سامانه اداره ثبت شرکت ها

جهت انجام آسان امور ثبت شرکت ها، سیستم جدید اینترنتی برای ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تاسیس شده است. براین اساس، متقاضیان می توانند به جای مراجعه حضوری به اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری، به سامانه اینترنتی http://sherkat.ssaa.ir مراجعه کرده و مراحل مربوط به آن را طی کنند.

افراد پس از انتخاب شرکا و نوع شرکت، برای انجام ادامه مراحل ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها به این سامانه مراجعه کرده و گزینه «ثبت شخصیت حقوقی» را انتخاب کنند.

در این سامانه تمامی مراحل ثبت شرکت به صورت اینترنتی انجام می شود به صورتی که حتی ثبت صورت جلسه تغییرات شرکت ها به صورت آنلاین انجام می شود.

در ادامه این مطلب به بررسی نحوه ورود به سامانه اداره ثبت شرکت ها و مراحل آن می پردازیم.

ورود به سایت اداره ثبت شرکت ها

ازجمله اموری که در سامانه اداره ثبت شرکت ها، مورد بررسی قرار می گیرند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اطلاعات در مورد چگونگی تنظیم درخواست ها.
  • وضعیت صورت جلسه ی ابرازی.
  • مدارک لازم بخشنامه ها.
  • شیوه نامه اجرایی ثبت شرکت ها.
  • اطلاع رسانی های آنی به متقاضیان.
  • پیگیری پاسخ درخواست ثبت شرکت ها.

مراحل لازم برای انجام ثبت شرکت ها در سامانه اداره ثبت شرکت ها

جهت انجام آنلاین ثبت شرکت باید وارد سامانه http://irsherkat.ssaa.ir شده و پس از آن به قسمت پذیرش درخواست ثبت شرکت مراجعه کنید.

پس از تکمیل کردن فرمی که در اختیار شما قرار می گیرد، نام و سمت کسی که متقاضی تاسیس شرکت یا موسسه است را وارد می کنید.

سامانه اداره ثبت شرکت ها

مراحل لازم برای ثبت شرکت ها

در ادامه، مراحل لازم برای ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی بدین شکل است:

مرحله اول: در قدم اول اطلاعات عمومی شرکت ها مثل نوع شرکت، نام شهر و استان محل فعالیت، شماره و آدرس و سال مالی ثبت می شود.

مرحله دوم: پس از ثبت اطلاعات عمومی شرکت، باید اطلاعات مربوط به متقاضی را تکمیل کنید. اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی و دیگر مشخصات هویتی باید تکمیل شود.

در صورتی که تعداد متقاضیان از یک نفر بیشتر باشد، اطلاعات آن ها نیز وارد می شود. همچنین وکیل یا اصیل بودن متقاضی در این قسمت مشخص می شود.

مرحله سوم: پس از ثبت اطلاعات مربوط به متقاضیان، نوبت به انتخاب نام شرکت می رسد. در این مرحله باید ۵ اسم را از قبل انتخاب کرده باشید.

آن ها را پیشنهاد می دهید تا یکی از آن ها انتخاب شود. باید توجه داشته باشید که نام هایی که پیشنهاد می کنید از قبل نباید توسط شخص دیگری انتخاب شده باشد.

برای اطلاع از انتخاب نشدن نام، باید استعلام بگیرید.

با توجه به نکات ذکر شده، انتخاب نام شرکت مورد نظر، مرحله مهمی است و در موفقیت آن کسب و کار تاثیر زیادی دارد. باید نامی مناسب و کوتاه انتخاب کنید تا همه بتوانند آن را تلفظ کرده و بخاطر بسپارند.

مرحله چهارم: در مرحله بعد باید حوزه فعالیت شرکت را انتخاب کنید. حوزه فعالیت از قبل باید تعیین شده باشد و در این مرحله فقط در سایت ثبت شود.

سامانه در این مرحله چند حوزه پیشنهادی را ارائه می کند که از بین آن ها باید یکی را انتخاب کنید.

مرحله پنجم: پس از انتخاب حوزه فعالیت شرکت، باید در خصوص میزان سرمایه اولیه شرکت و میزان آورده هر فرد تصمیم گیری شود.

این مرحله نیز اهمیت زیادی دارد؛ چراکه میزان سرمایه اولیه شرکت، ارزش و اعتبار آن را تعیین می کند.

مرحله ششم: در مرحله بعد، مدیران شرکت باید اعضای هیئت مدیره و افراد کلیدی شرکت را تعیین کنند. سمت هر کدام از آن ها باید با بعضی از اطلاعات هویتی شان ثبت شود.

در صورتی که تعداد افراد بیش از حد معینی باشد، باید فرم مشخصی را در سامانه دانلود کرده و نام های خود را در آن وارد کنند.

در این بخش اطلاعاتی مثل اطلاعات هویتی، آدرس پستی و اطلاعات تماس افراد باید ثبت شود. بنابراین بهتر است این اطلاعات را از قبل جمع آوری کرده باشید. همچنین اطلاعات دیگری همچون میزان سهام و مسئولیت هر کدام از آن ها تعیین می شود.

مرحله هفتم: در صورتی که شرکت شعبه به خصوصی داشته باشد، در این مرحله باید اطلاعات مربوط به آن را وارد کنید که معمولا شرکت ها در ابتدای تاسیس، شعبه دیگری ندارند. اگر شعبه نداشته باشد، گزینه عدم وجود شعبه را انتخاب کنید.

مرحله هشتم: در این مرحله باید آگهی شرکت را برای اطلاع رسانی در یک روزنامه کثیرالانتشار به چاپ برسانید.

مرحله نهم: نمایش اساسنامه، در این مرحله اتفاق می افتد. با توجه به اطلاعات تکمیل شده، اساسنامه شرکت به شما نشان داده خواهد شد. در این مرحله می توانید اطلاعاتی که به اصلاح نیاز دارند را ویرایش کنید.

در این بخش یک سری قوانین نمایش داده می‌شود که بهتر است آنها را با دقت مطالعه کنید. همچنین اطلاعات اساسنامه را در این بخش به خوبی مطالعه کنید تا در صورت اشتباه آن را اصلاح کنید.

مرحله دهم: پس از طی کردن مراحل لازم، کلیه مدارک مورد نیاز خود ازجمله برخی اسناد، مدارک مربوط به اساسنامه، شرکت نامه و مدارک مربوط به اعضای هیئت مدیره را ارائه می کنید.

پس از آن با استفاده از کد ثبت شده شرکت می توانید یک آگهی نیز در روزنامه رسمی به چاپ برسانید.

باید توجه کنید که باید اصل یا کپی آن شماره از روزنامه را نزد خود داشته باشید. چون مشخصات مربوط به شرکت در آن ثبت شده و دارای ارزش حقوقی زیادی است و همچنین در برای انجام برخی امور نیاز است.

نتیجه گیری

ثبت شرکت دارای انواع مختلفی است که هرکدام از آن ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. همچنین شرایط افراد متقاضی در انتخاب یکی از انواع ثبت شرکت ها تاثیرگذار هستند. بنابراین باید دقت داشته باشید که روشی را انتخاب کنید که برای کسب و کار شما مناسب باشد.

به همین دلیل، بهتر است پیش از اقدام برای ثبت شرکت، با متخصصین و مشاورین در این زمینه مشورت های لازم را انجام دهید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید و در جهت موفقیت کسب و کار خود قدم بردارید.

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند