: مطابق اين نظر، مبدأ محاسبه­ ي خسارت تأخير تأديه را بايد زمانی دانست که بدهکار به‌ طور رسمي يا غير رسمي طلب خود را بخواهد و از تاريخ مطالبه­ ي طلب است که طلبکار، مستحق دریافت خسارت دیرکرد پول است. بر خلاف سکوت قانون آیین دادرسی مدنی، رويه ­ي اکثر محاکم، بر اين مبنا است.

خسارت تاخیر تادیه چک

بسیاری فکر می کنند که خسارت تاخیر تادیه برای چک از تاریخ صدور چک است، اما این نظر اشتباه است و خسارت تاخیر تادیه از تاریخ سر رسید چک است. یعنی اگر سررسید چکی برای سال ۱۴۰۲ باشد؛ از آن تاریخ به بعد در صورت پرداخت نکردن؛ خسارت تاخیر تادیه می خورد.

فرمول محاسبه خسارت تاخیر تادیه در ۱۴۰۰

برای اینکه میزان خسارت به دست بیاید؛ شاخص سالانه زمان پرداخت دین را تقسیم بر شاخص سالانه زمان سررسید دین می نماییم و مبلغ به دست آمده را با دین اصلی جمع می کنیم.

شاخص سالانه زمان پرداخت دین ÷ شاخص سالانه سررسید دین + مبلغ دین = طلب همراه با خسارت تاخیر آن

خسارت-دیر-کرد-پول

نحوه دریافت خسارت تاخیر تادیه

 • رکن ابتدایی هر دعوایی، طرح دادخواست می باشد طبق ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی: شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست می باشد. دادخواست مهم ترین پایه دعواست زیرا اگر درست اقامه نشود رد می شود و باید دوباره دادخواست تنظیم کنید که هم دیر تر به طلب خود می رسید؛ هم هزینه ی دوباره از شما گرفته خواهد شد؛ لذا مشورت با وکیل از جمله ضروری ترین اعمالی است که قبل از این دست اقدامات حقوقی باید انجام گیرد
 •  دادخواست به دفتر خدمات قضایی ارائه می گردد که برای این کار ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید که خود دفاتر خدمات قضایی این کار را هم انجام می دهند.
 • خواسته دعوای مطالبه خسارت حسب مورد ممکن است «تقاضای الزام خوانده یا خواندگان به پرداخت مبلغ … ریال به‌علاوه خسارت تأخیر تأدیه وجه از تاریخ … لغایت … به انضمام هزینه‌های دادرسی و حق‌الوکاله وکیل» باشد
 •  در این دعوا خواهان باید تغییر شاخص سالانه قیمت کالاها را اثبات کند که برای این کار کافی است به نموداری که هر سال توسط بانک مرکزی ارائه می گردد استناد کند.

هزینه طرح دعوا خسارت تاخیر تادیه

دعوای مطالبه خسارت تأخیر تأدیه یک دعوای مالی محسوب می‌شود

هزینه دادرسی در مرحله بدوی برای خسارت تاخیر تادیه: اگر مبلغ تا بیست میلیون تومان باشد ۲/۵ درصد این مبلغ و اگر بیشتر از این مبلغ باشد ۳/۵ درصد هزینه گرفته خواهد شد

هزینه دادرسی در مرحله تجدید نظر و واخواهی برای خسارت تاخیر تادیه: ۴/۵ درصد میزانی است که محکوم شده اید

البته اگر خواسته منطبق با صلاحیت شورا باشد؛ یعنی مبلغ زیر بیست میلیون تومان باشد؛ این مبلغ نصف می شود.

 چنانچه این دعوی همراه با دعوی اصلی مطرح شود خواهان فقط یک هزینه پرداخت خواهد کرد و آن هم هزینه دعوی اصلی می باشد و لازم به پرداخت هزینه خسارت تاخیر به شکل جداگانه نمی باشد.

نتیجه گیری

خسارت تاخیر تادیه برای زمانی است که شما دینی که مبلغ و وجه نقد رایج مملکت است را از دیگری طلب دارید و با گذشتن زمان پرداخت آن و مطالبه شما؛ بدهکار همچنان حاضر به پرداخت آن نمی شود

برای دریافت دین خود همراه با خسارتش یک سری الزامات و اثبات هایی وجود دارد که اگر ثابت نشود؛ خسارت تاخیر منتفی می شود. پس پیشنهاد می شود قبل از اقدام حقوقی برای مطالبه با وکلای متخصص مطالبه طلب سامانه وکیل تاپ مشورت داشته باشید.

سوالات متداول

به انجام ندادن کار هم خسارت تاخیر تادیه تعلق می گیرد؟

خیر؛ خسارت تاخیر تادیه مختص زمانی است که فقط وجه نقد در زمان مشخصش پرداخت نمی شود.

خسارت تاخیر تادیه چک از چه زمانی است؟

برای گرفتن خسارت دیر کرد پرداخت چک، تاریخ سررسید چک مبنای محاسبه است

شرایط گرفتن خسارت تاخیر تادیه چیست؟ 

مطالبه ی طلبکار؛ تمکن مالی بدهکار و امتناع از پرداخت توسط بدهکار با وجود توانایی مالی

2.6/5 - (24 امتیاز)
174 نظرات
 1. آرزو مظفري می گوید

  سلام و ادب
  من يك مغازه دقيقا سه سال پيش اجاره كردم و صاحب مغازه بعد از ٣ سال از برداخت پول به من امتناع ميكنه،بنده شكايت كردم و ايشون محكوم شد، ميخواستم بدونم خسارت تأخير به چه صورت محاسبه ميشه؟
  ضريب ماهانه است يا سالانه؟
  مبلغ پول ٣/٠٠٠/٠٠٠ تومان بوده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام نرخ را بانک مرکزی سالانه تعیین میکند

 2. فیض می گوید

  با سلام
  بنده سفارش مبل دادم، ۵۰ درصد پیش پرداخت و مابقی زمان تحویل که در فاکتور درج شده بود. از زمان تحویل که گذشت تماس گرفتن مبنی بر اینکه آماده نیست تا یک هفته دیگه. هفته بعد هم تکرار شد. تا به اینجا حرفی نبود. هفته سوم گفتن مثلاً یکشنبه، یکشنبه هم گفتن سه شنبه، سه شنبه دوباره تماس گرفتن که منتظر نباشید چهار شنبه میارن. چهارشنبه تماس ۵ عصر تماس گرفتن که با توجه به اینکه محدودیت تردد شبانه از ساعت ۹ شروع میشه اجازه بدید پنج شنبه ساعت ۱۱، ما هم ÷نج شنبه کلا خودمون رو در منزل بایکت کردیم …. ۱۱ خبری نشد، ۱۲، ۱۳ و … تا آخرش ساعت ۵ عصر زنگ زدن ماشین حرکت کرده داره میاد گویا امشب دیگه محدودیت تردد شبانه نیست!!! ما هم منتظر … تا …
  سفارش نرسید.
  تماس هم پاسخگو نبودن.

  در عمرم اینقدر عصبی نشده بودم از این همه بدعهدی و سرکار گذاشتن.
  در حدی که تمام بدنم می لرزید، شب تا صبح نخوابیدم، صبح جمعه سرم سوت می کشید. جمعه کلا به شدت عصبی بودم. شبش باز هم نتونستم بخوابم. امروز شنبه هم کلا عصبی ام به شدت.

  تماس گرفتم جواب ندادن
  بالاخره بعد از ظهر تماس گرفتن که آماده است می خواهیم بفرستیم.

  گفتم روی اعصابم رفتید شکایت می کنم.
  مبلها رو هم آتیش بزنید.

  الان می خوام شکایت کنم

  بفرمایید از کجا شروع کنم.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در خصوص ضعف در ارائه خدمات میتوانید به سازمان تعزیرات حکومتی طرح شکایت کنید

 3. اشکان صبحی می گوید

  درود شخصی بخاطر تحصیل مال نامشروع و کلاهبرداری بعد از مدت ۳سال محکوم شد و در رای نوشته شده رد اصل مال به صاحبانش.یعنی مبلغی که در ان زمان داده ایم را پس میدهند.سوال بنده این است که تاخیر تادیه چه میشود و باید برای ان شکایتی جداگانه در دادگاه حقوقی،دادخواست همراه حکم رای ارائه دهیم یا راه دیگری وحود داره لطفا راهنمایی کنین

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام دادخواخواست جبران خسارت و ضررو زیان باید طرح کنید در خصوص نحوه نوشتن دادخواست در قسمت مشاوره متنی یا تلفنی لینک زیر وارد و از وکلای ما کمک بگیرید
   https://vakiltop.com/

 4. جدیدی می گوید

  سلام از وقتی که در اختیار اینجانب میگذا ید متشکرم
  بهمن ماه سال ۹۸ به واسطه جراحی دیسک پزشک بنا به تشخیص و بدون اطلاع بنده از فیوژن کمری یک شرکت استفاده کرد که مبلغ حدود۲۲ میلیون تومان بود که مبلغ ۱۳ میلیون تومان پرداخت و مابقی منوط به تائید کمیسیون پزشکی شد که در آبان ۹۹ از طریق بیمه تکمیلی واریز شد حال شرکت تامین کننده پروتزبا تنظیم دادخواست از بنده درخواست خسارت تاخیر مینماید چه کار باید بکنم سپاسگزارم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام نیاز به توضیحات بیشتر هست سوال ابهام دارد در قسمت مشاوره تلفنی سایت زیر وارد شوید و تلفنی سوالتونو بپرسید

 5. سجاد می گوید

  سلام وقت بخیر
  دوست من از کسی یه پولی رو به ربا میگیره به مبلغ ۲ میلیون تومن سال ۹۴ و سفته ای به مبلغ دو میلیون بهش میده، تو این سالا تقریبا ۶ میلیون تومن به ایشون داده و از پارسال دیگه پولی بهش نداده چون طرف با قلدری هنوز میگه باید بالای ۴ تومن بهم بدی. این بنده خدا چون خواستیم مال حروم از زندگیش بیرون بره و شر این نزول از سرش کم بشه بهش کمک کردیم ۲ونیم براش جور کردیم با طلبکارشم صحبت کردیم که سفته هاشو بده و دو و نیم رو بگیره الان ک رفتن بهش بدن طرف زده زیرش میگه ۳ یا ۴ تومن باید بده. ما چ کمکی میتونیم بکنیم این قضیه حل بشه. ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام باید ثابت کنید قراردادتون صوری بوده و اصل رابطه ربوی بوده اگر مدرکی دال بر ربا گرفتن نظیر ویس یا چت دارید نیز کمک کننده خواهد بود

 6. مصطفی رفیع نیا می گوید

  باسلام و احترام
  من در شهریورماه ۹۷ مبلغ ۲۸میلیون تومان از یک نفر طلب دارم که از دادن آن امتناع میکند و از طریق دادگاه پیگیر هستم و پرونده شکایتم در حال انجام است فقط سوالم اینه خسارت تاخیر و تعدی از شهریور ۹۷ تا پایان دیماه ۹۹ چقدر میشود .باتشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام نرخشو کارشناس تعیین میکنه و همینجوری نمیشه گفت از قرار روزی فلان قدر

 7. مریم موسوی می گوید

  سلام خسته نباشید
  بنده سال ۹۵ درخواست مهریه دادم همسرم اعسارزد د سال ۹۶پروندم به مرحله اجرا..و همسرم ازسال ۹۷شروع به پرداخت اقساط تا اردیبهشت امسال …بنده پارسال سهم الارث روتوقیف نمودم و ماه قبل به مزایده رسید و ایشون اومد الباقی اصل مهریه رو پرداخت که اجرا فقط ۵میلیون اضاف کرد به مهریه یعنی کلاشد ۷۵میلیون..ایشون مالی داشتن اما درجلسه اعسار بیان نکردن و بنده هم بیخبربودم…مادرشون سال ۹۱فوت شده و ملک بنامشه و جلسه اعسارسال ۹۵بوده..و قاضی شعبه هم پرونده رو به شعبه فرستاده بودن که مثل اینکه شعبه گفتن بعلت اعسار مهریه بروز نمیشه و ماده ۱۰۸۲روبیان کردن….بنظرتون چون مالی داشتن و بیان نکردن و سبب خسارت بنده شدن…..بنده میتونم درخواست تاخیرتادیه بدم ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   شما باید مال مورد نظر را معرفی کنید در خصوص چگونگی آن، از وکلای ما در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی بپرسید
   https://vakiltop.com/

 8. احمدی می گوید

  سلام وقت بخی میخواستم واسمون تاخیر تادیه مبلغی رو حساب کنین
  مشتری ۲.۷۸۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان طلب داره تقریبا از تاریخ ۹۳.۱.۱
  اومده طرف ۵۰۰ میلیون رو توی ۹۴.۹ داده
  ۵۰۰ میلیون رو ۹۸.۹ داده
  ۱.۵۰۰ میلیونم توی ۹۸.۱۱ داده از اصل طلبش
  و ۲۸۲ میلیون تا امروز مونده
  تاخیر تادیه مبلغ چقدر میشه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در این قسمت سوالات کوتاه و مختصر جواب داده خواهد شد و هیچ وکیلی وقت حساب کردن تاخیر تادیه ندارد.

 9. سیروس می گوید

  با عرض سلام و تشکر بابت سایت خوبتان
  بنده از شخصی چکی به مبلغ۳۰۰ میلون تومان مربوط به سال ۹۶ دارم و هم اکنون که سال ۹۹ است از طریق دادگاه حقوقی و همچنین اجرای ثبت اقدام نمودم از طریق اجرای ثبت اصل پول را دریافت نمودم اما خسارات دادرسی و تاخیر و تادیه که مربوط به دعوای حقوقی بود را دادگاه حقوقی رد کرده و پرونده را مختومه نموده و پس از پیگیری گفتند که باید دادخواست جدید بدهم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید الان باید چکار کنم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سایت زیر سوالتونو از وکیل بپرسید
   https://vakiltop.com/

 10. کاظمی می گوید

  سلام تاخیر دیر کرد پول به صورت ماهانه حساب میشود یا سالانه؟فروردین سال ۹۷شکایت کرده ام

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام به صورت ماهیانه است بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی

 11. محمد مهماندوست می گوید

  سلام ،بنده خواهان ،قاضی شورای حل اختلاف بابت یکفقره چک به مبلغ ۳میلیون تومان بتاریخ ۱/۱۱/۷۴ حکم به محکومیت خوانده و امامتاسفانه بابت تاخیر وتادیه ازتاریخ دادخواست رای داده ،ازراهنمایی شماممنون میشم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام کار قاضی بر مبنای قانون است

 12. محمد مهماندوست می گوید

  آقای زینالی بنده هم میدانم کارقاضی مبنای قانون است بنده دردادخواست ازتاریخ صدورچک درخواست خسارت تاخیرتادیه کردم اماسوال من بابت اعتراض به رای قسمت تاخیرتادیه بود راهنمایی خواستم که به چه نحوی اعتراض کنم وآیانتیجه میدهد،

  1. بهزاد زینالی می گوید

   دوست عزیز خسارت تاخیر یا از تاریخ تقدیم دادخواسته یا از تاریخ واخواست چک و غیر این حکم داده نمیشه حتی اگر اعتراض کنید.

 13. Mahsa Saghafi می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  سال ۸۵ ملکی فروخته شد که از مابقی ثمن ان ۴میلیون مانده که ما در سال ۹۷ مطالبه البقای ثمن زدیم بهمراه تاخیر تادیه به نرخ روز از سال ۸۵
  میخواستم بدونم مطالبات ما از سال ۸۵ محاسبه میشه یا از زمان تقدیم اظهار نامه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   تاخیر تادیه از زمان تقدیم دادخواست محاسبه میشه

 14. Mahsa Saghafi می گوید

  اصل پول که از زمان ۸۵ دست این اقا بوده چی؟

 15. فوادرستمی می گوید

  سلام من درپرونده ای محکوم شدم به تصرف عدوانی سال۸۶وشاکی به جای اینکه اول رفع تصرف کند بعدادعای خسارت کند درشعبه حقوقی ادعای خسارت کرده و۶۷میلیون خسارت اورده برام بعد سال ۹۶خودم اومدم ازطریق اجرای احکام رفع تصرف کردم که بجای اینکه من متصرف باشم معلوم شده که شاکی متصرف هستش الان هم رفته شکایت تادیه خسارت هم کرده ایامن میتوانم باحکم رفع تصرف جلوی اجرای خسارت روبگیرم یانه ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام باید با وکیل مشورت نمایید .در قسمت مشاوره های سایت زیر از وکلا بپرسید
   https://vakiltop.com/

 16. مجتبی می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  ماشین بنده سال ۹۸ با موتور تصادف کرده که مقصر موتور بوده و بیمه نداشته
  موتورسوار مقصر اعلام شده و الان حکم صادر شده
  تاخیر در تادیه ماهانه محاسبه می شود یا سالانه؟
  با تشکر

 17. امیری می گوید

  سلام:تاخیر تادیه چک از زمان دادخواست وتحویل به دادگاه محاسبه میشود،یا از زمان سررسیدچک
  تشکر از لطف شما

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام از زمان دادخواست

 18. اصغربیات می گوید

  با سلام از یه بنده خدایی مبلغ۱۲تومان به خاطر طلبم سفته گرفتم تاریخ دادخواست شهریور۹۵ .به علت حاضر نشدن در دادگاه محکوم شدند.متأسفانه آدرسی از ایشان ندارم اما سه چهارتا شماره حساب بانکی وکپی کارت ملی و مشخصات سجلی ایشون دارم لطف کنید راهنمایی بفرمائید چطوری آدرسی ازش میتونم گیر بیارم والاه کارگرم زیاد وقت ازاد ندارم ممنون زنده باشید

 19. اصغربیات می گوید

  با سلام بنده۱۲تومان از بنده خدایی مبلغ۱۲تومان به خاطر طلبم سفته گرفتم که تاریخ دادخواست شهریور ۹۵دادگاه.
  به خاطر عدم حضور محکوم شد متاسفانه من آدرس ازایشون ندارم، اما سه چهارتا شماره حساب بانکی وکپی کارت ملی و مشخصات سجلی ایشون دارم لطف کنید راهنمایی بفرمائید چطوری آدرسی ازش میتونم گیر بیارم والاه کارگرم زیاد وقت ازاد ندارم ممنون زنده باشید. ضمنا۲یا۳بار درروزنامه ماهی دادم

 20. ناصری می گوید

  سلام
  تاخیر در تادیه
  مبلغ ۷۷۲۰۰۰۰ تومان از تاریخ ۸۷.۱.۱ تا تاریخ ۹۹.۱۲.۲۹چقدر میشود؟
  و کل مبلغ که باید پرداخت شود چقدر است؟

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام خسارت تاخیر تادیه از زمان تقدیم دادخواست محاسبه میشه

  2. محدثه لواسانی می گوید

   سلام شما میتونید از قسمت محاسبات سامانه وکیل تاپ براساس شاخص بانک مرکزی خسارت تاخیر و تادیه محاسبه کنید

 21. علی زارعی می گوید

  سلام . من در سال ۸۷ دادخواست مطالبه قیمت زمین علیه شرکت گاز دادم در سال ۹۶ شرکت گاز محکوم به پرداخت مبلغ -تومان بابت قیمت زمین شده و در سال ۹۹ با اجراییه این پول را داده حالا خسارت تاخیر تادیه از زمان دادخواست محاسبه میشه یا از زمان قطعیت رای؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   از زمان دادخواست

 22. فاطمه امیری می گوید

  سلام وقت بخیر. سه سال پیش از طریق تماس شیادی با موبایل اینجانب بخاطر برنده شدن در برنامه ای در رادیو جوان کلاهبرداری شده، اکنون ایشان متهم شناخته شده. بنده میتوانم خسارت تاخیر تادیه مطالبه نمایم؟ متن لایحه این چنینی در سایتتان وجود دارد؟ ممنون از راهنمایتون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسارت تادیه ازتاریخ مطالبه میباشد که ان هم مختص وجه نقد میباشد

 23. سعيد فرزام می گوید

  سلام بنده از به جرم كلاهبرداري ومال نامشروع شكايت كردم بعد از ٤سال محكوم شد اصل پول ٨٠٠٠٠٠٠٠٠تومن بوده الان ماهانه حساب ميشود يا سالانه

 24. رضا می گوید

  سلام من تو پرونده مالی باید مبلغی را به شاکی بدهم والان تقاضایه اعصار دادم تا چه زمان تاخیر تادیه حساب میشود؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسارت تاخیرتادیه ازتاریخ مطالبه حساب میشود

 25. محمد می گوید

  سلام .دوست بنده کارت عابربانکم دادم رفته مبلغ ۶ میلیون و نیم برداشت و کارت به کارت به اسم یکی دیگه کرده و من شکایت کردم از برج ۵ سال۹۹ پرونده درجریانه الان محکوم شده.میخاستم ببینم کی و چه زمانی من باید درخاستتاخیر تادیه و خسارت و تورم پولم بکنم؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارت تاخیرتادیه ازتاریخ مطالبه است نه از تاریخ شکایت

 26. محمود می گوید

  سلام یک فقره سفته از کسی طلب کار هستم مبلغ نوزده میلیون تومان تاریخ سررسید تیرماه نودشش بوده ولی اقدام اردیبهشت نودهفت کردم مخاستم بدانم تاخیر وتادیعه تا امروز چقدر مشه برام سودش حساب کنید ممنون از شما

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام تشریف ببرید در سایت وکیل تاپ در قسمت محاسبه های حقوقی خودتون زحمت بکشید. میتونید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ نیز تماس بگیرید

 27. صالح می گوید

  باسلام بنده از سال۱۳۸۵تاسال۱۳۹۸در یک شرکت مشغول کار بوده‌ام واین شرکت از پرداخت شبکاری به بنده امتناع کرده حالا هم در شورای حل اختلاف محکوم شده و توسط کارشناس کل مبلغ از سال ۸۵تاالان محاسبه گردیده ولی به نرخ همان سالهای گذشته آیا میتوانم در صورت شکایت طلب خود را به نرخ تورم الان تبدیل نمایم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسارت تاخیر تادیه براساس ماده۵۲۲قانون ایین دادرسی مدنی ازتاریخ مطالبه میباشد نه از تاریخ اعلام ودرخواست شکایت

 28. مصطفی عطایی می گوید

  سلام .بنده سال ۹۷ بعنوان پیمانکار از شهرداری پروژه ایی رو گرفتم و بعد از ۴ ماه پروژه رو تحویل دادم. بعد از اتمام پروژه تا به امروز ۹۹/۱۱/۲۷ پولم پرداخت نشد و هر روز به دلایل مختلف از دادن پولم طفره میرن.من اون موقه ماشینمو ۳۰ میلیون تومن فروختم بابت پروژه و الان اگه بخوام بخرم بالای ۲۵۰ میلیونه. من قبلا دادخواست نوشتم ..سوالم اینجاست..راهی هست که بتونم پولمو با توجه به شاخص بانک مرکزی از شهرواری بروز مطالبه کنم..؟؟؟؟.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سلام بله تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 29. اصغر می گوید

  سلام بنده درسال ۹۵ مبلغ ۳۰۰میلیون ریال طلب داشتم در پایان دی ماه ۹۹ محکوم شده میخاستم بدونم تاخیر تادیه چقد میشه ممنون

 30. سهیل می گوید

  سلام خدمت شما سوال بنده این هست که بنده محکوم به ۴۰۰میلیون پول شدم از تاریخ اظهار نامه که سال ۹۸بوده تا الان برای من کلا ۴۶۵میلیون شده ومن می‌خوام پرداخت کنم اما به کسی که می‌خوام بدم میگه این پول کم هستش آیا میتونم بیشتر از این که هست بیشتر بگیرد یا خیر ممنون میشم جواب بنده رو بدید و راهنمای کنید تشکر

 31. سامان می گوید

  سلام خدمت شما من باید ۴۰۰میلیون به کسی میدادم از اظهار نامه که سال ۹۸بوده تا الان برای من کلا ۴۶۵میلیون شده والان طرفی که باید پولش رو بدم گفته این پول کم هستش آیا میتونه بیشتر از این از من بگیرد یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله اگر شما تاخیر در پرداخت ایجاد نمایید با شاخص تورم مبلغ بیشتر می شود

 32. مراو می گوید

  سلام.من خسارات تاخیر و تادیه را ۹۶.۹.۴ اول یک ۹۸.۴.۱۵ زده قاضی ولی تاکنون محکوم علیه پرداخت نکرده ملاک پرداخت چه تاریخی خواهد بود ،رمانی که محکوم به پرداخت میکند یا تاریخ بالا

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام هر زمان که به پرداخت اقدام کند تا ان زمان باید محاسبه گردد

 33. مرادی می گوید

  سلام.من خسارات تاخیر و تادیه را ۹۶.۹.۴ اول یک ۹۸.۴.۱۵ زده قاضی ولی تاکنون محکوم علیه پرداخت نکرده ملاک پرداخت چه تاریخی خواهد بود ،رمانی که محکوم به پرداخت میکند یا تاریخ بالا

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسارت تادیه وفق ماده ۵۲۲ ایین دادرسی مدنی ازتاریخ مطالبه است

 34. شاهرخ محمدزاده می گوید

  سلام وخسته نباشید
  بنده درتاریخ ۲۵ ۵ ۹۴بعنوان پیمانکاربرق درصحن حضرت فاطمه زهرا س درنجف اشرف مشغول بکارشده ودرتاریخ ۲۸ ۹ ۹۷ ازطرف شرکت منع کارشدم دراین چندسال حدود۱۶۳۰۰نفرنیروبردم لازم بذکراست که من بادینار۲۷۰۰تومنی به عراق رفتم بادینار۱۶۰۰۰به ایران برگشتم بخاطرایمه اطهاروهمچنین اعتمادبه صاحب شرکت قراردادی ننوشتیم فقط چندصفحه ایتم کاری باقیمت امضاکردم اکنون بعدازدوسال واندی بخاطرصورت وضعیت باشرکت به مشکل برخوردم مبلغ باقیمانده حدودا ۱۳۰۰۰۰۰۰۰۰تومن میباشد ازمحضرجنابعالی دوسوال دارم
  ایابخاطرتورم تعدیل اززمان شروع کارتاپایان ۲۸ ۹ ۹۷به من تعلق میگیردیاخیر
  ایاتاخیروتادیهاززمان منع تاکنون بهم تعلق میگیردممنون میشم راهنمایی کنید باسپاس

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله خسارت تاخیر تادیه به شما تعلق می گیرد اما از زمان تنظیم دادخواست برای اصل طلب و یا تنظیم اظهارنامه

 35. ناشناس می گوید

  با سلام بابت یه کار پیمانکاری که به پیمانکار سپرده بودم وتقریبا پولش را پرداخت کردم وچون قراردادی نداشتیم پیمانکار مبلغی را دوباره شکایت کرد و ما به نصف آن مبلغ محکوم شدیم آیا از زمان دادخواست ایشان تاخیر تادیه به مبلغ محکوم شده تعلق میگیرد چون ما بدلیل طول کشیدن دادرسی مقصر نبوده ایم؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله از زمان تنظیم دادخواست خسارت تاخیر تادیه تعلق می گیرد به شرطی که درخواست کرده باشند

 36. غلامحسین می گوید

  باسلام . آیافردی مبلغ ۲۰ میلیون تومان پیش برای زمین داده وزمین را شهرداری فضای کرده وسند آنرا ابطال نموده . الان درخواست اصل وجه وخسارت کرده شامل میشه

 37. علی رضا می گوید

  سلام خسته نباشید من موجر هستم مستاجر بنده از من شکایت کرده و قاضی حکم به پرداخت مبلغ پیش پرداخت رهن خانه به مبلغ ۳۹ میلیون تومان و خسارتدتاخیر در تادیه از تاریخ ۹۸/۰۵/۱۰ کرده است حکم در تاریخ ۹۸/۱۰/۱۵ صادر شده بنده با مستاجر در تاریخ ۹۸/۱۱/۱۲ خانه را تحویل و میلغ پیش پرداخت را تسویه نمودم الان پس از چند ماه تقاضای اجرای حکم و تاخیر تادیه را دارد سوالی که برای من مطرح است اینکه این خسارت را تا چه زمانی باید بپردازم با توجه به اینکه خانه دست مستاجر بوده و همزمان با تخیله پول رهن را گرفته است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام شما باید گفته خودتان را ثابت نمایید که مبلغ را سرموعد پرداختین

 38. هاشم می گوید

  سلام اگرکسی اثبات کندمالی نداردبازم تاخیرتادیه تعلق میگیرد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام درصورت اثبات اعسار خیر

 39. حسام می گوید

  سلام.وقت بخیر
  بنده ۲سال پیش راننده ای ماشینم رو چپ کرد.شکایت کردیم ازش واسه دریافت دیه.تامین دلیل هم واسه خسارت ماشین زدم کارشناس هم نظرشو اعلام کرد.اما واسه خسارت ماشین بعداز اعلام نظر کارشناس شکایتی نکردم.چجور میتونم خرج اونروزه ماشین رو باتوجه به ارزش پول یا هرچیزی بروز ازش بگیرم؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 40. امیر زاده می گوید

  سلام وعرض ادب
  بنده شرکت پیمانکاری رو بابت ۹ماه حقوق محکوم کردم ودر مرحله فروش اموال توقیفی شرکت توسط مزایده اجرای احکام هستم
  برای تاخیر و تادیه باید لایحه بدم به دادگاه
  چون هنوز حکم نهایی نشده همزمان در شعبه
  رسیدگی بشه یا روش دیگری داره
  اموال توقیفی هم در مزایده اول به علت نبود
  خریدار خودم قبول کردم وقت اعتراض هم گذشته .
  میتونم برای تاخیر اقدام کنم یا نه .
  از شما ممنون میشم پاسخ بدین .

 41. اسرین می گوید

  سلام ببخشید من ۱۳۰ گرم طلا رو به شوهرم یک ساله دادم الان ۵ سال از زمان رسیدم گذشته آیا طلا شامل دیر کرد میشود

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام خسارت تاخیرتادیه مختص وجه نقدهست

 42. محمدعباسی می گوید

  سلام برادرم درسال ۸۸ اپارتمانی رابامادرم خرید و وجه دودانگ رابرادرم وچهاردانگ رامادرم پرداخت کردولی بارضایت مادر سندکامل ملک بنام برادرم صادرشدتابرادرم تازمانی که مادر درقید حیات هست مخارج جانبی مادررابپردازد(البته مادرخودش مستمری هم داشت )وبرادرم ازسال۸۸ تااسفندماه امسال که مادرفوت شدجمعامبلغ ۸۰ میلیون طی این چندسال برای مادرهزینه کرده وبرادرم میخواهد سهم وراث راازچهاردانگ مادر بخاطراینکه مدیون نباشد بپردازد ایا برادرم بایدمبلغ ۸۰ میلیون رابراساس شاخص تورم بروزرسانی وازسهم وراث کسرکند یاخیر وایا بایدقیمت اپارتمان هم براساس شاخص تورم بانک مرکزی بروزبشه یاخیر خواهشمندم راهنمایی فرماییدممنون ازشما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارات تادیه بابت وجه نقد هست وازتاریخ مطالبه است یعنی ازهمان تاریخ طرح دعوا قابل دریافت میباشد

 43. ناشناس می گوید

  من یک ملک را که ازپدرم ارث رسیده بود رابه شخصی فروخته ام البته سال ۷۲ایشان ان زما ن قراربود پول به بنده بدهد اما به جای پول لوازم وست دوم منزل داد چند بار شکایت کرد ما هم اصل قصیه را گفتیم ودادگا به علت نداشتن قولنامه معتبر مرا تعبرعه کرد حالا پس از چند سال باز از ترق تاخیر وتعدیه باز ازمن شاکی شده البته در حل شورای اختلاف حلا چه کنم

 44. توسلی می گوید

  ایا خسارت تاخیر تادیه را از ارگانهای دولتی میتوان گرفت

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام بله

 45. علیرضا گندمی می گوید

  سلام سه فقره چک با سررسید ۸۰/۰۳ به شرکتی که با آن کار میکردم داده ام بعلت ورشکستگی از برج ۸۰/۰۱ بمدت دوسال زندان بودم الان از طریق ثنا متوجه شدم سال ۹۲ طرح شکایت کرده اند و حکم غیابی بوده هنوز فرصت واخواهی دارم با مراجعه به شرکت مطالبه ۲۰۰ میلیون نموده از سال ۸۰ تاکنون آیا مطالبه تاخیر تادیه از سال ۸۰ است یا ۹۲

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام خسارت تادیه چک ازتاریخ سررسید چک محاسبه میشه

 46. بایرام زاده می گوید

  سال ۹۵ طبق قراردادی ۱۵۰ میلیون پول باید به ما پرداخت میشد که طرف مقابل از این کار سرباز زد.نتیجه چه مبشود

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام میتوانید هم اصل پول وخسارت تاخیر بگیرید

 47. محمد می گوید

  سلام
  ببخشید بنده قراردادی با یک شرکت در سال ۹۴ داشتم که پس از انجام کار شرکت صورت وضعیت قطعی را تایید نکرد و جواب نداد در همان سال اظهارنامه تحویل شرکت شد و جواب ندادنددر سال ۹۶ شکایت کردیم و اکنون که حکم صادر شده در دادگاه بدوی تاخیر تادیه را زمان دادخواست در نظر گرفت ولی متاسفانه دادگاه تجدید نظر امروز حکم به محاسبه تاخیر تادیه از زمان صدور حکم داده که اصلا دیگه این پول ارزش نداره چه کاری از دست بنده بر میاد لطف کنید راهنمایی کنید

 48. محمد می گوید

  با سلام
  بنده طی قرارداد پیمانکاری در سال ۹۴ با شرکتی مشغول بودم که پس از اتمام کار شرکت صورت وضعیت قطعی رو تایید نکرد در سال ۹۴ اظهارنامه ارسال شد و در سال ۹۶ دادخواست ارائه شد در دادگاه بدوی تاخیر تادیه از سال ۹۶ محاسبه شد ولی در دادگاه تجدید نظر مبنای محاسبه تاخیر زمان صدور حکم که ۹۹/۸ قرار گرفت حال تکلیف من چیه با این تورم چه راهکاری هست چون این پول دیگه ارزش نداره لطف کنید راهنمایی کنید

 49. هوشنگ مهدوی می گوید

  ساخت یک دستگاه ویلای چوبی را در تاریخ ۲/۳/۹۷طی قرارداد به شرکتی سپردم و برابر قرارداد ظرف سه ماه باید تحویل میشد اما بدلیل اجرای غیراصولی که به تایید کارشناس رسمی دادگستری رسیده اجرا را متوقف و شکایت کردم….مبلغ قرارداد۲۱۰میلیون بود که ابتدای قراردادا ۱۴۰میلیون پرداختم شرکت سال ۹۹با رای قطعی محکوم شده و در مرحله ی اجرای حکم با استناد به ماده ۴۷ قانون اجرای احکام حقوقی هستیم….شرکت در آگهی جدید قیمت پروژه ی ما را با ۵۰متر کمتر از پروژه من ۳۸/۰۰۰دلار زده….محاسبه ی پرداختی شرکت به من به چه صورت خواهد بود؟؟؟

 50. هدایت الله صحافی می گوید

  با سلام و تبریک عید
  من با کسی قراداد مشارکت که بنده بعنوان مالک ایشان قبل از تمام شدن ساختمان را رها کرد و به جارج سفر کرد بنده با هزینه خودم کار را تمام کردم و مبلغ ۱۱۰ملیون تومان هزینه کردم تا کار تمام شود کلیه سندها بنام من صادر شده در آن زمان که من هزینه کردم دلار سه هزار تومان بوده الان هر دلار ٢۵ هزار تومان می‌باشد از نظر قانون طلب من از ایشان چطور حساب میشود آیا همان ١١٠ ملیون توان است

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگرازتاریخ نقض تعهدمطالبه نماییدخسارت تعلق میگیرد

 51. مجید می گوید

  سلام بنده مبلغ ۱۸ میلیون بابت بهای ثمن معامله محکوم شده ام که مربوط به یه قطعه زمین بود ولی در مبایعه نامه بابت دیرکرد چیزی ذکر نشده تاریخ مبایعه نامه هم سال ۹۶ بوده در سال ۹۸ برایم شکایت شده ودر تاریخ ۷ / ۹۸ محکوم شده ام ودرسال ۹۹ کل مبلغ رو پرداخت نموده ام الان برای تاخیر تادیه شکایت کرده شورا منو مخکوم به پرداخت کرده و رای قابل اعتراض هست ایا با اعتراض مشکلم برطرف میشه یا باید بپردازم و اگه بپردازم از چه تاریخی محاسبه میشه وحدودا چقدر میشه مبلغش

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسازت تادیه از تاریخ مطالبه هست چون ازابتدامطالبه نکرده دیگر نمیتواند مطالبه نماید ودردادگاه عمومی قابل اعتراض هست

 52. فرهاد می گوید

  سلام.استاد یه سوال فوری داشتیم .سال ۹۳ من یه نفر رو محکوم کردم .بعد تو یه حکم جداگانه به خسارت تاخیر تادیه حکم اصلی از تقدیم دادخواست تا یوم الاجرا هم محکوم شد .حالاطرف سال ۹۵ دستگیر شد .اعسار داد و با گذاشتن دوتا وثیقه برای پرونده اصلی از اشخاص دیگر از زندان آزاد شد و برای تاخیر تادیه هم با واخواهی آزاد شد.به زندان بر نگشت.وثیقه ها رفتند برای مزایده.قبل از برگزاری مزایده صد تومن ریخت و یکی از وثیقه ها آزاد شد.و وثیقه دوم به مزایده رفت و خودم برداشتم بعد سندش به اسم من خورد.ولی کلا یه مقدار از پرونده اصلی و هزینه دادرسی و نیم عشر دولتی بدهکار موند.حالا دو باره زندانی شده.و برای پرونده تاخیر تادیه تقاضای اعسار داده.میخواستم ببینم خسارت تاخیر تادیه تا چه تاریخی باید محاسبه بشه.از کی تا کی.لطفا جواب بدید.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارت تادیه ازتاریخ مطالبه محاسبه میشود

 53. Ali می گوید

  با سلام و درود، آيا به حق الوكاله و هزينه دادرسى، خسارت تاخير تاديه تعلق مى گيره يا خير؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارت تادیه مختص پول نقد هست

 54. Narsis می گوید

  سلام. بنده از دی ماه ۹۸ مقدار ۳۵ میلیون طلب دارم. الان میخوام اقدام کنم. آیا خسارت تاخیر از الان محاسبه میشه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارت از روز ارائه دادخواست شما به دادگاه حقوقی محاسبه خواهد شد.

 55. م می گوید

  سلام بنده سال ۸۸ مبلغ سه میلیون تومان را به یکی از اقوام قرض دادم و رسید بانکی اش را دارم و تا الان آن را به من عودت نداده است تاخیر تادیه چقدر میشود

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارت از تاریخ مطالبه هس نه از روز پرداخت وجه

 56. امین می گوید

  از شخصی سفته به مبلغ ۵۰ میلیون تومان داشتم که با شکایت وکیل من بعد از یک سال و ۵ ماه حکم بریده شده که مبلغ سفته و پول وکیل و خسارت سرجمع باید ۸۰ میلیون پرداخت کند و حکم بریده شد و تقاضای اعسار کرد و متهم قرار شد مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به بنده بدهد و پیش پرداخت هم به بنده نداده و حکم جلب ایشون رو گرفتم
  میخوام بدونم که میشود در تاریخ تغیر ایجاد شود میزان خسارت و تاخیر تا زمان حال که هنوز پیش پرداخت نداده است از اول خسارت و تاخیر محاسبه شود؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیرنمیشود انوقت بایستی تجدیددادخواست نمایید

 57. فرهاد می گوید

  با عرض سلام وخسته نباشید اگر خوانده محکومیت قطعی به پرداخت اصل دین که وجه رایج درحق خواهان گردد وخواهان فراموش نموده باشد که خسارت تاخیر تادیه را مطالبه کندآیا بعد ازاجرای حکم ودریافت اصل دین ازخوانده مجدد باید دادخواست بدهد ویا نیازی به تقدیم دادخواست نیست ودرخواست کفایت میکند؟وکدام مرجع صلاحیت رسیدگی رادارد مرجع تجدیدنظر که حکم نهایی را صادر کرده ویا مرجع بدوی باید دادخواست یا درخواست تقدیم نماید؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسارت از تاریخ مطالبه است بعد از صدور حکم بخوایین بگیرین چیزی تعلق نمیگیره

 58. مهدی می گوید

  سلام بنده سال ۹۲ از کسی چک گرفتم مبلغ چک۱۵میلیون بود اونقدر پول را به او دادم ایشان بعد از ۸سال به علت اختلاف رفته شکایت کرده که به من بدهکاری هستم تاخیر تادیه از کی محاسبه می شود ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارت دیرکرد یا تاخیر در پرداخت مبلغ چک، حسب مورد از تاریخ مندرج در چک تا تاریخ پرداخت و یا از تاریخ تقدیم دادخواست تا تاریخ پرداخت قابل مطالبه است.با این توضیح اگر دارنده مهلت ۱۵ روزه برگشت زدن چک را رعایت نموده باشد از تاریخ چک و اگر نه از تاریخ مطالبه و تقدیم دادخواست.

 59. مجتبی گلوگاهی می گوید

  سلام من درسال ۸۹ ازموسسه مالی واعتباری مهراقتصاد (بسیجیان سابق)وام۲۵ میلیونی بادرصد۲۵ گرفتم وپس ازطی۳ سال نتونستم قسط بدم وتقریبا۴ سال زمان برد وتاتصفیه کامل ۴۶ میلیون دادم وسال ۹۹ متوجه شدم از من اضافه برداشت به مبلغ۱۲میلیون وپانصدهزارتومان آیابه من تاخییردرتادیه بانک مهر تعلق میگیره واز چه زمانی محاسبه میشود باتشکر

 60. مجید احمدی می گوید

  باسلام من چند فقره محکومیت مالی دارم که برای آنها به زندان افتادم و کاملا ورشکست شدم الان میخوام از وام ستاد دیه کمک بگیرم ولی خسارت تاخیر تادیه خیلی سنگین شده و مبلغ خیلی زیاد شده آیا راهی هست این خسارت و پرداخت نکرد؟اعسار کلیه پرونده ها هم به دلیل نداشتن شاهد رد شده و محکوم به پرداخت یک جا هستم واقعا برای من راهی وجود نداره اصل مول رو پرداخت کنم؟

 61. ایرج‌برنا می گوید

  سلام بنده درسال ۹۱هشت میلیون دستی دادم ودرقبالش رسید امضا گرفتم شکایت کردم محکوم شدند خواستم ببینم تاخیر تایید این پول چقدر میشود الان نه سال است

 62. بهزاد زینالی می گوید

  سلام اگه رضایت کلی داده نمیتواند بگیرد ولی فقط نسبت به خود مبلغ داه باشه چرا میتواند

 63. مهدی مرندی می گوید

  سلام – ۱-در سئولات بالا در پاسخ یکی در خصوص گرفتن خسارت تاخیر تادیه از ارگانهای دولتی نوشته بودید که قابل پیگیری و گرفتن است .
  ۲-اما من در جایی شنیدم که دیوان عدالت اداری اخذ خسارت تاخیر تادیه از دستگاههای دولتی را رد نموده است(بدلیل عدم صراحت قانون و استناد به مواد قانون مدنی-)
  ۳- بنده فروردین سال گذشته با ۳۰ سال خدمت بازنشسته شده ام و متاسفانه تاکنون پاداش پایان خدمت بنده پرداخت نشده است با توجه به تورم شدید یکسال گذشته و با عنایت به اینکه طرف مقابل دستگاه دولتی است (سازمان نیروی انتظامی)و مد نظر قرار دادن احتمال موثق بودن رای دیوان عدالت اداری، آیا می توانم خسارت تاخیر تادیه را مطرح و به حق و حقوقم برسم – با تشکر از شما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در خصوص این موضوع که دیوان مکلف به رسیدگی به دادخواست شما از ارگان های دولتی هست و در این دادخواست هر مسئله ای که مطرح باشد و در صلاحیت مرجع فوق قرار گیرد حتما رسیدگی شده و عدم رسیدگی به عنوان تخلف برای شعبه مربوط خواهد بود
   و درخواست تاخیر و تادیه نیز از این قاعده استثنا نیست

 64. محمد می گوید

  سلام
  من خانه ای خریدم و فروشنده تعهد کرد که در صورت داشتن معارض تا دو سال آینده رو خسارت رو به نرخ روز بپردازه
  حال بعد از گذشت دوماه معارضی پیدا شد ومن علیه فروشنده اظهارنامه ارسال کردم الان بعد از دو سال نیم بعد از عقد قرارداد سر کله فروشنده پیدا شده با دادخواست من قاضی کارشناس فرستاده
  میخواستم بدون با توجه به تعهد فروشنده و ارسال اظهارنامه نرخ مطالبه خسارت من به چه صورت حساب میشه (ملک به قیمت روز یا ثمن به نرخ شاخص تورم بانک مرکزی )

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام از تاریخ مطالبه توسط اظهارنامه محاسبه میشود

 65. سعید می گوید

  سلام من سال ۹۵ یک قرارداد نوشتم برای انجام کاری و مبلغ ۷ میلیون پرداخت کردم متاسفانه شخص علارقم دریافت مبلغ کاری انجام نداد و من به شورا شکایت کردم و شورا شخص را به انجام تعهد محکوم کرد و در برج ۶ سال ۹۸ ولی شخص مجددا تعهد را انجام نداد اینبار کارشناس ارزیاب مبلغ ۲۲ میلیون برای انجام ندادن تعهد در برج ۱۰ سال ۹۸ رقم اعلام کرد و خوانده بعد از اعتراض مجددا کارشناس تشخیص داد اینبار در ابتدای سال ۹۹ مبلغ ۴۰ میلیون بابت انجام تعهد باید پرداخت کند ولی پرداخت نکرد و متواری شد تا اینکه در انتهای سال ۹۹ خوانده اعسار داد و فعلا درشورای بدوی بدون رای قطعی مبلغ را بر ایش قسطی کردند .سوال من اینه که آیا می توانم داد خواست تاخیر و تادیه این مبلغ را از زمانی که کارشناس به اجراییه اعلام نموده عنوان نمایم یا نه؟خدودا یکسال از زمان اعلام خسارت گذشته!یعنی ایشان می باست یکسال پیش ایم مبلغ را به اینجانب پرداخت می کرد ولی تا به امروز انجام نداده و داخل رای قبل از اجرا هم تاخبر و تادیه نزده صرفا در مرحله اجرا بعد از نطر کارشناس این مبلغ تعیین شده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خسارت تاخیر تادیه از تاریخ مطالبه هست الان مطرح کنید ازالان حساب میشود

 66. مقدم می گوید

  سلام استاد وقتتون بخیر
  آیا عدم پرداخت جریمه انصراف از دانشگاه آزاد مشمول تاخیر تادیه میشه؟

 67. شفیعی می گوید

  سلام وعرض ادب ازاینکه وقت گرانبهاتون رودراختیارمامیگذاریدسپاسگزارم
  من بابت رهن یه مبلغ بدهکارشدم که۲۰میلیون تومان است
  وطرف مقابل فروردین۹۹علیه من شکایت کردند وبعدازصدوررای اعتراض گذاشتم وبه تجدید نظررفت ودربهمن۹۹ مبلغ ۲۰میلیون راپرداخت کردم ودرفروردین۱۴۰۰اجراییه صادرشدکه مبلغ ۱۲میلیون دیرکردتعلق گرفت ومن هم تقاضای اعساردادم
  سوال:آیااگرمن تاقبل ازآمدن جواب اعسار این مبلغ راپرداخت کنم به این ۱۲میلیون دیرکردتعلق میگیرد؟
  درکل چون قبل ازقطعیت رای اصل آن راپرداخت کرده ام
  بازبه دیرکرد،دیرکردتعلق میگیرد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر زودتر پرداخت کنید خسارتی ندارد

 68. ناشناس می گوید

  باسلام
  در مواردی که طلب شخص در اصل ۸۰ میلیون بوده که با طرح دعوا از سال ۸۹ تاکنون با احتساب خسارت تاخیر تادیه طلبش بالای ۸۰۰ میلیون شده و پس از ۱۳ سال موفق به جلب طرف شده و‌ الان طرف تقاضای اعسار تقسیط داده آیا دادگاه پیش قسط رو براساس اصل بدهی اولیه یعنی ۸۰ میلیون باید تعین کنه یا کل مبلغ یعنی ۸۰۰ میلیون؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام طبق مبلغ جدید اقدام به تقسیط انجام میدهد چون اصل محکومیت اخرین مبلغ میباشد

 69. زینب کلهوریان می گوید

  بابام تا سال ۹۵ تو شرکت موتور سیکلت کار می‌کرد
  شرکته وام بدهکار بود ورشکست میشع
  بانک شرکتو پلمپ میکنه و بابام بیکار میشه
  تا سال ۹۵ بابام ۱۸سال بیمه سختی کار و مطالبات داشت

  مطالباتش تا اونموقع ۶۴ملیون بود
  سال ۹۵!
  ینی اونموقع ها ۶۴تمن ی خونه بزرگ چن طبقه میشد
  همونموقع ها ک پراید ۶.۷تمن بود الان شده ۲۰۰تمن

  اینک ازونموقع تا الان شکایت کردیم و هی وکیل گرفتیم این رعیس شرکت لعنتی نم چطور هی پیچونده تا الان

  الان بجز ۶۴ملیون باید خسارت تاخیر تادیه پولو هم بده
  الان مگ ۶۴میلون پول چیه؟

  اونوقت فک کن خسارتشو زدن ۱۸تمن!!!!!
  همه چی دسته کم دیگ خیلی کمه کمه کم ک بگیم ۵برار شده
  الان چطور باید دقیق سود شو محاسبه کنیم ک این عوضیا حقمونو نخورن😭ممنون میشم بهمون کمک کنین😭🙏🏻

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک اخذ خسارت تاخیرتادیه وجه نقد وفق ماده ۵۲۲قانون ایین دادرسی مدنی از تاریخ مطالبه ان میباشد

 70. صباحی می گوید

  سلام عرض ادب واحترام بنده از سال ۹۳تابحال مبلغی اجرت المثل بدهکارم ایا خسارت تاخیر تادیه تعلق میگرد یا خیر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک تحقق خسارت تاخیر تادیه وفق ماده ۵۲۲قانون ایین دادرسی مدنی ازتاریخ مطالبه میباشد که این مطالبه میتواند از طریق تقاضای حضوری با شهادت شهود یا بواسطه ارسال اظهارنامه دال بر مطالبه و محاسبه خسارت تاخیر تادیه باشد

 71. حسینی می گوید

  سلام
  من از سال ۸۷ تا ۹۲مبلغی از آموزش و پرورش بستانکارم. چند ساله بازنشسته شدم و هنوز دیون پرداخت نشده به دیوان عدالت اداری شکایت کردم رای هم به نفعم صادر شده ولی آموزش و پرورش به بهانه نداشتن بودجه امتناع می کند. آیا این دیون با توجه به ادعای آموزش و پرورش در نداشتن بودجه شامل تاخیر و تادیه میشود. برای دريافت مطالباتم چه اقدام دیگری باید انجام دهم؟لطفاً راهنمایی بفرمایید. سپاسگزارم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک تاخیرتادیه از تاریخ مطالبه است نه تاریخ شکایت

 72. س ستاری می گوید

  سلام وقت بخیر يه نفرباماشین سنگین به مقدار۸۰میلیون مصالح ساختمانی برام اورده ازسال۹۷تابرج۴ ۹۸ مبلغ چهارمیلیون ازم طلب داره شکایت کرده خودش به نرخ روز ۱۶میلیون ازم شکایت کرده ایا تعلق میگیرد یانه مرسی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک خسارت تادیه ازتاریخ مطالبه میباشد

 73. اشرفی می گوید

  سلام همسر من سال کذشته محکوم شده به پرداخت ۶۷۰۰۰۰۰تومان اما چون سر تاریخ نتونسته پول رو یک جا پرداخت کنه وتا یک سال بعد با توافقی که خودشون باهم کرده بودن خورد خورد پول پرداخت شد حالا الان که قرار بوده بیان رضایت بدن از رضایت دادن تفره رفته و اجرای احکام برای ما ۴۸۰۰۰۰۰تومان دیگه بریده چطور دیرکرد رو حساب میکنن که در عرض یک سال انقد شده با اینکه اصل طلب رو گرفتن

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام :براساس خسارت تاخیر تادیه.

 74. خراسانی می گوید

  سلام…
  در سال۹۴ملکی روبه قیمت۲۰۰میلیون خریدم که بعدا مشخص شد فروش مال غیر بوده و الان به جرم کلاهبرداری۶ساله متهم توی زندان هست…و دادگاه به رد مال رای داده…
  ایا رد مال به نرخ روز پرداخت میشود؟من دادخواست تاخیر تادیه هنوز ندادم ولی شنیدم در مورد کلاهبرداری نیاز نیست و رد مال به نرخ روز محاسبه میشود….ایا این درسته؟لطفا راهنمایی بفرمایید…
  با تشکر از سایت خوب تون…

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:ملاک خسارت تاخیرتادیه وفق ماده۵۲۲ایین دادرسی مدنی منوط به مطالبه طلبکارو تمکن مالی مدیون میباشدبه زبان ساده ملاک تعلق خسارت ازتاریخ مطالبه میباشد نه ازتاریخ طرح دعوا.

 75. خراسانی می گوید

  سلام
  جسارتا ماده۵۲۲ میگه خسارت تاخیر تادیه از زمان سررسید…
  و با مطالبه طلبکار…
  یعنی اگه طلبکار بخواد و بنظر نمیرسه منظورش تاریخ طلب کردن باشه…
  نظر شما چیه؟
  و رای وحدت رویه چی بوده معمولا؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:تاخیر تادیه ازتاریخ مطالبه طلبکار تمکن مدیون هست یعنی باید خسارت تادیه را جدا گانه مطالبه نمایید تا قابل مطالبه باشد ومدیون هم توان پرداخت داشته باشندومختص وجه نقد میباشدودرمورد چک ازتاریخ سررسید محاسبه میشود ولی در سایر وجوه نقدی ازتاریخ مطالبه ان محاسبه خواهد شد.

 76. حسین میرزایی می گوید

  با سلام . بنده در سال ۸۸ محکوم به پرداخت ۲۱۰۰۰۰۰۰۰ تومان به طرف مقابل شدم و در سال ۹۸ اصل بدهی رو پرداخت کردم که در این سال نیز میلغ ۸۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان هم خسارت تاخیر دارد که پرداخت نشده . ایا اصل بدهی که مبلغ ۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ در سال ۹۸ پرداخت شده . از سال ۹۸ به بعد خسارت تاخیر بهش تعلق میگیرد یا نه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:ملاک تعلق خسارت تادیه وجه نقد ازتاریخ مطالبه طلبکارو تمکن مال مدیون می باشد.

 77. محمد می گوید

  سلام من در تاریخ۹۹/۷/۲۰تصادف مردم و درخواست تامین دلیل مردم جمع خسارت ۲۵میلیون شد بعد ۵ماه۱۵میلیون از بیمه گرفتم بگیه خسارتم هنوز مونده
  سوال بنده
  ایا من میتونم واسه این خسارت تاخیر تادیه کنم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:ملاک خسارت تاخیر تادیه ازتاریخ مطالبه وتمکن مالی مدیون میباشد.

 78. علی می گوید

  سلام
  من سال ۹۷ از کسی چک داشتم به مبلغ ۴۰۰ میلیون،چک پاس نشد و من یکسال بعد برگشت زدم و شکایت کردم الان اون آقا فوت کردن میخوام ببینم خسارت دیر کرد رو از تاریخ سررسید میتونم بگیرم یا تاریخی که شکایت کردم.ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:ازتاریخ سررسید محاسبه و وصول می شود.

 79. امنه رحیمی می گوید

  سلام ،ملکی را به اداره دولتی به جهت اینکه طی پروژه ای راه را بر تعدادی از مالکین زمین های کشاورزی بسته بودند از ملک ما راه بگیرن .سند بنام اداره زده شد اما از پرداخت وجه ملک سر باز زدن پس از سالها حکم به پرداخت اصل مبلغ وخسارت تاخیر تادیه گرفیتیم .اما به اداره فوق ۱۸ ماه فرجه دادن .ایا خسارت تاخیر تادیه تا زمان صدور حکم محاسبه میشود و یا تا زمان پرداخت؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خسارت تادیه از تاریخ مطالبه تا زمان صدور حکم می باشد.

 80. ماهان می گوید

  سلام باعرض ادب
  بنده پیمانکارم و موقع عقد قرارداد با کارفرما یک تعهدنامه محضری هم دادم. یکی از بندهای تعهدنامه این بود که جهت دریافت مطالبات درصورت شکایت در دادگاه به این قرارداد خسارت در تادیه تعلق نمی‌گیرد. متاسفانه من اونموقع این مطلب رو نمیدونستم. الان میخام شکایت کنم. آیا هزینه خسارت در تادیه به من تعلق نمیگیره؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خیر تعلق نمی گیرد.

 81. محمدرضا می گوید

  سلام چكي بمبلغ ٢٠ ميليون تومان تاريخ سال ١٣٩٠ هست اما سال١٣٩٧ برگشت خورده ! تاخيرتاديه از چه زماني محاسبه ميشود!؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: از تاریخ سر رسیدچک.

 82. نیما سیفی می گوید

  سلام
  من یک ماشین تصادفی خریداری کردم ک قبلا توقیف بوده ..حالابعد از گذشت ده ماه برای پولم و فسخ معامله میخام شکایت کنم
  ایا خسارت پول من داده می شود
  چند درصد هست .مبلغ ۲۵ میلیون ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:ملاک خسارت تادیه از تاریخ مطالبه محاسبه خواهد شد نه از تاریخ شکایت.

 83. سمیرا می گوید

  سلام
  در پرونده ای که هنوز مبلغ دین مشخص نبوده و نیاز به کارشناسی داشته باشد، آیا خسارت تاخیر تادیه از زمان دادخواست تعلق می گیرد یا از زمان صدور حکم قطعی. (پرونده اجرت المثل ایام تصرف که محکوم بودن یا نبودن مشخص نیست و مبلغ هم مشخص نیست)
  ممنون.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خسارت تادیه وجه نقد از تاریخ مطالبه محاسبه خواهد شد.

 84. علی مشکین کوهی می گوید

  سلام
  مبلغ ۶۲ میلیون تومان سال ۹۶ برای کاری به کسی دادم که انجام نداد و پول را پس نداد
  اردیبهشت ۹۷ اظهار نامه زدم
  حدود یک سال و نیم آبان ۹۸ بعد دادخواست دادم
  بعد از رای بدوی و تجدید نظر خرداد ۱۴۰۰ محکوم به پرداخت اصل پول و خسارت دادرسی و تادیه تاخیر شد
  سئوال من اینست که از زمان ابلاغ من به وی محاسبه میشود یا از زمان دادخواست ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:چون اظهار نامه دادید از تاریخ مطالبه محاسبه میشود .

 85. امین حسن می گوید

  با سلام
  بند ۸تیر ۹۸ در یک حادثه تصادف دلخراش از پشت تریلی بهم برخورد کرد که مقصر شد
  بعد از مراحل کارشناسی طرف محکوم به مبلغ ۸۵میلیون شد
  بعد از اعتراض طرف مقصر ۲۲خرداد ۹۹ رای نهایی به مبلغ ۸۵ میلیون محکوم شد
  تا چندروز پیش اومد مبلغ فوق را به دادگاه واریز کرده
  آیا راهی هست که زیان دیده هستم دادخواست دور کرد بدم
  الان باید چکار کنم
  تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خسارت تاخیر تادیه به این فرد تعلق نمی گیرد.

 86. اسماعیل محبوبی می گوید

  سلام من در تاریخ ۳۰,۲,۱۳۹۷دچار خسارت کامیون شدم در تاریخ ۲,۹,۱۳۹۹طرف محکوم کردم اصل خسارت ۱۶۴میلیون در اولین دادخواست وطتلبه خسارت دادخواست تاخیرتادیه هم دادم الان قاضی اومده از تاریخی که حکم خورده یعنی ۲,۹,۱۳۹۹به بعد به مدت چند ماه فقط واسه من تاخیرتادیه زده آیا از تاریخی که من درخواست مطالبه خسارت وتاخیرتادیه کردم مورد قبول هستش یا حکمی که قاضی زده

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: خسارت تاخیر تادیه وجه نقد از تاریخ مطالبه یا از تاریخ تقدیم دادخواست می باشد.

 87. جمیل مومنی می گوید

  سلام و خسته نباشین
  در خصوص تاخیر تادیه اگر عنوان تاخیر تادیه در دادخواست اولیه ذکر نشده باشه آیا میشه بعد از صدور رای درخواست تاخیر تادیه داد؟
  و آیا تاخیر تادیه شامل کسی که درخواست اعسار و قسط بندی داده میشه؟ (با توجه به پرداخت قسطی و کم ارزش شدن پول در طول پرداخت اقساط)
  ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: از شخص معسر و ورشکسته نمی توان خسارت تادیه دریافت کرد ولی برای کم ارزش شدن می توانید در خواست تعدیل نمایید.

 88. علی می گوید

  سلام در شهرداری از بنده خواستند پشت چک بنویسم « این چک در تاریخ سر رسید در حکم وجه نقد است» میخواستم بدانم این عبارت با حقوقب خاصی داره؟ تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: یعنی در سر رسید باید اون مبلغ را شما باید پرداخت نمایید.

 89. قاسمی می گوید

  سلام
  من سال ۹۲ آپارتمانی را فروخته ام ولی متاسفانه شخص دیگری ادعای مالکیت کرد و سال ۹۷ سند ملک را ابطال نمود. خریدار از من شکایت کرده و ادعای خسارت کرده که قاضی تجدید نظر رای قطعی بدون حضور اینجانب به پرداخت خسارت تاخیر در تادیه ثمن معامله از زمان قرارداد را داده در صورتی که خانه تا سال ۹۷ در تصرف خریدار بوده است . لطفا راهنمایی بفرمایید که ایا این سالها که خانه در تصرف خریدار بوده نباید تاثیری در حکم صادره داشته باشد ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: باید ادعای خودتان را ثابت نمایید.

 90. قاسمی می گوید

  ممنون از پاسخی که دادین 🙏
  بله حکم تخلیه مستاجر را که مالک مدعی گرفته است دارم . آیا ارائه آن به دادگاه تاثیری در حکم دارد ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله

 91. حمید بافی می گوید

  با سلام و تشکر از مطلب بسیار مفیدتان
  من در سال ۸۰ به یک نفر مبلغ یک میلیون تومان بدهکار بودم که بابت این بدهکاری طرف هیچ مدرکی از من ندارد در ان زمان من بابت این بدهکاری به طلبکار یک دستوشته دادم که بر اساس آن من یک خط تلفن به ایشان واگذار کردم و من عملا خط تلفن را نیز واگذار نمود البته بدون ثب محضری و نیز در ان دست نوشته نوشتم که فیش حج عمره به مبلغ چهار صد هزار تومان به ایشان متعهد شدم .
  حالا طرف بعد از ۲۰ سال ادعا میکند که ان خط تلفن قطع شده و نیز تقاضای دیر کرد چهار صد هزار تومان را دارد و نیز میگوید که یک خط تلفن به من بدهید خط تلفن موبایل.
  نمیدانم دقیقا تکلیف چیست ایا شامل دیر کرد میشود

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید تا وکلای متخصص وکیل تاپ شما را راهنمایی نمایند.

 92. مرادی می گوید

  سلام و ارادت
  اسفند ۹۸مبلغ۵۰ میلیون تومن باری واحدی از مسکن مهر به حساب شرکت تعاونی پرداخت کردم و بنده فقط فیش واریزی و یک برگه انتخاب واحد دارم و هیچ قراردادی هم بین هیچ یک از اعضا رد و بدل نشده، ملک را که هنوز تحویل ندادن ،بماند یکبار اظهار نامه فرستادن ۲۵ میلیون واریز کنید.عنوان کردیم که زمانی که پول پرداخت کردیم آپارتمانهای همسان و تحویلی مجتمع های دیگر همین قیمت بود ،این ۲۵ تومن چیه .گفتن آپارتمانها به شاخص برده شده و شما باید مبلغ۵۵میلیون دیگه یعنی جمعا۸۰ میلیون دیگه واریز کنید ، وگرنه آپارتمان به شخص ثالث واگذار میشود.
  وکیل گرفتیم ۸ نفره که از اونجایی که به هیچ کدوم قرارداد ندادن بگیم کلاهبرداریه و قردادی تهیه کنیم و بعد حقوقی آپارتمان رو بگیریم .موفق نشدیم.حالا وکیل میگه چون قراردادی ندارین باید حقوقی دادخواست بدین و اصل پول و تادیه رو بگیرید.سوال از حضرتعالی اینه که چکار کنیم دوما اگه از اسفند ۹۸ تا الان بخایم خسارت بگیریم چه مبلغ میشود.
  متشکرم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص ملک وکیل تاپ شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 93. روانبخش اسماعیلی می گوید

  باسلام وخسته نباشید خواهش میکنم بفرمایید درصورتیکه در هیات حل اختلاف شرکت نفت تعهد بدهیم که رای هیات را قبول داریم هم از نظر خقوقی هم مالی آیا بعد از صدور رای میتوانیم ادعا تاخیر وتادیه کنیم درصورتیکه کارفرما هم مقصر باشد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص در این زمینه شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 94. فردین می گوید

  درود.
  بنده یک پرونده اداره کاری داشتم و بابت مطالبات خود ، از شرکت شکایت کردم و اموال توقیف کردم و بالاخره دو هفته قبل مزایده برگزار و اموال به فروش رسید.
  حال چند نکته قابل ذکر است: تاریخ صدور اجرائیه اداره کار و موعد پرداخت مطالبات بنده سال ۱۳۹۸ بوده است.ارزش اموال به فروش رسیده ، بیش از مطالبات بنده است و مابقی در صندوق دادگستری باقی مانده است.شرکت تعطیل شده و مالک آن خارج از ایران است و قصد بازگشت ندارد.
  اکنون:آیا می توانم در خصوص تأخیر در تادیه شکایت کرده و خسارات خود از جمله هزینه های دادرسی و … را از وجه مازاد در صندوق دادگستری بستانم؟
  آیا می توانم با ارائه لایحه حق بیمه های واریز نشده خود را که بنابر رأی صادره شرکت مورد نظر موظف به پرداخت آنها بوده را از همان هزینه مازاد صندوق دادگستری پرداخت نمایم؟
  سپاس از شما 🌹

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله می توانیداز طریق دادگاه خسارت دادرسی مطالبه نمایید.

 95. Hadis می گوید

  سلام وقت به خیر در سند نکاحیه پدر زوج متعهد شده که دو دانگ منزل مسکونی را به نام زوج سند بزند و در این سند ذکر شده است که درصورت کوتاهی و تاخیر علاوه بر در نظر گرفتن قیمت روزانه ی منزل متعد باید ۲۰۰ میلیون ریال را هم بپردازد الان ۱۲ سال از این موضوع میگذرد و هنوز سند زده نشده آیا این ۲۰۰ میلیون روزانه حساب میشود یا خیر ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   براساس ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی، طلبکار می تواند علاوه بر دریافت اصل طلبش، به علت تاخیر بدهکار در پرداخت بدهی، از ایشان خسارت تاخیر تادیه (دیرکرد) اخذ نماید. اما برای این کار چند شرط وجود دارد. با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس حاصل فرمائید تا وکلای متخصص وکیل تاپ شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 96. علی محبی می گوید

  باسلام پدر بنده گاراژ دارن درسال ۹۲ماشین شخصی روتعنیر کردند مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ هزینه صافجاری شد اپن آقا ماشین رو گرفتند ورفتند ماهم هیچ آدرسی نداریم الان میتونیم اقدام کنیم برای مطالبه طلب وخسارت تاخیر تادیه واینکه آیا میشه جلب سیار ایشون رو گرفت

  1. بهزاد زینالی می گوید

   باسلام
   بله-تاخیر تادیه از زمان تقدیم دادخواست محاسبه میشه

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

دوازده − 7 =