قیمت سفته در سال ۹۹ چقدر است

سفته در ابتدا به دلیل مشکلات حمل و نقل پول در تجارت بین­ المللی رواج یافت. در واقع سفته سندی است که در طی آن شخص صادرکننده­ ی سفته، متعهد می­شود مبلغ معینی را در زمان مشخص شده یا عندالمطالبه به گیرنده­ی سفته بپردازد.

هم­چنین از اسنادی به شمار می­­ رود که بانک ­ها در زمان ارائه وام، از وام­ گیرنده اخذ می­ کنند.

حین معاملات بازرگانی بدهکار با دادن سفته تعهد می­ دهد مبلغ بدهی خود را در زمان مشخص شده بپردازد. اما سفته در کشور ما سندی تقریبا مهجور به شمار می­رود و به وضع ضمانت اجراهای سنگین برای چک و در حالی که این ضمانت اجرا برای سفته فرقی با سایر اسناد عادی ندارد.

به طور کل در تعریف کلی تجارت ایران: «فته‌ طلب یا سفته، سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله‌ کرد آن شخص کارسازی نماید» در ادامه برای شما قیمت سفته در سال ۹۹ را ذکر می­ کنیم.

چند نمونه از تفاوت­های چک و سفته

  1. چک به نسبت سفته بیش­تر مورد حمایت قانون قرار می­ گیرد و در واقع اگر می­خواهید یک سند تجاری دریافت کنید، چک از اطمینان بیشتری برخوردار است.
  2. برای اخذ مبلغ چک، در حالی که دارنده ­ی چک به بانک مراجعه نماید و مبلغ مذکور در حساب فرد وجود نداشته باشد، بانک با دریافت مبلغی بسیار اندک گواهی عدم پرداخت صادر می‌کند.
    اما در مورد با سفته باید گفت هزینه‌ی واخواست آن برابر ۲ درصد مبلغ آن است. پس اگر شما سفته‌ای به مبلغ ده میلیون تومان را واخواست نمایید باید دویست هزار تومان بابت واخواست آن بپردازید. علاوه بر آن برای واخواست باید به اداره‌ی مربوطه در دادگستری مراجعه کرد و برای این کار فقط ۱۰ روز از تاریخ سررسید فرصت دارید.
  3. دیگر تفاوت­ های بین چک و سفته تاریخ‌هایی است که روی آن‌ها وارد می‌شود. در سفته دو تاریخ وارد می‌شود یکی تاریخ صدور و یکی دیگر تاریخ پرداخت، اما در چک یک تاریخ نوشته می‌شود.
  4. برخلاف چک که نوشتن مبلغ مورد نظر بر روی آن کاملاً در اختیار صادرکننده است، مبلغ هر سفته بسته به تمبر روی آن سقف خاصی دارد. اگر مبلغ ذکر شده روی سفته تا ده میلیون تومان باشد، متعهد نمی‌تواند بالاتر از این مبلغ را در آن ذکر کند.
  5. در سفته مواردی مثل آدرس متعهد و محل پرداخت وجود دارد که بهتر است تکمیل شود. اما از لحاظ قانونی باید امضا یا مهر، تاریخ صدور، مبلغی که باید پرداخت شود، گیرنده‌ی وجه و تاریخ پرداخت الزاماً ذکر شود.

قیمت سفته در سال ۹۹

قیمت سفته در طی سال­های مختلف، در مجلس شورای اسلامی به تصویب می­رسد، که در سال ۹۹ قیمت سفته در قبال هر یک میلیون تومان، پانصد تومان می­ باشد.

برای سهولت کار شما در جدول زیر مقادیر قیمت سفته در سال ۹۹ را ذکر کرده­ ایم:

نرخ فروش سفته  مبلغ اسمی سفته
۵۰۰ تومان  ۱ میلیون تومان
۷۵۰ تومان ۱.۵ میلیون تومان
۱۰۰۰ تومان ۲ میلیون تومان
۱۲۵۰ تومان ۲.۵ میلیون تومان
۲۵۰۰ تومان ۵ میلیون تومان
۵۰۰۰ تومان ۱۰ میلیون تومان
۱۰۰۰۰تومان ۲۰ میلیون تومان
۲۵۰۰۰ تومان ۵۰ میلیون تومان
۵۰۰۰۰ تومان ۱۰۰ میلیون تومان
۷۵۰۰۰ تومان ۱۵۰ میلیون تومان

مشاهده می­کنید که افزایش نرخ “مبلغ اسمی سفته” با مبلغ نرخ و فروش آن رابطه­  مستقیم دارد. “مبلغ اسمی سفته”، مبلغی است که بر روی سفته نوشته شده و تا همان مبلغ امکان صدور وجه برای دیگری وجود دارد. ولی مبلغ و قیمت سفته، هزینه ­ای است که شخص خریدار، جهت خرید سفته پرداخت می­کند.

سوال حقوقی خود را مطرح کنید

وکلای متخصص ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد