آیا کپی سند عادی اعتبار دارد؟

در تعریف سند گفته می شود که معمولا آن نوشته ای است که طرفین با استفاده و با استناد گفته های خویش به آن ادعای خود را در دادگاه ثابت می کنند. نوشته یا سند اهمیت بسیاری در اثبات ادعاها یا دفاع در مقابل ادعا دارد به گونه ای که باعث اثبات ادعا یا خنثی کردن ادعای دیگر می شود.

این اهمیت در جنبه های حقوقی زندگی مردم نمایان می شود در قرآن هم در سوره بقره تاکید بسیاری بر نوشتن و کتبی کردن معاملات و دیون دارد. در ذیل اعتبار این اسناد و اعتبار کپی آنها را بررسی می کنیم.

اسناد عادی نقطه مقابل اسناد رسمی

اسناد عادی اسنادی هستند که در ماهیت نقطه مقابل اسناد رسمی قرار می گیرند از این جهت که اسناد رسمی توسط مامور دولت در حدود وظیفه خود نگارش می شود و به امضای طرفین می رسد اما اسناد عادی اینگونه نیستند و توسط خود طرفین نگارش و به امضا می رسد بدیهی است که اعتبار و استحکام اسناد رسمی بیشتر از اسناد عادی است.

اسناد عادی نقطه مقابل اسناد رسمی

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

شرایط رسمی بودن یا عادی بودن یک سند

در اینجا باید یادآور شد که اگر به جمعا چند شرط باهم فراهم بشود می توان گفت این سند یک سند رسمی است پس راه شناخت سند رسمی داشتن این شروط است:

 1. سند توسط مامور رسمی تنظیم شود.
 2. مامور دارای صلاحیت تنظیم باشد.
 3. آن بند با رعایت قانون نوشته شده باشد.

حال که سند رسمی را شناخت برای شناخت سند عادی اگر تنها و تنها یکی از شرایط فوق وجود نداشته باشد سند عادی است.

اعتبار سند عادی چقدر است؟

اعتبار سند عادی چقدر است؟

همانطور که در فوق گفتیم سند عادی از استحکام و اعتبار کمتری نسبت به سند رسمی برخوردار است.

برای مثال تاریخ سند عادی فقط بین طرفین عقد قابل استناد است نه در مقابل ثالث اما تاریخ سند رسمی حتی در مقابل ثالث هم قابل استناد است موردی را تصور کنید که آقای الف، اتومبیل خود را با سند رسمی امروز به آقای ب می فروشد حال آقای ج با در دست داشتن سند عادی مربوط به یک ماه قبل ادعای خرید ماشین و مالکیت آن را می کند در اینجا باید گفت تاریخ سند رسمی اگرچه بعد از سند عادی است اما در مقابل ثالث هم قابل استناد است و ثالث به صرف سند عادی نمی تواند ادعای خود را ثابت کند.

از دیگر موارد اعتبار اسناد عادی در دادگاه ها این است که اگر کسی با سند عادی ادعای طلبکار بودن از کسی را کند؛ خوانده این دعوا می تواند به اصطلاح حقوقی نسبت به آن سند انکار و تردید کند یعنی برای مثال بگوید این امضای من نیست یا اصلا من اینگونه سندی را امضا نکرده ام در صورتی که اظهار انکار و تردید بشود نسبت به سند عادی این خواهان یا کسی که به سند استناد می کند باید درستی و صحت سند را ثابت کند.

اما در اسناد رسمی برخلاف اسناد عادی فرد نمی تواند امضای خود را انکار کند و تنها راه مانع گذاشتن برای سند رسمی این است که نسبت به آن ادعای جعل شود یعنی گفته شود این سند جعل شده است بر علیه من و کسی هم که ادعای جعل می کند باید آن را ثابت کند در غیر این صورت سند صحیح تلقی می شود و اثرات خود را خواهد داشت.

 

اعتبار سند عادی چقدر است؟

امکان سنجی اعتبار سند عادی به مانند سند رسمی

در این موارد  می توان گفت سند عادی اعتبار سند رسمی را دارد البته در مقابل همان فردی که سند علیه او اقامه شده نه دیگر اشخاص

۱ – آن فردی که سند عادی علیه او اقامه شده است تایید کند که این سند صحیح است و خدشه ای به آن وارد نیست از این لحظه به بعد آن سند عادی فقط و فقط در مقابل همان شخص اعتبار سند رسمی را دارد یعنی دیگر نمی تواند امضای خود را انکار کند یا به اصطلاح حقوقی اظهار انکار و تردید کند زیرا در اسناد رسمی انکار و تردید شنیده نمی شود.

۲ – در حالتی دیگر که سند عادی مانند سند رسمی معتبر قلمداد می شود موردی است که فردی که سند علیه او اقامه شده امضای خود را انکار کند ولی در دادگاه ثابت شود که خود همین فرد سند را امضا کرده است در اینجا بازهم این سند عادی در مقابل فقط همان فرد اعتبار سند رسمی را خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: ابطال سند رسمی مالکیت مال غیرمنقول با سند عادی


امکان سنجی اعتبار سند عادی به مانند سند رسمی

اعتبار کپی سند عادی، کپی سند رسمی

امری که باید به آن دقت کرد این است که صرف کپی از یک سند را نمی توان قابل استناد دانست مگر آن که آن کپی یا رونوشت گواهی برابر اصل شده باشد.

برای مثال فرض کنید سند یک شخص در دعوا سند رسمی است و اگر در دعوا طرف مقابل اون ارایئه اصل سند را بخواهد؛ وی ملزم است اصل سند را ارائه دهد.

حال اگر کپی برابر اصل آن را تهیه کرده باشد به منزله همان سند رسمی است و نیازی به ارائه اصل آن نیست البته ناگفته نماند اگر طرف مقابل ادعای جعل کند در اینجا دیگر باید اصل سند را ارائه کند.

درباره سند عادی هم همین قواعد جاری است یعنی به صرف یک کپی یا رونوشت سند عادی نمی توان ادعایی را ثابت کرد مگر آن که فرد از قبل رونوشت برابر اصل آن را توسط مراجع صالح مثل دادگاه و یا ثبت اسناد گواهی کرده باشد در این صورت این سند به منزله اصل سند عادی است‌.


بیشتر بخوانید: انکار و تردید در اسناد عادی و رسمی


اعتبار کپی سند عادی،کپی سند رسمی

نتیجه گیری

سند عادی در حدود خود قابلیت استناد دارد و اعتبار یک سند را به عنوان دلیل اثبات دعوا دارد اما نسبت به سند رسمی این اعتبار کمتر است و قابل خدشه.

برای زمانی که ترس از بین رفتن سند را داریم در عین حال آن سند را برای اثبات امری لازم می دانیم باید آن را کمی برابر اصل کنیم تا بتواند اعتبار خود سند را داشته باشد حال چه سند رسمی باشد چه عادی.

در خصوص کپی سند باید گفت در مواردی دارای اعتبار است که در این نوشتار به طور دقیقی بیان شده است.

سوالات متداول

سند عادی هم از اعتبار ادله اثبات دعوا برخوردار است ولی ممکن است طرفی که سند علیه وی اقامه شد، امضای خود را انکار کند در این صورت فرد استناد کننده به سند باید راهی برای صحت سند بیابد.

صرف کپی سند تا زمانی که گواهی برابر اصل یا کپی برابر اصل نشده است اعتباری ندارد البته در حد امارت می توان به آن اتکا کرد.

45 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  کپی یک قباله که به امضای شهود رسیده در مراسم بله برون و مهر دفتر خانه ازدواج راهم دارد اعتبار دارد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام کپی اگر مصدق و
   برابراصل باشد بله

 2. آرش می گوید

  سلام ماشین فروختم به نمایشگاه صاحب نمایشگاه تو دفترخونه ازم خواست سند رو به نام کسی دیگر انتقال دهم منم به شرط اینکه پشت قولنامه پشت نویس شود قبول کردم ولی بعد از امضا نمایشگاه دار گفت قولنامه بعد از تنظیم وکالت باطل میشود و قولنامه من رو پاره کرد البته قبلش من هم از قولنامه هم پشت نویسی عکس گرفتم
  چون که نمایشگاه دار خیلی قالپاق بود میتونه ادعا کنه من چرا ماشین رو به نام کسی دیگه ای زدم

  1. وکیل تاپ می گوید

   اگر در وکالت تنظیمی نام نمایشگاه دار هم عنوان شده باشد خیر نمی تواند مدعی باشد و یا اگر پول ازحساب شخصی که سند به نامش تنظیم شده به حساب شما واریز شده باشد هم نمی تواند مدعی باشد

 3. علی حسینی می گوید

  اینکه کپی اسناد اعتبار قانونی ندارد مستند به کدام ماده قانونی یا رای وحدت رویه یا …..است
  لطفا مستند قانونی را بیان بفرمائید
  سپاسگزارم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ملاک سندیت کپی مصدق بودن ان است

 4. حسن سمیعی می گوید

  سلام، خسته نباشید
  من دو سال پیش زمینی را اجاره کردم ۴۰ میلیون بدهکار صاحب زمینم در قراداد بین ما باید فقط زمینی که من اجاره کردم آب میداد اما آب را جای دیگر هم برد خلاصه من ضرر کردم و نتونستم بدهی رو پرداخت کنم رفتم داخل خونش گذشت کرد، اما حالا بعد از دوسال زنگ زده یا پولم رو بده یا شکایت می کنم البته اصل قراداد گم شده و فقط کپی قرادا که برابر با اصل نشده دست صاحب زمین است، حالا آیا دادگاه روی این کپی ترتیب اثر می دهد و امکان دارد من محکوم به پرداخت بدهی شوم یا نه
  با تشکر

 5. سام می گوید

  زمینی را از شخصی خریده ام و سند آن را هم به نامم زده، اما کپی برابر اصل سندی که به نامم است را میخواهد. آیا بعدا میتواند با کپی برابر اصلی که بهش دادم علیه من کاری انجام دهد؟

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام ایشان دیگر مالکیتی نسبت به زمین ندارند و تمام حق و حقوق و اثار تبعی زمین به شما منتقل شده و قطعا کپی برابر اصل ان کاربرد قانونی برای ایشان نخواهد داشت به نظر بهتر است از دادن کپی سند که برابر اصل شده خودداری کنید

 6. شكوفه می گوید

  سلام ملك من مشاع بوده چهل ساله تصرف شده بوده زمين زير كشت نبوده من رفتم شخم زدم وكشت كردم طرف مقابل امد تخريب كرد منم شكايت كردم الان اونم اومده شكايت تصرف عدواني كرده از من هردو هم سند داريم واي زمينهاي ايشون تكه تكه فروخته شده وتعدادي از افراد بيشتر زمين گرفتن از زمينهاي اونا

  1. وکیل تاپ می گوید

   سلام در تصرف عدوانی سابقه تصرف مهمه نه سند مالکیت

 7. زهرا طباطبایی می گوید

  سلام همسرم در تلریخ ۱۳۹۰/۶/۲۶یک وصیتنامه به خط وامضاءخودشان نوشته اند ولی متاسفانه به هیچ کس نداده اند که به عنوان شاهد آن را امضاءکند وچون شهود ندارد برادرشوهرم وجود وصیتنامه را انکار می کند درخواست تنقیذ وصیت نامه را به دادگاه داده ام وهمچنین در دادخواست از دادگاه خواسته ام کارشناس خط ،صحیح بودن امضاءوخط همسرم راتحقیق و سپس تآییدکند با این حال نگرانم که دادگاه وصیت نامه راتنفیذ نکند اگر دادگاه وصیتنامه راتنفیذ نکند چکار کنم؟؟؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام اگرتنفیذ نکند ابطال میکند

 8. کسرا می گوید

  باسلام.ارادت.من.یک.سند.عادی.ازشخصی.دارم.وشکایت.کردم.وایشان.رفته.شکواییه.داده.هنوز.دادگاه.تشکیل.نشده.داده.گفته.جعل.جعل.نقطه.اضافه.کرده.درصورتی.که.نوشته.وامضا.خودشه.

 9. رضا می گوید

  سلام خانه ای راباهزارزحمت خردیدم حالا بعدچهل سال اداره راه وشهرسازی با یک سندکپی برابراصل ازبندشکایت خلع ید وقلع وقمع واینا کرده بنده قولنامه بنگاه هم دارم آیا این شکایت سندیت دارد باوجودامتیاز اب وبرق وگاز وقولنامه سی سال پیش به قران باپول طلاوماشین وهرچی بوده خریدیم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر کپی نمیتواند سندیت داشته باشد مگر کپی مصدق باشد

 10. ترکمانی می گوید

  سلام بنده یک قطعه باغ از پدرم خریداری کردم و قسمتی از آن را به برادرم به صورت تقسیم نامه نه فروش واگذار کردم آیا الان میتوانم پس بگیرم یا نه در ضمن از سوی برادرم بشدت اذیت میشم لطفا رهنمای بفرمائید
  با تشکر وسپاس

 11. Mohsen می گوید

  سلام عمه هام سهم الارثشارن بادست نوشته ای به برادرشون(پدرم)بخشیدن باامضاواثرانگشت آیا اعتبارقانونی دارد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 12. میثم می گوید

  سلام خسته نباشید پدر من موتر ابی داشت با مقداری زمین بعداز فروش ملک از خریدار شکایت کردیم تا زمین رو برگردونیم بعداز گذشت ۴ سال قاضی رای به خریدار داد
  واز پدرم نوشته ای گرفتن ک دیگر درانجا ادعایی ندارد بعداز گذشت چند سال الان متوجه شدیم که تعدادی زمین که قبل از فروش کلی ملک فروختیم کمی بیشتراز متراژی هست که به اونوا دادیم حدود ۲ هزار متر بیشتره ایا میتونیم اضافیش رو برگردونیم یا نه ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله میتوانید

 13. پ هوشیار می گوید

  سلام همسر قانونی دوم شوهرم هستم وفرزندی از ایشان ندارم تمام اسناد ملکی وماشین شوهرم نزد همسر اولش میباشدشوهرم حالش خوب نیست پس از مرگش من چگونه می توانم حق وحقوقم را از انها بگیرم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام شما میتوانید باتوقیف مال شوهرتون نزد همسرش حقوق خودتان را دریافت نمایید البته بشرطی که به خانم قبلی انتقال نداده باشند

 14. هادی می گوید

  خسته نباشین. ببخشید سند ما یه مدت دست کسی بود اگه از سند کپی برابر اصل گرفته باشه میتونه کلاهبرداری بکنه کلا یا هر چیزی فروشی و … حتی اگر امضا مالک نباشه؟؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله میتواند اقدام به سو استفاده از سند نماید

 15. ناشناس می گوید

  پدری قبل از فوت حیاط مسکونی خود از طریق مبایعه نامه به فرزندانش می فروشد آفرین دانش قبل از فوت پدر اقدام به گرفتن سند رسمی می کنند واما تاریخ صدور سند به بعد از فوت پدر می افتد آیا زن دوم می تواند ادعای مهریه از ملک نماید.با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله میتواند

 16. حسین جعفری می گوید

  با سلام خدمت بزرگواران
  دیروز از شما بزرگواردر خصوص نداشتن اصل توافق نامه مزاحم شدم
  درخواست راهنمایی داشتم
  باتشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   درصورت نبودن اصل سند کپی درصورتی اعتبار دارد که کپی برابر اصل شده باشد

 17. حسین جعفری می گوید

  با سلام
  وقتی اصل در اختیار ندارم وخوانده درخواست کارشناس جعل نموده ومن فقط کپی برابر اصل دارم
  کارشناس از من می پذیره و از امضا کارشناسی می کنه.
  آیا در این زمینه مواد قانونی هم داره که کپی برابر اصل دارای اعتبار است که من استناد کنم .
  باتشکر
  حسین جعفری

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام میتوانید از دادگاه درخواست ارائه اصل سند نمایید تا دادگاه ازطرف مقابل اصل سند را مطالبه کند واینکه عین مواد قانونی درخصوص سند کپی مصدق وجود ندارد ولی میتوانید همان درخواست مطالبه اصل سند را تقاضانمایید

 18. حسین می گوید

  سلام پدرم من زمینی بدون دریافت ثمن به صورت صوری به همسر من درقبال مبلغی صوری به همسرم فروش نامه داده وقید کرده بعنوان جزی از مهریه ودر هیچ جایی ثبت نشده و فروش نامه اصلی گم شده و فقط یک کپیبدون برابر اصل دارد الان شکایت الزام به تنظیم سند کرده می تونه ثابت کنه زمین پس بگیره

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام :چون کپی مصدق هست زمین متعلق باایشان میباشد.

 19. امیر می گوید

  آیا با این استعلام چک و کپی برابر با اصل قولنامه و شهادت شهود میتوانم اثبات مالکیت کنم؟

  مادرم ۵ هزار متر زمین از فردی خریده که در قولنامه ذکر شده است بها کل زمین نقدا و مابقی طی چکهای به شماره …. از طرف خریدار به فروشنده پرداخت گردید و از این تاریخ به بعد زمین از ید فروشنده خارج و به تصرف خریدار درآمد.. در حال حاضر اصل قولنامه نامه گم شده اما کپی برابر با اصلش داریم و همچنین استعلام از بانک که چکهایی که در قولنامه ذکر شده است پاس شده، الان ورثه دختر فرووشنده که فوت کرده میگن پدرشون زمین رو به ورثه داده شده،تکلیف چیست؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:می توانید با اثبات از طریق اسناد خودتان نسبت به اثبات مالکیت شکایت نمایید.

 20. رضا انصاری فر می گوید

  سلام
  من یک قرارداد مشارکت در ساخت با مالک امضا کردم ولی مالک از تحویل ملک جهت ساخت خودداری نمود
  اکنون مدعیست قرارداد اقاله شده و اصل اقاله نامه توسط من از بین رفته است و فقط کپی را دارد
  آیا کپی ولو توسط وکیلش برابر اصل شده باشد اعتبار دارد ؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر واقعا اقاله ای وجود داشته باشد بله معتبر می باشد.

 21. منصور آریانپور می گوید

  سلام سال ۹۷ – ۳دانگ آپارتمان را به شخصی که شریکم بود واختلاف شدیدی باهم داشتیم طی یک پیش نویس مبایعه نامه فروختم در پشت این پیش نویس یک رسید دارم که از خریدار مبلغی دریافت نمودم وبه شخص دیگری داده ام اکنون با این شخص دریافت کننده دچار مشکل شدم سال۹۸ سند تنظیم بنام خریدار تنظیم شد واصل پیش نویس مبایعه نامه هم گم شده ولی کپی آن را دارم متاسفانه بنگاهدار پشت نسخه مربوط به خودشان این رسید را قید ننموده وفقط در قولنامه من وخریدار رسید شده اکنون جهت دادگاه که از دریافت کننده شکایت رده ام ونیاز به این رسید دارم کپی خودم راجهت برابر اصل به بنگاه بردم متاسفانه از مهر نمودن آن امتناع مینماید ودر آخر هم با توجه باینکه میداند باخریدار مشکل دارم ومعامله با دلخوری ودرگیری انجام شده بهانه کرده که باید خریدار هم بیاید تا برایت قولنامه را مهر کنم در صورتیکه هر برگ قولنامه حکم واحد رادارد وبابت فقط انشای پیش نویس حق بنگاه زیادی هم ازمن دریافت نمود حال برای برابر اصل کردن این پیشنویس جهت دادگاه چکار میتوانم بکنم قبلا هیگونه تماسی بخصوص در این رابطه نداشته ام

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: شما باید یک وکیل اختیار نمایید تااین مشکل را برطرف نماید .

 22. کیان می گوید

  سلام. من قرارداد بازسازی ملکی را با شخصی بسته و بعد از انجام کار و تحویل ملک ایشان از پرداخت حق الزحمه سرباز زدند، من متاسفانه اصل قرارداد ندارم ولی از اصل قرارداد کپی تهیه کردی بود و در محضر اسناد رسمی اونو برابر اصل کردی بود. حالا امکان استفاده اون کپی در دادگاه هست یا خیر؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: کپی برابر اصل باشد بله

 23. رسول می گوید

  سلام من سال ۸۴یک آپارتمان خریدم ولی پول کم داشتم مجبور شدم وام مسکن خریداری کنم وملک را به نام صاحب وام ثبت کردم و یک مبایعه نامه وکالت نامه و یک عدد عزل وراث از صاحب وام گرفتم که پسرش هم تمام این برگه ها را امضا کرده بعد از تمام شدن وام خواستم ملک را به نام خودم ثبت کنم که کسی که وکالت داده بود فوت کردن الان باید چیکار کنم آیا ورثه می تواند مدعی ملک بشوند.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: باید ادعای خود را ثابت نمایید.

 24. دانا می گوید

  با سلام
  بنده یه ماشین رو به صورت نسیه به مدت سه ماهه فروختم و در قبال اون از طرف چک گرفتم و یک قطعه زمین هم به عنوان وثیقه که اگر بعد از ۱۰ روز از موعد چک ها پرداخت نشوند زمین مال من باشد اما بعد از حدود یک مال متوجه شدم که زمین را قبل من به کس دیگه ای فروخته، به طرف فقط یه برگ قولنامه با مدارک کپی داده، در حالیکه همه مدارک اصلی دست منه
  بنظر شما چون تاریخ قولنامه طرف بر من مقدمه زمین مال او خواهد شد؟ و یا چون مدارک من اصلی هستن مال من خواهد بود؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: باید ادعای خودتان را ثابت نمایید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

پنج × 2 =