سامانه عدل ایران چیست؟

در گذشته ابلاغ قضایی سنتی و کاغذی بود که باعث بروز مشکلات بسیاری چون: عدم امنیت مورد نیاز، اطاله دادرسی و… می شد.

حتی زمانی که ماموران دادگستری برای تحویل ابلاغیه به­ طور حضوری مراجعه می­کردند مسائلی مثل نقض حریم خصوصی افراد، مطلع شدن دیگران از دعوا و ابلاغیه و .. با گذشت زمان جهت تسریع و سهولت در کارها، از بین رفتن مشکلات مذکور، قوه­ ی قضاییه این امکان را فراهم آورده تا با استفاده از یک سامانه­ ی الکترونیکی اوراق قضایی را به صاحبان آن ابلاغ کند.

هم­چنین مراجعه­ کنندگان می­ بایست جهت اخذ این اوراق به سامانه­ ی ایجاد شده رجوع کنند. در ادامه برای شما روند کار با این سامانه را ذکر می­ کنیم.

سامانه ی ثنا یا عدل ایران

طبق ماده­ ی ۱۷۵ آیین دادرسی­ کیفری در سال ۱۳۹۵ راه ­اندازی شعبه ­ای تحت عنوان “ثنا” یا همان  “سامانه­ ی عدل ایران” به منظور کاهش تراکم جمعیت مراجعه­ کنندگان برای ثبت شکایت، ارائه­ ی دادخواست­ ها و پیگیری اظهارنامه­ ها با دستور قوه­ ی قضاییه راه ­اندازی شد.

با گسترش روزافزون ارتباطات خیلی زود این سامانه مورد توجه مردم قرار گرفت.

طبق ماده­ ی ۱۷۵ قانون دادرسی کیفری در سال ۱۳۹۲ تصویب شد، قوه­ ی قضاییه موظف است توسط سامانه ­های الکترونیکی اوراق قضایی را به طرفین دعوی و وکلا ابلاغ کند. به همین جهت سامانه ی ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی ایران، با نام موجز و مختصر تر “ثنا” ایجاد گردید.

شاکی، متهم و وکلای طرفین می ­توانند از آخرین وضعیت خود به صورت الکترونیکی شاهد باشند و مشکلات مذکور را در پی ندارد. در نظر داشته باشید هر دو طرف می­ بایست در سایت ثبت­ نام کرده باشند چرا که ممکن است در صورت عدم ثبت ­نام ادامه ­ی دادرسی با مشکل مواجه شوند.نحوه­ ی ثبت ­نام در سامانه­ ی "ثنا"

نحوه­ ی ثبت ­نام در سامانه­ ی “ثنا”

در ابتدا می­بایست وارد سایت www.adliran.ir شوید. ضمن انتخاب گزینه­ ی اشخاص حقیقی و وارد کردن اطلاعات عدد تصویر را نیز وارد کرده و پس از خواندن قوانین و تایید آن وارد مرحله ­ی جدیدی می ­شوید.

در صفحه ­ی جدید شما بایستی دین و محل تولدتان را انتخاب کنید پس ار ورود به مرحله­ ی بعد اطلاعاتی چون ایمیل و شماره­ ی همراه­تان نیاز است.

پس از آن برای برای تایید احراز هویت ­تان باید با در دست داشتن کارت ملی،به یکی از نزدیک­ترین دفاتر قضایی مراجعه کنید. سپس یک پیامک حاوی رمز عبور دریافت می ­کنید که با آن میتوانید وارد سامانه ثنا شوید.

نحوه­ ی مشاهده ­ی ابلاغیه در سامانه ثنا

از ارزنده ترین امکانات سایت ثنا، دریافت و مشاهده­ ی ابلاغیه ­های دادگاه است. ضمن تکمیل مراحل ثبت­ نام در سامانه ثنا، برای مشاهده ی ابلاغیه ­ها در سامانه ثنا می­توان از لینک ­های موجود استفاده کنید.

http://eblagh.adliran.ir/Login/Authenticate

سپس شماره­ ملی و رمزتان را وارد کنید. بعد برای شما یک کد فعال­سازی با اعتبار ۲۴ ساعته ارسال می­ گردد.

اهداف سایت عدل ایران یا همان سامانه­ ی ثنا

همان­طور که در ابتدا گفتیم، بزرگ­ترین هدف این سایت خدمات­ رسانی به مردم با بهترین کیفیت و جلوگیری از اتلاف وقت، صرفه ­جویی در هزینه­ ها و به خطر نیفتادن حریم خصوصی افراد است. مصائبی که با روش سنتی و به صورت حضوری مشکل ­ساز بود.

سوال حقوقی خود را مطرح کنید

وکلای متخصص ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد