نحوه صحیح نگارش یا نوشتن چک بانکی

چک یک سند تاریخ‌ دار و وسیله ای برای پرداخت می باشد که دارای ارزش مالی است و از طریق آن صادر کننده چک، پولی را که نزد دیگری (بانک) دارد برای خود یا شخص ثالث دریافت می کند.
چک در حکم اسناد لازم الاجرا است. به این معنی که در صورت برگشت خوردن چک و تأمین نبودن مبلغ، پس از دریافت گواهی عدم موجودی از بانک، به دایره اجراییات ثبت مراجعه نموده و اموال شخص صادر کننده چک را به میزان طلب خود توقیف نماید. با توجه به توضیحات فوق، چک سندی با اهمیت و دارای حساسیت بالاست بنابراین نگارش آن می‌بایست به طریقی صحیح انجام گیرد تا واجد جنبه حقوقی و ارزش مالی باشد. در زیر مهمترین نکاتی را که در خصوص نگارش چک واجد اهمیت است بررسی می نماییم.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

نکاتی در خصوص نحوه صحیح نوشتن چک

نحوه صحیح نگارش چک

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می فرمایید، یک چک اصلی بانکی دارای مندرجات فوق می باشد که می‌بایست به نحو صحیح تکمیل گردند. این مندرجات شامل تاریخ، مبلغ به حروف و عدد،نام شخص دارنده چک (شخصی که چک به نفع او صادر می شود که می تواند یا خود شخص صاحب چک و یا شخص ثالث باشد)، شماره ملی، امضاء می باشد.
در ادامه به نحوه تکمیل کردن صحیح این مندرجات می پردازیم.


بیشتر بخوانید: چک بلامحل چیست؟


نحوه صحیح تکمیل کردن مندرجات چک

 • نوشتن مبلغ چک به حروف و عدد: حتما مبلغ چک را هم به رقم و هم به حروف بنویسید این کار برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه در درج مبلغ ضروری می باشد و روی مبلغ را نیز با چسب شیشه ای بپوشانید تا امکان دست بردن در مبلغ و سوء استفاده از بین برود.
 • برای اطمینان همیشه از خودکار مخصوص خود استفاده نمایید و در حین نگارش نیز خودکار خود را تغییر ندهید زیرا تغییر در جوهر خودکار می تواند امکان جعل را فراهم نماید.
 • چنانچه چک دارای خط خوردگی است حتما، میزان و موارد خط خوردگی را در پشت چک کامل توضیح دهید ولی چنانچه خط خوردگی ندارد، حتما بنویسید “بدون خط خوردگی” و دو طرف مبلغ را نیز ضربدر بزنید.
 • امضایتان به نحو خیلی ساده و یا خیلی پیچیده نباشد زیرا امضاء های خیلی ساده به راحتی قابل جعل می باشند و امضاهای خیلی پیچیده نیز ممکن است متصدی بانک را حین تطابق، گمراه نمایند.
 • هميشه همراه با امضاء، نام و نام خانوادگی خود را نیز درج نمایید. این کار باعث می شود چنانچه امضای شما ساده باشد و امکان جعل شدن داشته باشد، جاعل نتواند دست خطتتان را به راحتی تقلید کند.
 • به هیچ وجه چک را برای اصلاح، تعویض و … بدون دریافت رسید به صادر کننده تحویل ندهید. چون در اختیار داشتن چک توسط صادرکننده به معنای پرداخت بدهی است. به عبارت دیگر صادرکننده می تواند ادعا کند که مبلغ چک را پرداخت و چک را پس گرفته است و شما میبایست اثبات نمایید که صرفا جهت تعویض و اصلاح، چک را در اختیار صادر کننده قرار داده اید و اثبات آن نیز با دشواری زیاد همراه است.
 • چنانچه چک را بابت بستن قرارداد صادر می نمایید، لازم است مبلغ، تاریخ و شماره چک را در قرار داد قید کرده و تصاویر چکها را نیز پیوست نمایید.
 •  لازم به ذکر است که بعضی چک‌ها ۲ امضا یی هستند (حتما دو نفر باید امضا کنند) و یا بدون مهر بی اعتبارند (معمولا در خصوص شرکت ها) لذا هنگام نگارش چک و یا دریافت آن حتما به این موضوع دقت نمایید زیرا امکان سوء استفاده وجود دارد.
 •  درقسمت( در وجه)بهتر است نام شخصی را بنویسید و تا جای ممکن از نوشتن عبارت( در وجه حامل ) خودداری نمایید.
 •  پس از درج نام شخص، برای اطمینان بیشتر، بنویسید که چک «بابت» چه چیزی صادر شده است، مثلاً بنویسید در وجه فلانی بابت خرید یک دستگاه آپارتمان.
 • چنانچه نمی خواهید تاریخ را هم به حروف و هم به عدد بنویسید، حتماً تاریخ را به حروف بنویسید.
 •  پس از تکمیل چک و صدور آن، ته‌برگ آن را نیز با قید تاریخ چک، مبلغ چک و این که چک در وجه چه کسی میباشد، تکمیل نمایید.‌

سوالات متداول

چک در حکم اسناد لازم الاجرا است به این معنی که  معمولا برای مطالبه اسناد تجاری فرد باید دادخواست را به دادگاه بدهد تا دادگاه  احقاق حق کند اما در اسناد لازم الاجرا حتی بدون مراجعه به دادگاه می توان به دایره اجرای ثبت مراجعه نمود و اموال بدهکار را توقیف کرد.

بهترین راه این است که مبلغ راهم به عدد و هم به حروف بنویسیم و بعد از نوشتن آن خطی ممتد یا ضرب در بزنیم یا روی آن چسب بزنیم تا راه دست بردن و جعل آن از بین برود.

بهتر است امضای چک نه آنچنان ساده باشد که راه جعل بر آن باز باشد و نه آنچنان پیچیده باشد کارمند بانک را برای مطابقت به زحمت افکند.

بهتر است در پشت چک درج کنیم که این چک برای تضمین است تا تبعات کمتری متوجه شما باشد.

10 نظرات
 1. فواد می گوید

  سلام وقت بخیر
  چگونه با وجود همسر،همسر دیگری اختیار کنیم؟
  و آیا همسر دوم میتواند از وام ازدواح بهرهمند شود؟

 2. فواد می گوید

  سلام وقت بخیر
  چگونه با وجود همسر،همسر دیگری اختیار کنیم؟
  و آیا همسر دوم میتواند از وام ازدواج بهرهمند شود؟

 3. علیخانی می گوید

  آیا اشتباه هست که از سمت راست چک صیاد رو مبلغ اون رو نوشت اشتباهه

 4. صائب می گوید

  سلام خسته نباشید
  من امروز برای تسویه از شرکتی که کار میکردم به شرکت مراجعه کردم و ایشان چک به تاریخ یک ماه دیگر نوشته و میگوید که باید به صورت محضری امضا کنیم که تسویه کرده ایم
  اگر امکان داره میخواستم بدونم اگر چکرو پاس نکنه میتونم کاری بکنم ویکیم این که چک خودشرو به اسم شرکت مینویسه به اسم من که گیرنده چک هستم نمینویسه ومیگه پشتشو مهر شرکتو میزنه این نوع چک اصلا قانونی هست یا اگر هم باشه پاس نشه باز هم من کاری میتونم بکنم

 5. مصطفی می گوید

  سلام وقت بخیر
  اگر چک در وجه شخص صادر شده است امکانش هست ب حامل ( یعنی در وجه حامل) تبدیل کرد و آنرا ب شخص دیگری سپرد؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: صدور چک به حامل طبق قانون جدید ممنوع است.

 6. الهام می گوید

  با سلام. چکی داریم که مبلغ فقط به عدد نوشته شده به حروف نوشته نشده. برای پاس شدن با مشکل بر نمیخوریم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:خیر مشکلی بابت وصول چک ایجاد نمی کند.

 7. اسماعیل اسفندیار می گوید

  سلام وقتتون بخیر. بنده در شرکتی کار میکردم و در بدو کار از من مبلغی حدود ۱۵۰ میلیون سفته گرفته شده. بعد از یکسال و اندی کار در شرکت استعفا دادم و تسویه کردم اما سفته ها به من برگردونده نشده(تقریبا دوسال از خروج من از شرکت گذشته). آیا نیازی هست که سفته هارو پس بگیرم یا اینکه دیگه اعتباری ندارن؟
  با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:سفته چون امانی بوده باید برای جلوگیری از اجرای سفته نسبت به استرداد ان اقدام نمایید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

13 − سه =