اجازه پدر برای ازدواج دختر

یکی از مسائلی که در دین مبین اسلام دارای بیشترین اهمیت است حفظ خانواده می باشد. ازدواج کردن جزو تصمیمات مهم هر انسانی به خصوص جوانان است. یکی از احکام مهم ازدواج در دین اسلام در خصوص حفظ بنیان خانواده رضایت پدر در مورد دختر می باشد و طبق قانون مدنی ایران هر دختر باکره ای که قصد ازدواج دائم و یا موقت را دارد باید با رضایت پدر یا جد پدری اش اقدام نماید. هر دختری که به سن بلوغ رسیده حق دارد که در مورد زندگی و آینده خود تصمیم بگیرد و رضایت خودش در شرط اساسی برای ازدواج است. اما برای عقد دوشیزه باکره بعد از انتخاب و رضایت خودش باید از پدر یا جد پدری اش کسب اجازه کند. لازم به ذکر است که بعضی از فقها در این مورد وافق نیستند و قابل به اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره ۱۸ ساله رشیده نیستند.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

متن قانون: به موجب ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی ازدواج دختر باکره اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد منوط به اجازه پدر یا جد پدری او است.

ازدواج

در چه مواردی دختر نیازی به اجازه پدرش ندارد؟

  • در صورتی که دختر باکره نباشد.
  • در صورتی که دختر قبلا شوهر کرده باشد و شوهر او فوت کرده باشد یا طلاق گرفته باشد برای ازدواج های بعدی اش دیگر نیازی به اجازه پدرش ندارد.
  • در صورتی که پدر دختر بدون دلیل یا با دلیل غیرموجهی به دخترش اجازه ازدواج ندهد بنابر ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی دختر میتواند با معرفی کامل مردی که میخواهد با او ازدواج کند و پس از اخذ اجازه در دادگاه مدنی خاص با مراجعه به دفتر ازدواج نسبت به ثبت ازدواج خود اقدام کنند. در قانون قدیم دادگاه ۱۵ روز به پدر مهلت می داد تا به دادگاه بیاید و دلیل خود را بگوید. اما در قانون جدید این مهلت برداشته شد.
  • در صورتی که دختر کارشناس ارشد باشد و همچنین دارای ۵ سال سابقه کار با بیمه باشد میتواند بدون اجازه پدرش اقدام به ازدواج کند.
  • در صورتی که پدر یا جد پدری اش در قید حیات نباشد اجازه مادر و مادر و بقیه اعضای خانواده شرط نیست و دختر دیگر نیازی به اجازه کسی برای ازدواج ندارد و باید کسب اجازه از دادگاه کند.
  • به موجب ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی در صورتی که ولی دختر در دسترس نبوده و مسافر یا غایب یا در جنگ باشد دختر می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، و ارائه دادخواست و ذکر این نکته که علت غیبت پدرش چیست، از دادگاه اجازه ازدواج بگیرد.
  • در صورتی که ولی محجور یا دیوانه باشد یا اینکه خود تحت قیمومیت اشخاص دیگر باشد حق دخالت در ازدواج دختر را ندارد و اجازه شخ دیگر در ازدواج دختر لازم نخواهد بود.
  • در صورتی که دختر پدر یا جد پدر نداشته باشد اما خودش بالغه باشد و صلاح و فساد خود را تشخیص دهد اجازه خودش کافی است.
  • در صورتی که دختر سی سال به بالا داشته باشد و به شرط هوشیاری فرد و توانایی تصمیم گیری و تشخیص مصلحت اجازه پدر لازم نیست.
  • در صورتی که دختر باکرگی خود را به هر دلیلی غیر از ازدواج مثل بیماری، رابطه نامشروع، استفاده از شی خارجی تعمدا و … بکارت زائل شده باشد دیگر نیازی به اجازه پدر در ازدواج را ندارد. چون شرط اجازه پدر باکره بودن دختر است.
  • در صورتی که دختر برای ازدواج از پدرش اجازه گرفت و پدرش اذن ازدواج به او نداد ولی پدر جدش اجازه داد دختر میتواند ازدواج کند.
  • در صورتی که پدر سفیه باشد یعنی توانایی مدیریت مالی نداشته باشد و مال خود را در کارهای بیهوده صرف کند اجازه او برای ازدواج دخترش ساقط می‌شود.

اگر دختر بدون مراجعه به دادگاه و گرفتن اجازه ازدواج کند، عقد او باطل نخواهد بود، ولی سردفتری که بدون اجازه این عقد را ثبت کرده است، مرتکب تخلف انتظامی شده و مجازات می‌شود.

 اذن پدر یا جد پدری قابل رجوع است یعنی پدر یا جد پدری می‌توانند پیش ازدواج تصمیم خود را تغییر دهد و امری را که اذن داده است رد کند، اما در صورتی که دختر بدون اذن پدر یا جد پدری ازدواج کند عقد وی غیر نافذ است البته اشخاص مذکور می‌توانند با تنفیذ خود آن عقد را نافذ نمایند در این صورت این اجازه دیگر قابل رجوع نیست یعنی پدر یا جد پدری نمی‌تواند امری را که اجازه داده است را رد کند. اذن پدر در ازدواج دختر قابل واگذاری نیست. یعنی نمی‌تواند اختیار اجازه ازدواج را به شخص دیگری مثل عمو واگذار نماید.

اجازه-ازدواج

در چه صورتی دختر نیاز به اجازه پدر برای ازدواج دارد؟

مهم ترین شرط برای اجازه پدر در ازدواج دختر باکره بودن او می‌باشد. در این مورد ازدواج دایم و موقت فرقی ندارد و در هر دو صورت اجازه پدر لازم است.

در صورتی که دختری باکره ازدواج نماید و بعد از ازدواج همچنان باکره بماند و طلاق بگیرد برای ازدواج دوم همچنان نیاز به اجازه پدرش دارد چون شرط اجازه باکره بودن است.

چرا اجازه پدر برای ازدواج دختر ضروری است؟

به دلیل اینکه پدر دختر بیشتر جنس مرد را می‌شناسد و ممکن است دختر از نظر احساسی تصمیم گرفته باشد و مرد ها منطقی تر هستند و بهتر می‌توانند مصلحت دختر را تعیین کنند.


بیشتر بخوانید: حداقل سن ازدواج قانونی در ایران


برخی از استفتاهای مراجع تقلید در خصوص ازدواج موقت دختر باکره یا غیر باکره

در ادامه بنا بر اهمیت فتوی و نظر مراجع تقلید در خصوص ازدواج موقت دختر باکره یا غیر باکره، به بیان برخی از استفتاهای موجود که بیانگر نظر مراجع تقلید است، می‌پردازیم.

آیت الله حسین وحید خراسانی

در ازدواج اذن پدر شرط است مگر اینکه در ازدواج دائم دختری رشیده باشد و پدر یا جد پدری او بی جهت با ازدواج دائم مخالفت نماید که در این صورت دختر می‌تواند بدون اذن پدر یا جد پدری ازدواج کند، اما اگر دختر رشیده‌ای که صلاح خود را می‌داند و به دلیل بالا رفتن سن خود امیدی به ازدواج دائم نداشته باشد و پدر یا جد پدری‌اش بی جهت با ازدواج موقت او مخالفت می‌کند، می‌تواند بدون اذن ولی و در صورتی که ازدواج موقت برای او خیر و صلاح باشد، ازدواج موقت کند. اگر رشیده نباشد بدون اذن ولی نمی‌تواند و اگر رشیده باشد شرایط پاسخ به سئوال اول را دارد.تقبیح ازدواج موقت، تقبیح حکم خداوند است و کسی نمی‌تواند این حلال خدا را تقبیح کند.

اجازه پدر برای ازدواج دختر

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

این کار بدون کسب اجازه ی ولى دختر جایز نیست.منظور از باکره دخترى است که قبلا شوهر نکرده است، خواه عضو بکارت موجود باشد، یا نه.شک نیست که نکاح موقت در شریعت اسلام جایز است، ولى نباید وسیله هوس بازى افراد هوسباز شود؛ و احتیاط آن است تا ضرورتى نباشد اقدام به این کار نشود.

آیت الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی

اگر دختر باکره‌ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می‌دهد بتواند زندگانی خود را به نحو مستقل اداره کند و قدرت تصمیم گیری صحیح در امور زندگی خود را داشته باشد و بیم آنکه فریب بخورد در میان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج کند احتیاجی به اجازه پدر در ازدواج یا جد پدری خود ندارد و در غیر این صورت، بنابر احتیاج واجب باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد و اجازه مادر و یا برادر لازم نیست. همچنین بنابر احتیاط واجب دختری که باکره نیست نیز همین حکم را دارد.

3 نظرات
  1. H می گوید

    سلام وقت بخیر
    من دختر ۲۳ساله هستم با یه پسری همدیگه رو دوست داریم خواستگاری اومدن ولی پدرم رضایت نمیده و میگه که از تیپ و قیافه پسره خوشم نمیاد.پدرم از نظر رفتار اخلاقی اصلا رفتار درستی نداره.و من و پسره خیلی تلاش کردیم ولی راضی نشد و خواستن مارو به زور از هم جدا بکنن و دست به جادو و جنبل زدن و ماهم مجبور شدیم برا اینکه مارو از هم نتونن جدا بکنن رابطه داشته باشیم و من الان باکره نیستم.و پدرم راضی نمیشه ما ازدواج بکنیم
    میخواستم بدونم بدون اجازه پدرم با این شرایط میتونیم عقد بکنیم؟؟قانون به ما اجازه برا عقد دائم میده؟؟

    1. بهزاد زینالی می گوید

      سلام دختر غیر دوشیزه برای ازدواج نیاز به اجازه پدر ندارد

  2. H می گوید

    سلام میشه لطفاً جواب بدین

انتقادات و پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

متخصصین ما به آنها جامع عمل می پوشانند.