شرح و تفسیر ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی

در جامعه امروزی، ارگان ها و نهاد های مختلفی وجود دارند که مطابق با قانون، وظیفه خدمات رسانی به مردم در در زمینه های مختلف را دارا می باشند. بعضی از این ارگان ها و نهادها به دلیل وسعت ارائه خدمات و وظایفی که دارند و همچنین انتظار بالای جامعه از آنها، برای اینکه بتوانند به وظایف خود به طور کامل و بدون کمی و کاستی عمل نمایند به طبع می بایست دارای کارمندان و کارکنان متعددی باشند تا بتوانند به وظایف خود در مقابل قشر وسیعی از جامعه که از آنها انتظار خدمات دارند رسیدگی کنند.

اما این سازمان ها و نهاد ها اصولا برای ارائه خدمات به مردم خودشان مستقیما وارد عمل نمی شوند بلکه به دلایل مختلف با انعقاد قرارداد های پیمانکاری، وظایف خود را به پیمانکار محول می کنند.

پیمانکار و افراد تحت سرپرستی او مطابق با قانون، دارای یک سری حقوق و تکالیف نسبت به یکدیگر می باشند که دراین متن قصد داریم به آن بپردازیم

قرارداد های پیمانکاری چیست

قرارداد پیمانکاری به بیان ساده عبارتست از اینکه؛ شخصی (کارفرما) فعالیتها، اقدامات را که خود قادر به انجام آن نیست را به شخص دیگری (پیمانکار) که می تواند اعم از شخص حقیقی و حقوقی باشد واگذار نماید.

قرارداد های پیمانکاری و ماده 38 تامین اجتماعی

موضوع قراردادهای پیمانکاری ممکن است در زمینه های مختلفی از جمله؛ ساخت و ساز، حمل و نقل، ارائه خدمات مختلف برای مثال؛ رنگ آمیزی جدول های یک خیابان، آسفالت نمودن خیابان و … باشد.

قراردادهای پیمانکاری دارای آثار و ابعاد مختلفی است که به مدت کار، تخصص، توافق طرفین و… بستگی دارد. همچنین قراردادهای پیمانکاری از پیچیدگی ها و گستردگی های مختلفی برخوردار است که از بحث اصلی ما خارج است. برای آشنایی بیشتر با قرارداد پیمانکاری میتوانید مطلب «قرارداد پیمانکاری چیست» سایت وکیل تاپ را مطالعه فرمایید.

اما موضوعی که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم و مطالب بیان شده همگی مقدمه ای از مطلب اصلی محسوب می شود بحث مسئولیتی است که قانون بر عهده پیمانکار قرار داده است و آن هم بیمه نمودن تمامی اعضا و پرسنل تحت نظر خود می باشد که در ادامه متن بیشتر به آن پرداخته می شود.

الزامی بودن بیمه کردن کارگر

به موجب ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی، کلیه ی کارفرمایان و پیمانکاران موظف هستند که نسبت به بیمه نمودن تمامی افراد زیرمجموعه خود اعم از کارمند و کارگر اقدام نمایند.

این اقدام قانونگذار که جنبه حمایتی از کارگران دارد، که به تبع خطرات و آسیب هایی که هرکارگری را در حین انجام کار با مخاطره روبه رو می کند به وجود آمده است که اقدامی شایسته و قابل تقدیر است.

لازم به ذکر است که این امر به قدری مهم و قابل توجه و تامل است که قانون گذار مقرر داشته است که کارفرما موظف است پنج درصد کل مبلغ قرارداد پیمانکاری را نزد خود نگه داشته تا پیمانکار اقدام به دریافت مفاصاحساب (تسویه حساب) از تامین اجتماعی گردد و در نهایت اقدام به پرداخت آن پنج درصد کند.

اما اگر کارفرما بدون توجه به مقرره بیان شده نسبت به پرداخت تمام قرارداد پیمانکاری به پیمانکار اقدام کند، در صورتی که پیمانکار به وظایف خود عمل ننموده باشد یا بدهی به سازمان تامین اجتماعی داشته باشد، کارفرما مسئول پرداخت بدهی خواهد بود.

چه قراردادهایی مشمول ماده 38 قانون تامین اجتماعی می شود؟

چه قراردادهایی مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی می شود؟

در این خصوص قانون سه گروه از قراردادها را مشمول ماده ۳۸ دانسته است که البته همین سه دسته قشر وسیعی از فعالیت و خدمات را شامل می شود.

که به شرح زیر است:

 • قرارداد مشمول ضوابط طرح های عمرانی
 • قرارداد های غیر عمرانی
 • موارد خاص قراردادهای غیر عمرانی

در خصوص قرارداد های دسته اول لازم به ذکر است که، تمامی قرارداد های پیمانکاری و مشاوره ای در زمره این دسته قرار دارند. همچنین قرارداد هایی که تمام یا بخشی از اعتبارات آن توسط دولت، اعم از ملی، استانی و منطقه ای تامین شده باشد در دسته اول قرار می گیرد.

در تعریف قراردادهای غیرعمرانی باید گفت که، قراردادهایی که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی منعقد می شود که بودجه و اعتبار آن توسط دولت تامین نمی شود. این قراردادها به دو صورت است؛ یا طرف قرارداد که می بایست کار مورد توافق را انجام دهد دارای نیروی انسانی است یا اینکه صرفا به وسیله دستگاه و ماشین آلات قرار است کار مورد نظر صورت پذیرد.

الزامی بودن بیمه کردن کارگردرنهایت دسته سوم موارد خاص قراردادهای عمرانی که به شرح زیر است:

 • پیمانکارانی که دارای کارگاه تولیدی، صنعتی و فنی می باشند.
 • قراردادهای خرید و فروش
 • قراردادهای گاز رسانی
 • قراردادهای خدمات شهری و نگهداری فضای سبز
 • قراردادهای طراحی و ساخت نرم افزار و ارائه خدمات رایانه ای
 • قراردادهای حسابرسی، تحقیقاتی و پژوهشی

همانطور که ملاحظه می کنید این سه دسته از قراردادها بسیاری از فعالیت ها و خدماتی را که امروزه در جامعه محقق می شود را پوشش داده و کمتر قراردادی را شاید بتوان یافت که مشمول ماه ۳۸ تامین اجتماعی که همان بیمه اجباری کارکنان و کارمندان یک مجموعه است را شامل نشود.

میزان حق بیمه

حال که با ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی آشنا شدیم و همچنین دریافتیم که چه قراردادهایی مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی می شوند می بایست به مبحث مهم دیگری در خصوص میزان پرداختی حق بیمه پرداخته شود.

مطابق با ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی، میزان پرداختی حق بیمه کارگران و کارمندان عبارتست از:

میزان ‌بیست و هشت درصد مزد یا حقوق است که هفت درصد آن به عهده بیمه شده و هجده درصد به عهده کارفرما و سه درصد به وسیله‌ ی دولت پرداخت خواهد شد.

میزان حق بیمه و ماده 38 بیمه تامین اجتماعی

نتیجه گیری مبحث

در پایان و به عنوان نتیجه گیری از آنچه که گفته شد، قانون تامین اجتماعی به منظور حمایت و محترم شمردن حقوق کارگران و کارمندان، اقدام به اتخاذ تصمیم نموده و مطابق با ماده ۳۸ قانون مذکور کلیه پیمانکاران و کارفرمایانی را که مشمول ماده ۳۸ هستند را مکلف به بیمه نمودن تمامی اعضای تحت سرپرستی خود نموده است.

قراردادهایی که پیمانکاران و کارفرمایان با کارگران و کارمندان خود منعقد می کنند از نظر شمول ماده ۳۸ بسته به نوع فعالیتی که انجام می دهند دارند که همانطور اشاره شد عمده ی فعالیت ها کارفرمایان و پیمانکاران مشمول ماده ۳۸ تامین اجتماعی شده و مکلف به بیمه نمودن اعضای خود می باشند.

سوالات رایج

بله و کارگر می تواند با به همراه داشتن مدارک اشتغال خود به هیات تشخیص اداره کار مراجعه و شکایت نماد

در صورت اثبات این امر، کارفرما علاوه بر پرداخت حق بیمه، به جزای نقدی معادل ۲ تا ۱۰ برابر حق بیمه محکوم میشود.

کارفرما مکلف به بیمه نمودن کارگر می باشد و هر شرط و توافقی در این زمینه صحیح نمی باشد.

16 نظرات
 1. قدرت الله می گوید

  سلام راننده تانکر سوخت رسان هستم ماشین از خودم هست ودر پیمان یکی از شرکتهای حمل سوخت به جایگاهای سوخت فعالیت میکنم بیمه ام را خودم میدهم اما شرکت نفت۳ سال است که ۵درصد از کرایه ما را بر میداردوبرنمی گرداندبه عنوان ماده ۳۸.ایا قانونی است ( مسیر پرداخت کرایه:شرکت نفت،پیمان ،کار راننده ) با تشکر

 2. کوروش بهرامسری می گوید

  سلام من یک کارگر که در شرکت پودر سنگ که یک محیط آلوده به مدت بیست و شش ساله کار میکنم که در‌‌ایت مدت دچار بیماری برونشیت مزمن طبق نظریه پزشک فوق تخصص ریه به این جانب که این را باید ترک کنی وار کار افتادگی را درخواست بدی ،وقتی که کار فرما متوجه شد که م.‍‌‌
  ‍ن دنبال درمان می‌باشم با توسل به پلیس من را از محل کارم اخراج شدم حالا نتیجه چه میشود

 3. کوروش بهرامسری می گوید

  من یک کارگر هستم با سابقه بیست و شش کار در محیط آلوده شرکت پودر سنگ می‌باشم که دراین مدت طبق نظر دکتر فوق تخصص ریه مبتلا به برونشیت مزمن که بر اثر کار در محیط آلوده مبتلا شدم وهم اکنون تحط درمان میباشم،وقتی که کارفرما متوجه شد که من دنبال درمان هستم با توسل به پلیس از محل کار من را اخراج کرد و در پایگاه شکایت از کارفرما را انجام داده و منتظر جلسه دادگاه می باشم تا صدور رای ،ایا از کار افتادگی شامل من میشود،؟

 4. غلامحسین می گوید

  طبق کدام ماده قانون سازمان تامین اجتماعی مکلف است برای بیمه شدگان بیمارستان تاسیس کند؟

 5. تقی زاده می گوید

  سلام و خسته نباشید ، اگر کار بصورت کار به تنهایی ( مثل قرارداد پیمانکاری جابجایی مسافر با مینی بوس که پیمانکار طفرف قرارداد ، راننده هم باشد ) ، آیا باز هم تامین اجتماعی ، پول می گیرد؟

 6. محمد رضا نجیب می گوید

  سلام ضمن تشکر از راهنمایی خوبتان هزینه بیمه به قرارداد تعلق می گیرد تا چه مبلغی آیابه فاکتور هم تعلق می گیردآن هم به چه مبلغی

 7. حسین برزگری می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید
  چنانچه کارفرما شخص حقیقی باشد هم مشمول ماده ۳۸ می شود و تامین اجتماعی می تواند حق بیمه را از شخص حقیقی پیگیری نماید
  ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 8. شهرام می گوید

  سلام.آیا ماده ۳۸ شامل بیمه شدگان خویش فرما نیز میشود؟؟

 9. جعفری می گوید

  سلام بنده مستمریبگیر هستم پدرم فوت کردند و تا زمان بازنشستگی کارفرما حق بیمه ایشان رو پرداخت کرده وبیمه اجباری بودند در حال حاضر حقوق بنده براساس حق بیمه اجباری واریز میشه ولی دفترچه درمانیم مشمول فرانشیز میباشد مدت یکساله دنبالشم که درستش کنم ولی راه به جایی نبردم لطفا راهنمایی کنید

 10. سجادکاکاوند می گوید

  باعرض ســـلام و ادب بنده بیش ازشیش سال سابقه بیمه پردازی دارم، وتازگی دوتاعمل جراحی لگن انجام دادم، تعویض مفصل، دکتر اول سه ماه استراحت برام نوشت که موافقت شد والان هم سه ماه دیگه برام نوشت کارهاشو انجام دادم منتظرجواب کمیسیون پزشکی هستم هنوز خبری نشده، ومن فقط تاسرماه وقت دارم که ببینم بیمه روبایدخودم بریزم یابااستراحتم موافقت میشه حالا بلاتکلیف موندم من

 11. محمد می گوید

  سلام و وقت بخیر

  واحد اجرای احکام دادگاه مطابق حکم اداره کار دستور توقیف مطالبات پیمانکار نزد کارفرما رو میده جهت پرداخت دستمزد کارگران

  کارفرما هم از دستور قضایی سرپیچی میکنه و از اعلام نتیجه خوداری میکنه

  بهانه کارفرما هم اینه که قسط آخر پیمانکار مربوط به مفاصاحساب بیمه هست (ماده ۳۸ تامین اجتماعی)

  اما ماده ۱۳ قانون کار میگه :
  کارفرما موظف به پرداخت دستمزد کارگر مطابق دستور مراجع قانونیه ، از محل مطالبات و حسن انجام کار پیمانکار

  تکلیف چیه؟
  پیشاپیش ممنون از پاسختون

 12. اسماعیل می گوید

  سلام بنده برا شرکت لبنیات به عنوان کارفرما کارمیکنم ولبنیات پخش میکنم خودم هم بیمه رانندگی پرداخت میکنم از حقوقی که شرکت به من میده ۵درصد بابت بیمه کم میکنه من چون خودم هم کارفرما هستم و هم خودم کار میکنم وبیمه رانندگی پرداخت میکنم ایا میتوانم بابت ۵درصد بیمه اقدام نمایم

 13. اقبالی می گوید

  سلام .حق بیمه چرخکار کفاشی ماهیانه چقدر است ؟؟بدون قرارداد وبیمه پیمانکاری ثبت شده توسط بازرس بیمه وکارفرما؟؟

 14. مهیار می گوید

  سلام، اگر قرارداد مشاوره با یک نفر که بازنشسته صندوق بازنشستگی ببندیم و مشاور بر اساس تعداد نفرات در قرارداد هزینه دریافت کند آیا نیاز یه کسر کسورات مرتبط با ماده ۳۸ هستیم؟ خواهشمندم راهنمایی نمایید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   قانون تامین اجتماعی به منظور حمایت و محترم شمردن حقوق کارگران و کارمندان، اقدام به اتخاذ تصمیم نموده و مطابق با ماده ۳۸ قانون مذکور کلیه پیمانکاران و کارفرمایانی را که مشمول ماده ۳۸ هستند را مکلف به بیمه نمودن تمامی اعضای تحت سرپرستی خود نموده است.

   قراردادهایی که پیمانکاران و کارفرمایان با کارگران و کارمندان خود منعقد می کنند از نظر شمول ماده ۳۸ بسته به نوع فعالیتی که انجام می دهند دارند که همانطور اشاره شد عمده ی فعالیت ها کارفرمایان و پیمانکاران مشمول ماده ۳۸ تامین اجتماعی شده و مکلف به بیمه نمودن اعضای خود می باشند.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

6 + 14 =