تعهد نامه محضری چیست و چه شرایطی دارد و نمونه تعهد نامه محضری

 گاهی اوقات مسائل و موضوعاتی پیش می آیند که به جای پیگیری قضایی برای رفع منازعات و پایبند نمودن شخص به انجام عمل یا خودداری از انجام  عمل تعهدنامه تنظیم می شود.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

شخص با امضای تعهدنامه آثار و نتایج عدم تحقق یا عدم انجام یک امر را برعهده می گیرد. در بعضی اوقات نیز اتفاق می افتد که شاکی پرونده در صورت تعهد به انجام یا عدم انجام امری از سوی مرتکب جرم حاضر است که به وی رضایت دهد.

ویژگی خوب تعهد محضری

شایان ذکر است که تعهدنامه تنها توسط متعهد امضا می‌شود اما عقد و قرارداد محسوب می شود. اگر تعهد نامه در دفتر اسناد رسمی تنظیم نشود یک سند عادی محسوب می شود و شخص می تواند مفاد و امضای آن را انکار کند و در صورتی که متعهد تعهد نامه و مدارک را از بین ببرد تعهدنامه نتیجه مطلوب را بر جای نمی‌گذارد.

اما اگر تعهد نامه در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود یک نسخه از آن در دفتر خانه نگهداری می‌شود و تنها با موافقت هر دو طرف یا اراده شخصی که تعهد به نفع اوست و متعهد در برابر او تعهد نموده است امکان فسخ و برهم زدن آن وجود دارد و بی‌اثر می شود. در مبحث بعدی بیشتر در خصوص موارد ابطال و فسخ تعهدنامه محضری بحث خواهد شد.

ابطال یا فسخ تعهدنامه محضری

 همان‌طور که گفته شد در تعهدنامه محضری، شخص، در دفتر اسناد رسمی در مقابل دیگری تعهد به انجام یا عدم انجام یک عمل می‌کند و نمی‌تواند به‌ صورت یک‌ جانبه از عمل به تعهدش استنکاف نماید مگر با موافقت متعهدله (شخصی که در مقابلش تعهد به انجام یا عدم انجام امری می نماید).

ناگفته پیداست که شخص متعهدله هم می‌تواند هر زمان اراده کند از تعهدنامه صرف‌نظر کند البته مشروط بر اینکه تعهدنامه معوض نباشد( با این توضیح که تعهدنامه فقط در جهت منافع متعهد له باشد و نفعی برای متعهد نداشته باشد).

همچنین اگر در تعهدنامه حق فسخ و برهم زدن تعهدنامه برای یکی از طرفین شرط شده باشد کسی که شرط به نفع او است می‌تواند تعهدنامه را فسخ کند. گاهی نیز تعهدنامه مقید است به زمان معین است و پس از انقضای مدت خودبخود بی‌اثر می‌شود.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که اگر گرفتن تعهد نامه خلاف قانون باشد از طریق دادگاه می‌توان ابطال تعهدنامه تقاضا کرد.


بیشتر بخوانید: مبایعه نامه چیست؟


شرایط تعهد نامه محضری

تعهد نامه محضری باید در سربرگ های رسمی در دفترخانه تنظیم شود و موارد زیر در آن قید می شود:

نام و نام خانوادگی و مشخصات متعهد (یعنی کسی که ملزم به انجام یا عدم انجام کاری می شود) باید به صورت دقیق در تعهد نامه قید شود.

نام و نام خانوادگی و‌ مشخصات متعهد له (کسی است که تعهد برای او و در مقابل اوست) ضروری است ولی به امضای او برای تعهدنامه نیازی نیست. همچنین موضوع تعهد نامه که در هر تعهدنامه بسته به موضوع متفاوت است نیز قید می شود.

ممکن است تعهدنامه مقید به مدت معینی باشد، در این‌ صورت باید مدت زمان انقضای تعهدنامه به صورت دقیق قید شود. مورد دیگری که در تعهد نامه ها محضری قید می شود، ضمانت اجرای نقض تعهد است که مبتنی بر خواست و اراده طرفین می باشد.

استنکاف از انجام تعهدنامه محضری

استنکاف از انجام تعهدنامه محضری

 اگر متعهد از اجرای تعهدات خودداری کند، کسی که تعهد به نفع او شده است به استناد تعهد نامه و بسته به موضوع آن می تواند متعهد را مورد تعقیب کیفری قرار دهد و از او شکایت کند یا علیه او دعوای حقوقی اقامه کند و الزام او را به ایفای تعهدات و یا جبران خسارت ناشی از عدم انجام تعهد را از دادگاه تقاضا نماید یا در حدود اختیاراتی که متعهد ضمن تعهدنامه به وی داده است اقدام نماید.

نمونه تعهدنامه محضری

آقا/خانم( الف) فرزند …..به شماره شناسنامه …صادره از….به شماره ملی….. متولد…. ساکن…… در دفترخانه حاضر شد و بعد از حضور به شرح زیر رسماً اقرار کرد که شش دانگ یک دستگاه خودرو سواری ….با مشخصات…. را به آقا/خانم (ب) فرزند… به شماره شناسنامه …..صادره از…. به شماره ملی…. متولد…. ساکن …. وکالت داده و متعهد می‌شود که مبلغ…..ریال را طی مدت ۵ ماه به ایشان پرداخت نماید و در غیر این‌ صورت آقای….. حق خواهد داشت که در قبال عدم انجام این تعهد به هر نحوی که صلاح می‌داند و با وکالتی که دارد خودروی مذکور را به خود یا هر کسی که می‌داند منتقل نماید.

نتیجه‌گیری

 تعهدنامه محضری، یک سند رسمی است که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود و ضمن آن شخص به انجام عمل یا عدم انجام عمل نسبت به طرف مقابل متعهد و ملزم می شود.

تعهد نامه محضری فقط به امضای متعهد می رسد و در صورت عمل نکردن به مفاد آن از طرف متعهدله قابل پیگیری در مراجع قضایی است.

سوالات مبحث تعهدنامه محضری

خیر، تعهدنامه تنها به امضای متعهد می رسد و حضور و و امضای متعهدله ضروری نمی باشد.

با توجه به ضمانت اجرایی که برای نقض تعهدات در تعهدنامه قید شده است متفاوت است و می تواند نسبت به گرفتن خسارت یا الزام او به اجرای تعهدات از طریق اقامه دعوای حقوقی یا طرح شکایت کیفری اقدام نماید.

30 نظرات
 1. احمد کاظمی می گوید

  سلام
  اگر کسی داخل شرکت تعهد محضری داده باشد که این کاری که الان مشغول هست را جایی دیگه انجام ندهد و ب دفتر اثناد رسمی نرفته باشد آیا این تعهد اعتباری دارد یا نه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   منظورتون چیه که تعهد محضریه وبه دفتر اسناد نرفته. بله کاملا معتبره

 2. ویدا غفاری می گوید

  سلام . تعهد محظری بین خواهربرادر درخصوص دادن یک دانگ از ملکی که توسط مادر صلح مادام العمر شده.
  میشه برادر تعهد محظری به خواهر بده که بجای فلان بدهی یک دانگ ازهمین ملک به خواهر بده ودر فلان زمان انرا بصورت رسمی وسندی به انجام رساند؟؟صرفا بعنوان یک عهد نامه .
  ایا دفاتررسمی این تعدنامه را تنظیم میکنند ؟؟
  میدانم این تعدنامه محکم نیست اما میخواهم یک تعهد نامه ی عادی هم نباشد خصوصا در حضور دوشاهد نوشته شود در محظر .
  ایا امکان دارد ؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 3. زهره.م می گوید

  باسلام.ممنون میشم جوابم رو زودتر بدهید.من میخاهم ضامن یکی از آشنایانمان بشوم وبابت وامش سند۵برگی مسکن مهرم رو بگذارم،،،،طرفی که قراره ضامنش بشم یک دنگ از خانه پدری اش در شهرستان بنامش هست، آیا من میتونم از ایشون تعهد محضری بگیرم بابت اقساط که اگه پرداخت نکردن بتونم آن یک دنگ خانه ای که دارد رو از طریق دادگاه به اجرا بگذارم وبابت بدهی اش بردارم؟ (البته اگرقسطها را ندادند)

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی از وکلا بپرسید
   https://vakiltop.com/

 4. Nurse می گوید

  سلام
  من آزمون قرار دادی کار معین وزارت بهداشت قبول شدم و میخواهند تعهد ۱۰ ساله از من بگیرند از طرفی من میخواهم در آزمون پیمانی وزارت بهداشت شرکت کنم و در صورت قبولی از قراردادی انصراف بدم برم پیمانی , اما مساله اینه که الان من با توجه به شرایطم مجبورم استخدام قراردادی کار معین را برم و چون نتیجه آزمون پیمانی تابستان ۱۴۰۰ مشخص میشه نمی تونم ریسک کنم و قراردادی نرم اگر تعهدم را یکطرفه فسخ کنم باید خسارت بدهم ؟این خسارت چقدر به نظر شما هزینه برای من دارد ؟چون هنوز من تعهد ندادم ذهنم مشغول این موضوع شده خواهشا راهنمایی ام کنید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله مشمول خسارته ولی یاید تعهد نامه را بررسی کرد. با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

 5. امیررضا می گوید

  سلام
  برای عقد قرارداد محضری آیا محدودیت سنی نیز وجود دارد؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام. کسی که عقد منعقد میکنه باید بالغ و عاقل باشه و اگر زیر ۱۸ سال باشه برای معاملاتی که مالی هست باید گواهی رشد داشته باشه

 6. Sinatajik می گوید

  آیا اتباع خارجی میتوانند قرارداد محضری ببندند؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله امکانش هست

 7. عاطفه می گوید

  سلام خسته نباشید. ممنون از مطالب عالی که نوشتید
  من یه سوال داشتم. من به عنوان نیروی آزمایشگاه در یک شرکت داروسازی میخوام استخدام بشم. اما مدیر گفتند باید در محضر تعهد بدی که از زمان استخدام تا ۵ سال باید در این شرکت بمونی و بعد از این ۵ سال هم اگر از شرکت رفتی حق نداری تا ۵ سال بعدش در شرکت های مشابه داروسازی بری سرکار. و یه چک ۵۰ میلیونی هم باید بدی.
  الان اگر من این تعهدرو امضا کنم و بخوام کمتر از ۵ سال اونجا کار کنم و بعدش مهاجرت کنم از ایران مدیر شرکت میتونه ازم شکایت کنه؟
  ممنون از وقتتون

 8. M.t می گوید

  سلام .خسته نباشید .
  بنده به یکی صد میلیون دادم که خرج ساخت ساختمان کند .
  طرف متعهد شده که تا یک ماه نهایتا دوماه دیگه صد میلیون ب علاوه ده میلیون تومان ب عنوان استفاده ی پولم بهم بده .
  ایا میشه یک تعهد نامه دستی بنویسم .و طرف بخونه و امضا کنه و انگشت بزنه و من نگهش دارم؟
  در صورت عمل نکردن طرف به تعهد، این تعهد نامه دست نویس برای اقامه دعوا اعتبار داره ؟

  اینکه ممکنه اون ده ملیون اضافی به عنوان سود تلقی بشه مشکلی نداره بعدا برای اقامه دعوا؟

  این تعهد نامه دست نویس همون قرارداد صوری محسوب میشه یا اون قرار داد صوری فرق داره با تعهد نامه؟
  محضر نمیرم چون طرفو بکشم محضر زشته واقعا.
  ممنون میشم اگه پاسخ منو بدین عزیزان.

 9. ش می گوید

  سلام خسته نباشید،من میخوام تعهدنامه به خواستگارم بدم که بعد از جاری شدن عقد،تمام و کمال مهریه‌ام رو میبخشم،چه مدارکی باید ببریم محضر و چه متنی رو باید بنویسم و امضا کنم

 10. ناشناس می گوید

  سلام من چند مغازه پیش خرید کردم از مالک تعهد خرید میخواهم ایشان قبول کرده متن ان ونوع قرارداد میخوام بدانم

 11. محمد می گوید

  با سلام يكي ار دوستان در طرح اقدام ملي ثبت نام كرده بود و به دليل نداشتن پول كافي براي پرداخت مبالغ در چند مرحله و همچنين پرداخت اقساط وام مسكن ازمن تقاضاي شراكت در اين طرح را نموده است. آيا لازم است قبل از اقدام براي شراكت، قرارداد محضري تنظيم كنيم؟ به چه صورت است؟ لطفا راهنمايي بفرماييد.

 12. مریم می گوید

  سلام بند با خانمم چندین بار به مشگل خوردیم در سال ۹۷ هر دو نفر به دفتر اسناد رسمی رفتیم وبه همدیگر تعهد دادیم ودر تعهد نامه نوشته شد که سه دنگ منزل مسکونی بنام همسر شود ولی مشخصات همسرم ذکر نشد ویا حتی آدرس یا پلاک ثبتی منزل در تعهد نامه ثبت نشد آیا میتواند از بند شکایت کند و سه دنگ که در تعهد نامه نوشته شده بگیرد

 13. علی احمدی می گوید

  سلام و عرض ادب،،میخواهم از کسی که به این جانب تعرض و کتک کاری.توهین و تهدید و همچنین فحاشی کرده تعهد محضری بگیرم که دیگه اینکارو انجام نده ،،چیکار باید بکنم و ایا میشه،،

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام میتونید ازش شکایت توهین و تهدید کنید در محضر باز پرس تعهد بدهند

 14. سارا می گوید

  سلام من زنی ۳۰ساله ۲۰روزه قهرکردم از شوهرم خونه پدرم هستم الان شوهرم میگه باید بریم محضر تعهد بدی تو عقدنامه ک خانوادت دخالت نکنن اگه بزنی زیرحرفت سکه تعلق نمیگیره خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام همچین شرطی قانونی و شرعی نیست و حقوق شما تمام و کمال قابل مطالبه است

 15. نرگس می گوید

  سلام من میخاهم از خاستگارم تعهدبگیرم که درزندگی راه کج رو نره فحاشی نکنه ،آیامیشه ؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام خیر

 16. نرگس می گوید

  سلام اگرمیشه جواب من رو زودبدید،من خاستگاری دارم که قصددارم ازایشون تعهد محضری بگیرم که درزندگی راه کج رو نره فحاشی نکنه کتک نزنه ،ایا این تعهد درمحضرصورت میگیرد؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام این تعهد قبل از ازدواج تاثیری ندارد شما در هنگام عقد ازایشان وکالت در طلاق بگیرید و چنانچه اگر ایشان به شما فحاشی کند و کتک بزند قانونا برای شما حق طلاق ایجاد خواهد شد البته در صورتی که بتوانید کتک و فحاشی را به اثبات برسانید

 17. علیرضا می گوید

  سلام مبلغ ۲۰۰ميليون به عنوان سرمايه گذاری به شخصي می خواهم قرض بدهم که بعد از یک سال اصل پول وسود مشارک را به بنده باز گرداند ودر قبال ان سفته وتعهد محضر میدهد یا سند خودرو طی این مدت در رهن من باشد چقدر قابل اعتماد هست و قابلیت تعهد محضری که سرمايه من باز گردد يا چه راهی بهتر هست که مشکلی ازلحاظ قانوني پیش نیاید لطفاً من رو راهنماي کنید

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام این که جهت ضمانت سند خودرو در رهن شما باشد از طریق دفتر اسناد اعتبارش به مراتب بیشتر از سفته و تعهد میباشد

 18. شم می گوید

  سلام من میخواستم به ینفر پول بدم و میگه در قبال پولت هرچی بخوای میدم تعهد ، چیکار کنم و چی بگیرم ک خیالم راحت باشه ؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام تماس بگیرید در خصوص نحوه نوشتن و درج الزامات در ان کمکتون میکنند ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند