شرایط تمدید نکردن با مستاجران و استثنائات قانون تمدید اجباری اجاره

شرایط تمدید نکردن خانه برای مستاجران توسط موجرین محدود است  که در صورت وجود این شرایط که در ادامه متن به ان اشاره می کنیم استثنائا اجاره ها به صورت خودکار تمدید نخواهد شد.

در مواردی پیش می آید که دولت برای تنظیم برخی روابط حقوقی میان مردم برای جلوگیری از فشار به یک طرف با وضع قانون وارد ماجرا بشود و امور مربوط به آن را تنظیم کند.

اجاره و اجاره بها این روز ها از چالش هایی است که افراد با آن مواجه هستند و به خاطر تنش اقتصادی اخیر اجاره بهای ملک به شدت افزایش پیدا کرده است لذا سران سه قوا با وضع مقرره ای به کمک مستاجران آمده اند و به صورت خودکار اقدام به تمدید اجاره کرده اند اما این تمدید خودکار استثناهایی دارد که به آن اشاره خواهد شد.

قانون تمدید اجباری اجاره ها در سال 1401

تمدید خودکار اجاره های سال ۱۴۰۱

طبق مصوبه ی سران سه قوا تصمیم بر این شد که به دلیل گرانی بیش از حد اجاره بهای املاک مسکونی حد و حدودی برای این افزایش در نظر گرفته شود و از طرف دیگر تا زمانی که طرفین با توافق قرارداد را منحل نکرده اند اجاره ها به صورت خودکار تمدید خواهد شد. اما این تمدید شدن دارای استثناهایی خواهد بود که در ادامه به آن اشاره می شود.

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

میزان افزایش اجاره بها در قانون

در مصوبه سران قوا به این صورت مقرر شد که در شهر تهران و کلان شهرهای آن تا ۲۵ درصد و در باقی شهر ها یعنی در شهرستان ها این میزان تا حدود ۲۰ درصد خواهد بود نسبت به قرارداد سال قبل آنها.

 نکته دیگر این که این رقم می تواند با توافق یک دیگر کمتر باشد اما بیشتر از این ممکن نیست هرچند ضمانت اجرایی ظاهرا آن را پشتیبانی نمیکند.

برای اطلاع از جزئیات و راهکارهای لازم در این مورد و نحوه فسخ قرارداد اجاره های جاری می توانید با کارشناسان موسسه وکیل تاپ که در این حوزه تخصص کافی و وافی دارند مشورت کنید تا از راهکار های لازم مطلع شوید.

موارد دور زدن تمدید برای مستاجران

دور زدن تمدید با مستاجران تنها با توافق بر انحلال قرارداد اجاره یعنی اقاله و یا موارد استثنا بر تمدید امکان پذیر است که عبارت اند از:

۱- درصورتی که مالک، ملک یا واحد مورد اجاره را به فروش رسانیده باشد و قرارداد فروش را در سامانه ثبت معاملات املاک ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کرده باشد و همچنین علاوه بر این اطلاعات ملک را در سامانه املاک و اسکان ثبت کرده باشد.

۲- اگر مالک برای تخریب، بازسازی یا تعمیر نسبت به اخذ پروانه ساختمانی از مراجع ذی‌ربط اقدام کرده باشد.

۳- در صورتی که مستاجر در دوره اجاره قبلی با تشخیص مرجع قضایی (شورای حل اختلاف) نسبت به انجام به موقع تکالیف اقدام نکرده باشد.

۴- عدم پذیرش افزایش مبلغ اجاره‌ بها معادل درصدهای مصوب توسط مستاجر.

۵- در صورتیکه فرزند مالک ازدواج رسمی انجام و برای سکونت به واحد مورد اجاره بر اساس تشخیص مرجع قضایی نیاز داشته باشد.

۶- در صورتیکه مالک فقط دارای همین یک واحد مسکونی در همان شهر مورد نظر باشد و نیاز به سکونت وی در آن ملک به تایید مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) رسیده باشد.

ممکن است مالک دارای چند واحد مسکونی در همان شهر باشد. در این صورت فقط می‌تواند تقاضای سکونت خود را برای یکی از واحدهای مسکونی در اختیار ارائه کند. رای شورای حل اختلاف فقط برای همان واحد مسکونی مورد تقاضا صادر خواهد شد.

شرایط تمدید نکردن قرارداد اجاره با مستاجران

مشاوره حقوقی برای تمدید با مستاجران

شما می توانید برای ارتباط و گرفتن مشاوره با وکلا و کارشناسان متخصص در این حوزه از طریق سامانه وکیل تاپ و شماره تلفن‌های موجود در سامانه اقدام لازم را انجام دهید و موضوع خود را مطرح نمایید تا از راهکار های لازم در این مورد برخوردار شوید. موسسه حقوقی وکیل تام با برخورداری از وکلا و مشاوران حقوقی برجسته کشوری می توانند در زمینه های مختلف حقوقی کمک کار شما باشند و شما را در حل مشکلات حقوقی پیش آمده یاری کنند.

نتیجه گیری

دور زدن تمدید با مستاجران به وسیله چند راهی است که قانون مشخص کرده است که مطابق آن با داشتن شرایط هر مورد می توان از تمدید با مستاجر خودداری کرد. البته در این مورد می توان گفت که طرفین با توافق هم می توانند قرارداد را به هم بزنند و منحل کنند و از این جهت منع قانونی ندارد.

سوالات متداول

دور زدن تمدید با مستاجران چگونه است؟

 در این باره مواردی در متن گفته شد که می توانید مطالعه کنید.

میزان افزایش اجاره بها طبق قانون چقدر است؟

 در شهر تهران و کلان شهر ها تا ۲۵ درصد و در شهرستان ها تا ۲۰ درصد امکان پذیر است.

آیا می توان از تمدید خودکار اجاره جلوگیری کرد؟

بله با توافق طرفینی و مواردی که گفته شد این‌امر امکان پذیر است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند