نحوه تقسیم مستمری تامین اجتماعی میان وراث و بازماندگان

در بیمه تامین اجتماعی، در صورتی که فرد بیمه شده دارای حقوق مستمری فوت کند، وراث او می‌توانند در یکی از حالات زیر حقوق مستمری  و بازنشستگی او را دریافت کنند:

 1. همسر دائم فرد بیمه شده تا زمانی که دوباره ازدواج دائم نکرده باشد، می‌تواند مستمری دریافت کند. در صورتی که دوباره ازدواج کرده باشد و شوهر دوم فوت کند دوباره می‌تواند از حقوق همسر فوت شده اول خود استفاده کند.میزان مستمری همسر بیمه شده متوفی معادل ۵۰ درصد مستمری استحقاقی بیمه شده است.در صورتی که بیمه شده دارای چند همسر دائم باشد، مستمری بین همسران او به طور مساوی تقسیم می‌شود. این زنان چنان چه خودشان اقدام پرداخت حق بیمه کنند می‌توانند علاوه بر دریافت مستمری بر اساس قراردادی که منعقد شده است،همچنان به بیمه پردازی ادامه بدهند و از مزایای آن برخوردار شوند.
 2. هریک از بازماندگان فرزند در صورت دختر بودن اگر شاغل نباشند و شوهر نداشته باشند و فرزندان پسر، در صورتی که سن شان کمتر از ۱۸ سال باشد یا در صورت داشتن ۱۹ سال به بالا به تحصیل اشتغال داشته باشند یا به علت بیماری یا نقض عضو، طبق گواهی کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ این قانون قادر به کار کردن نباشند، هرکدام ۲۵ درصد مستمری را دریافت می‌کنند. هر یک از فرزندان در صورتی که پدر و مادر خود را از دست داده باشد،میزان مستمری او ۲ برابر میزان مذکور خواهد بود.
 3. هر یک از پدر و مادر بیمه شده در صورتی که تحت تکفل او بوده باشند و همچنین سن پدر از ۶۰ سال و سن مادر از ۵۵ سال بیشتر باشد یا به تشخیص کمیسیون پزشکی از کار افتاده باشند و خودشان از سازمان مستمری دریافت نکنند ،معادل ۲۰ درصد مستمری دریافت خواهند کرد.
 4. زنان خانه داری که حق بیمه صاحبان مشاغل آزاد را پرداخت می‌کنند، در صورت فوت همسرشان مستمری دریافت می‌کنند.
 5. شوهر فرد بیمه شده ای که تحت تکفل همسرش بوده باشد و سن اش بیشتر از ۶۰ سال باشد و یا از کار افتاده شده باشد، همچنین مستمری بگیر تامین اجتماعی نباشد می تواند بعد از فوت همسرش مستمری دریافت کند.

تقسیم مستمری

شرایط دریافت مستمری بازماندگان

 • بیمه شده بازنشسته بوده باشد.
 • بیمه شده از کار افتاده کلی شده باشد.
 • بیمه شده ای که در ۱۰ سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یک سال کار را پرداخت کرده باشد به شرطی که در مدت آخرین سال حیات خود حق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد.در صورتی که بیمه شده این شرایط را نداشته باشد ولی به مدت ۲۰ سال قبل از فوت حق بیمه پرداخت کرده باشد باز هم بازماندگانش مستمری دریافت خواهند کرد.
 • فرد بیمه شده در اثر حوادث ناشی از کار در کارگاه یا محل های مرتبط با کارگاه یا در هنگام ماموریت کاری یا در اثر بیماری های حرفه ای یا نجات بقیه کارکنان جان خود را از دست بدهند، دیگر برای برقراری مستمری فوت شرایط خاصی لازم نیست. در این شرایط بیمه شده اگر یک روز هم سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، بازماندگانش می‌توانند مستمری بگیرند. این افراد اگر بیمه شده تامین اجتماعی هم نباشند با صرف احراز روابط کاری با کارگاه با تامین اجتماعی، بازماندگانشان می‌توانند از مستمری برخوردار شوند.
 • مجموع مستمری بازماندگان از مستمری استحقاقی نباید بیشتر شود. اگر بیشتر شود،سهم هریک از مستمری بگیران به نسبت کاهش داده می‌شود.
 • در صورتی که یکی از مستمری بگیران فوت شود یا فاقد شرایط استحقاقی دریافت مستمری شود،سهم بقیه آنها افزایش پیدا می‌کند.
 • در صورتی که بیمه شده زن بوده باشد، فرزندان او بعد از فوت اش به شرطی می‌توانند از مستمری بازماندگان استفاده نمایند که پدرشان در قید حیات نباشد یا خودش هم تحت تکفل همسرش بوده باشد یا مستمری بگیر تامین اجتماعی نباشد.

تقسیم مستمری

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مدارک و مراحل لازم جهت برقراری مستمری بازماندگان

 • درخواست بازماندگان متوفی مبنی بر تقاضای برقراری مستمری
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی متوفی و بازماندگان واجد شرایط
 • اصل و تصویر گواهی وفات بیمه شده صادر شده از سازمان ثبت احوال
 • اصل و تصویر عقد نامه همسر بیمه شده متوفی
 • ۵.گواهی اشتغال به تحصیل معتبر و تایید شده برای فرزندان پسر بالای ۱۸ سال
 • تهعد نامه از جانب فرزندان دختر مبنی بر نداشتن شوهر و شغل
 • صورتنامه کمیسیون پزشکی در مورد از کار افتادگی در صورت لزوم
 • مدارک کفالت پدر و مادر
 • مدارک احراز وقوع حادثه (در صورت لزوم)

نحوه محاسبه میزان مستمری بازماندگان

مستمری بازماندگان معادل است با یک سی ام حقوق متوسط بیمه شده ضربدر سالهای پرداخت حق بیمه. به شرطی که این مبلغ از ۵۰ درصد حقوق متوسط ماهانه او کمتر و از ۱۰۰ درصد آن بیشتر نباشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
124 نظرات
 1. حسینعلی می گوید

  با سلام و خداقوت خدمت حضرتعالی
  بنده پدرم به تازگی فوت شده و در حال حاضر خواهر و برادری در خانه نیست و همگی ازدواج کرده اند. مادربزرگ پدری ام (مادر متوفی) زنده و تحت تکفل بیمه ای و سرپرستی دختر خود (عمه ی مجرد من) می باشد حال می خواستم ببینم به ایشان حق مستمری پدر بنده تعلق می گیرد یا نه؟ در صورت پاسخ مثبت بعد از ۱۵۰ سال اگه فوت شوند مستمری شان به مادر بنده (همسر متوفی) برمی گردد یا نه؟ ممنونم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   اگر ایشان تحت تکفل پدرتان نبوده اند خیر

 2. محسن6344 می گوید

  با سلام
  اگر متوفی مجرد باشد، پدر و مادر بعد از فوت می‌تواند مستمری بگیرد

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله در صورتی که تحـت تکفـل متوفی بـوده و همچنین سـن پدر از شـصت سـال و سـن مادر از پنجاه و پنج سـال تجاوز کرده باشـد و یا آن که به تشـخیص کمیسـیون پزشـکی قانون تأمیـن اجتماعـی از کار افتاده باشـند و در هر حال مسـتمری دریافـت ننمایند

 3. امان اله متین می گوید

  سلام چنانچه بازمانده مستمری بگیر فوت شده تامین اجتماعی فقط یکنفر واجد شرایط دریافت مستمری باشد آیا همه مستمری به آن بازمانده تعلق میگیرد یا خیر وطبق کدام ماده قانونی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر طبق ماده ۸۳ قلنون بیمه تامین اجتماعی ارث می برد

 4. امان اله متین می گوید

  دراین مورد چه نظری دارید؟
  هیات عمومی دیوان عدالت اداری

  هیات عمومی دیوان عدالت اداری تاکید کرد که پرداخت مستمری متوفی به یک فرزند و همسر متوفی به میزان کمتر از ۱۰۰ درصد، خلاف قانون است.

  به گزارش ایسنا، هیات عمومی دیوان عدالت اداری با حضور روسا، مستشاران و دادرسان علی‌البدل شعب دیوان و با اکثریت آراء در موضوع فوق به شرح آتی مبادرت بـه صدور رای کرد:

  « به موجب ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی مصوب ۳ تیرماه ۵۴ سهم مستمری هر یک از بازماندگان بیمه‌شده متوفی در سه بند تعیین شده و در ادامه تصریح شده که مجموع مستمری بازماندگان بیـمه‌شده متوفی نباید از میزان مستمری استحقاقی تجاوز کند و هرگاه مجموع مستمری از این میزان تجاوز کند، سهم هر یک از مستمری‌بگیران به نسبت تقلیل داده می‎شود و در این صورت اگر یکی از مستمری بگیران فوت شود یا فاقد شرایط استحقاقی دریافت مستمری شود سهم بقیه آنان با توجه به تقسیم‌بندی مذکور در این ماده افزایش خواهد یافت و در هرحال بازماندگان بیمه‌شده از صددرصد مستمری بازماندگان متوفی استفاده خواهند کرد.

  علیهذا مثال‎های دوم بخشنامه‎های شماره ۳۵ و ۳۷ مستمری‎های سازمان تامین اجتماعی که مـبین پرداخت مستـمری در حق یک فرزند و همسر متوفی به میزان ۷۵ درصد از مستمری بازمـاندگان متوفی است و در نتیجـه بازماندگان متـوفی از دریافـت صد در صد مستمـری استـحقاقی متوفی محروم خواهند شد، خلاف حکم مقنن در قانون فوق‎الذکر بوده و به استناد بند یک ماده و ماده ۴۲ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‌شود».

 5. امان اله متین می گوید

  رأی شماره ۱۳۹ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص پرداخت مستمری

 6. صدف می گوید

  با سلام.بنده در شرف طلاق از همسرم میباشم و دو سال است که خود را بیمه اختیاری زنان خانهدار تامین اجتماعی کرده ام.پدرم بازنشسته خدمات کشوری و مادر بازنشسته تامین اجتماعی هستند.سوالم اینه که بعد از طلاق و بعد از فوت پدر و مادرم آیا علاوه بر بازنشستگی بیمه زنان خانه دار هر دو بیمه پدر و مادرم شامل حالم میشوند؟ممنون میشم پاسخ بدین

 7. حاجیه خدابخشی خمامی می گوید

  با سلام بنده مستمری بگیر همسرمرحومم هستم تامین اجتماعی معادل پنجاه سهم برای من وبیست وپنج سهم برای پسرم به اندازه کف حقوق یعنی یک میلیون ونهصد ویازده هزار تومان پرداخت میکرد الان یک ماه هست که پسرم سرباز است تامین اجتماعی میگوی حقوق شما یک سوم کم خواهد شد ایا این مطابق با قانون هست یا خیر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام. از تامین اجتماعی سوال نمایید

 8. محمد حقیر می گوید

  با سلام شخصی بیمه تآمین اجتماعی بوده وفوت کرده از وراث او فقط دوخواهر بدون شوهر دارد ایا وراث بحساب میآیند یا خیر چیزی بهشون تعلق میگیرد ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 9. سعید می گوید

  سلام من بیمه شده تامین اجتماعی هستم ودارای همسر و یک فرزند میباشم من همچنین پدر و مادر خودرا بیمه نموده ام با شرط کفالت .سوال اینکه بعد از فوت من پدر و مادر من از حقوق من بهره مند میشوند و اگر میشوند الان میتوان در محضر با تعهد قانونی مبنی بر انصراف از حقوق من توسط پدر و مادر انجام گرفت و یا اینکه میتوانند حقوق را به دیگر وراث ببخشند ممنون

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله با توجه به اینکه تحت تکفل شما هستند .خیر نمیتونند درزمان حیات شما خودشونو ازارث محروم کنند

 10. ابوالفضل می گوید

  سلام من بیمه شده تامین اجتماعی هستم ودارای همسر و یک فرزند میباشم من همچنین پدر و مادر خودرا بیمه نموده ام با شرط کفالت .سوال اینکه بعد از فوت من پدر و مادر من از حقوق من بهره مند میشوند و اگر میشوند الان میتوان در محضر با تعهد قانونی مبنی بر انصراف از حقوق من توسط پدر و مادر انجام گرفت و یا اینکه میتوانند حقوق را به دیگر وراث ببخشند ممنون

 11. زهرا می گوید

  سلام پدر من فوت شدن ۱۱سال بیمه لشکری اخراجی و اواخر عمر۵سال بیمه تامین اجتماعی سابقه دارند مابهتر از کدام ارگان مستمری دریافت کنیم و اینکه اگر یک دختر مطلقه دارند دختر هم اقدام کند برای حقوق از حقوق مادر کسر و به دختر پرداخت می‌شود با تشکر از پاسخ‌دهی شما

 12. بابک می گوید

  سلام
  بنده قصد ازدواج با خانمی را دارم که همسرشان فوت شده و یک دختر ۱۵ ساله دارند که هر دو مستمری دریافت میکنند , در صورت ازدواج دائم بنده با ایشان , وصعیت و مقدار دریافت مستمری چگونه خواهد بود? آیا همه مبلغ مستمری به فرزند ایشان منتقل می گردد?

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام طبق قانون حمایت خانواده زوجه دائم متوفی از حقوق وظیفه یا مستمری وی برخوردار می ‌ گردد و ازدواج وی مانع دریافت حقوق مذکور نیست

 13. بابک می گوید

  قانون اجرا نمیشه

 14. فرزقی می گوید

  با سلام و احترام اینجانب کارمند رسمی شرکت آب منطقه ای بودم بعد ۷ سال به شرکت آبیاری مامور شدم و این شرکت بتدریج خصوصی شد در سال ۹۷ باز نشسته شدم .در موقع پرداخت حق سنوات،بابت۷سال خدمت در آب منطقه ای برای هر سال یکماه بدون اطلاع من به شرکت آبیاری در سال ۹۱ پرداخت شده و شرکت مذکور از آن استفاده کرده،برای ۲۳ سال بقیه شرکت آبیاری سالی ۴۰ روز حق سنوات پرداخت کرده و ۷ سال ابتدای خدمت در آب منطقه ای را همان مبلغ سالی یکماه و مطابق حقوق سال ۹۱ پرداخت نموده است .این اقدام خلاف قانون است .طبق قانون اگر کسی در چند شرکت کار کرده باشد در آخرین شرکت که کار می کرده سنواتش مطابق فرمول پرداخت سنوات همان شرکت کلا و یکپارچه پرداخت می گردد. چگونه میتوانم الان احقاق حق کنم ؟

 15. صادقی می گوید

  سلام وقت بخیر. پدر من مستمری بگیر بازنشساه تامین اجتماعی بود. حدود ۳سال پیش فوت کرده. حقوق ایشان به من و مادرم تعلق گرفته. مادرم به من گقته یک سوم حقوق به من که دخترش هستم تعلق میگیرد و دو سوم مابقی به مادرم رسیده. مبلغ کل واریزی حقوق ماهیانه ۲میلیون و ششصد تومان است. باتوجه به قانون میشه لطفا منو راهنمایی بفرمایین؟ که من از مبلغ واریزی هرماه چقدر سهم دارم؟

 16. معصومه می گوید

  سلام خسته نباشید من الان همسرم برج پنج امسال فوت کرده وپدرم هم بیست وششم برج نه ،که بنده دارای پنج فرزند میباشم ومستاجر وخانه دار ،مادرم هم خیلی سال پیش فوت شده خواهر وبرادرم هم ازدواج کردن فقط یه برادر عقب مانده ذهنی دارم تو خونه پدری هست،من از یه بیمه روستایی که همسرم به مدت پنج سال پرداخت کردن یک ماهه ششصد وپنجاه تومن میگیرم آیا با این اوصاف من میتونم از حقوقبازنشستگی پدرم استفاده کنم که الان حدود نوزده ساله بازنشسته شدن

 17. مریم شایسته می گوید

  باسلام پدرمن به تازگی فوت شده اند یک خواهر درخانه دارم ومادرم خودم هم مطلقه ام حقوق پدرم چگونه تقسیم خواهد شد

 18. رعنا می گوید

  باسلام پدرم ازاده جانبازفوت شده زن پدرویک خواهرم حقوق پدرمومیگیرن من مطلقه ام ایاحقوق پدربه من تعلق میگیره ویاازحقوق خواهرومادرم کم میشه وقتی من برم تحت پوشش پدرم

 19. امین می گوید

  سلام آیا همه مستمری بگیران تامین اجتماعی سهامی دارن که بعد از فوت به فرزندان خود تعلق بگیرد

 20. وحید می گوید

  مستمری فرد فوت شده با۱۰سال سابقه پرداخت حق بیمه وواجپ شرایط برای همسر چقدر خواهد بود فقط همسر؟

  1. محدثه لواسانی می گوید

   سوالتون حقوقی نیست

 21. هاجر نباتی می گوید

  سلام همسرم هشت ماهه فوت کرده هنوز حقوقشو ندادن همه هشت پاهاشو یک جا میریزند به حساب من ودختر هشت ماهه ام

 22. ناشناس می گوید

  طبق قانونی که سال ۹۳ تصویب شده همسر متوفی حتی بعد از ازدواج مجدد هم می تواند از مستمری بهره مند شود در حالی که شما فرمودید بعد از ازدواج مجدد قطع میشه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بعد از ازدواج هرکدام که بیشتر باشد همان مستمری دریافت میشود

 23. ام البنين مراديان می گوید

  همسر بنده فوت کرده مستمري بگير تامين اجتماعي بوده و همسر دوم شوهرم فوت نموده و يک دختر از زن اولش دارد که طلاق گرفته چجوري حقوق شوهرم محاسبه ميشه؟

 24. بهار می گوید

  سلام
  من شوهرم در سال ۹۶ فوت کرده ونمیدونم کجا ها سابقه بیمه داره یا نه
  فقط سال ۸۲و۸۳ دوسال سابقه را میدونم آیا میشه اقدام کرد وچقدر مستمری میشه دریافت کرد واین مستمری به کی تعلق میگیره
  و شوهرم هم از ازدواج قبلی یه دختر دارد

 25. ن اکبری می گوید

  سلام
  شوهر من مهرماه ۹۹ به رحمت خدا رفتند ایشان از همسر اولشان که طلاق داده بودند یک دختر ۳۴ ساله که شغل و شوهر ندارد چه میزان مستمری به دخترشان تعلق میگیرد؟

 26. محمد می گوید

  اگرپدرمستمر بگیر فوت کند از همسر اولش که فوت کرد سه پسر بیکار مجرد دارد وازن زن دوم دو دختر این حقوق چگونه رسیدگی میشود

 27. تمنا می گوید

  باسلام اینجانب پدر ومادر فوت کرده هر دو حقوق بگیر تامین اجتماعی بوده اند در صورت رضایت اینجانب حق من از مستمری ب خواهر کوچکتر انتقال مییابد

 28. مونا می گوید

  مستمری بازماندگان تامین اجتماعی

 29. مونا می گوید

  سلام
  دو تا خواهر که پدر و مادرشون فوت کرده و یکی از خواهرها مجرد و دیگری شوهر کرده و فرزند هم داره ده ساله فوت کرده و الان هر دو نص نصف مستمری پدرشون را میگیرند الان خواهر مجرد رفته از دادگاه شکایت کرده که این حقوق مستمری همش مطلق به من هست آیا مطابق قانون اینجور هست؟

 30. الهام می گوید

  سلام ۴ ساله مادرم به رحمت خدا رفته و برا پدرم زن گرفتیم بعداز ۴ سال پدر م هم به رحمت خدا رفتن و در سازمان تامین اجتماعی کار میکردن الان حق سنوات پدرم در انحصار ورثه میفته يا به حساب زنش واریز میشع و چقدر طول میکشه

 31. محمد کاکری می گوید

  با سلام بنده فرزند ذکور شهید هستم و تازه بیست سالم شده و به تازگی ازدواج کردم میخواستم بدون با ارائه ی گواهی اشتغال از دانشگاه به بنیاد شهید مستمریم دوباره وصل میشه؟

 32. محمد کاکری می گوید

  با سلام بنده فرزند ذکور شهید هستم و تازه بیست سالم شده و به تازگی ازدواج کردم میخواستم بدون با ارائه ی گواهی اشتغال از دانشگاه به بنیاد شهید مستمریم دوباره وصل میشه؟؟؟؟

 33. محمد کاکری می گوید

  با سلام بنده فرزند ذکور شهید هستم و تازه بیست سالم شده و به تازگی ازدواج کردم میخواستم بدون با ارائه ی گواهی اشتغال از دانشگاه به بنیاد شهید مستمریم دوباره وصل میشه؟؟؟؟۰

 34. فوزیه می گوید

  سلام بنده همسرم فوت شده و دنبال کارهای مستمری ایشون هستم ولی یه خواهر دارم که حقوق پدرمو میگیره آیا منم میتونم از این حقوق استفاده کنم یا خیر ؟چون مادر من هم فوت شده و فقط خواهرم که مجرد هست داره از حقوق استفاده میکنه لطف میکنید راهنمایی کنید

 35. سعید می گوید

  سلام علیکم.پدر بنده بر اثر تصادف فوت میکنن بعد بیمه تامین اجتماعی داشته یازده سال الان به مادرم مستمری میدن

 36. ناشناس می گوید

  باسلام من مستمر بگیر هستم دو فرزند پسر دارم که ازدواج کردن یکی از آنها را با همسرش بیمه کردم با فوت من حقوق قحط میشه بیمه فرزندم چی

 37. سعدونی می گوید

  سلام پدرم باز نشسته شرکت نفت است در حال حاضر دوتا زن دارد از زن اول ۵ تا پسر و یک دختر دارد و از زن دوم فرزندی ندارد میخواهد زن سوم بگیرد
  سوال من این است که ما میتونیم شکایت کنیم که حقوق به اسم ما کنه درصورت اینکه ازدواج سون داشته باشه
  و حقوق در نهایت چطور تقسیم میشه
  ما الان چکار باید بکنیم

 38. سعدونی می گوید

  سلام پدرم باز نشسته شرکت نفت است در حال حاضر دوتا زن دارد از زن اول ۵ تا پسر و یک دختر دارد و از زن دوم فرزندی ندارد میخواهد زن سوم بگیرد
  سوال من این است که ما میتونیم شکایت کنیم که حقوق به اسم ما کنه درصورت اینکه ازدواج سون داشته باشه

  و حقوق در نهایت چطور تقسیم میشه
  ما الان چکار باید بکنیم

 39. اسماعیل می گوید

  آیا میشود قبل از فوت وراث را از گرفتن مستمری محروم کرد

 40. مژگان رضایی می گوید

  با سلام. ۲۰ روز پيش پدرم و مادرم و مادر بزرگم به دلیل گاز گرفتگی فوت کردند. پدرم قبلا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده. ۸ سال بیمه رو واریز کرده و به دلیل مشکلات مالی ۴ سال بود که بیمه رو واریز نکرده بود. خواستم بدونم الان ما که وارث ها هستیم میتونیم پول اون هشت سال رو بگیریم؟

 41. س؛ق می گوید

  سلام.برادرمن دوماهه ۱۹سالش تمامشده.اما همچنان مستمری دریافت میکند.ایا مستمری اوقطع‌میشودوبین‌من‌ومادرش(نامادریم)تقسیم ‌میشود؟ومن‌هم‌پدروهم‌مادرم‌فوت‌شدن‌ومجردم. ایابایدهمان‌مبلغ‌برابربابرادرم‌بودرودریافت‌کنم؟

 42. س؛ق می گوید

  باسلام.بنده‌یک سوم مستمری پدرم رودریافت میکنم وبتازگی بعلت فروش منزل پدری وتقسیم الارث،درمنزلی اجاره ای باهمان حقوق بسختی زندکی میکنم.برادر۱۹ساله ام نیزهمچنان حقوقش رادریافت میکند.لطفارسیدگی وراهنمایی کنیدایا بمن هیچ کمک هزینه یا حق مسکنی وبن کالایی ……تعلق نمیگیرد؟ایاحقوق برادرم قط میشودبین ما(من ومادرش)تقسیم میشود؟

 43. ناشناس می گوید

  سلام من خانمی هستم ‌که بازنشسته تامین اجتماعی هستم و همسرم هم بیمه تامین اجتماعی دارد در صورت فوت شوهرم حقوق بازنشستگی او به من تعلق می گیرد ایا حقوق شوهر را می توانم جایگزین حقوم خودم بکنم ‌با تشکر

 44. سعادت حاتمی می گوید

  باسلام وتبریک سال‌نو
  همسرم فوت شده وپسری که نوزده سال به بالا دارد وچندسال هست که ترک تحصیل کرده هنوزحقوق پدررادریافت می کند لطفا جواب من رابدهید که تاکی این پسربایدازحقوق پدرفوت شده استفاده کند

 45. یاسین سیفی می گوید

  سلام پدر من چندسال پیش فوت شدن الان۲خواهندکرد و۱ خواهر مطلقه در خانه دارم همش بحث درمورد حقوق بابام هست میخواستم ببینم چقدر به خواهرانم تعلق میگیره از حقوق پدرم؟

 46. کاییدی می گوید

  من پدرم دوسال وسه ماهه فوت شدن الان مادرم حقوق مستمری تامین اجتماعی میگیردمن خودم الان حدود۹ماهه طلاق گرفتم چنددرصدازحقوق پدرم به من تعلق میگیرد

 47. مریم می گوید

  سلام ،من مجرد هستم پدر من مستمری بگیر بودن وبا ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه بازنشست شدن میخواستم ببینم اگر بخوام حقوق شو راه بندازم چقدر به من تعلق میگیره .ایا ارزششو داره که برم دنبالش .

 48. حسن.ر می گوید

  مادر بنده حقوق مستری از همسر خویش که فوت کرده دریافت میکند ولی مدتی پدر خود از دست داده است و پدر خویش بازنشسته و حقوق دارد.ایا می تواند مستری همسر خویش حذف کند و مستری پدر خویش را دریافت کند ؟

 49. پرویز آق می گوید

  باسلام بنده پرویز هستم پدرم بازنشسته آب منطقه‌ای استان گلستان می‌باشد.ودارای ۱۸ سال سابقه کار وشاید ۲۰ سال پرداخت حق بیمه .بنده ۴۳ ساله وبیکار ودچارافسردگی شدید می‌باشم و هیچگونه در -مدی ندارم و مادرم به رحمت خدا رفته و پدرم مجددا ازدواج کرده وبااینگه من فرزند آخر خانواده می‌باشم طبق رسوم قوم ما که ترکمن هستیم فرزند آخر بادر ونادر زندگی میکند ولی پدرم از وقتی ازدواج کرده من رابه همراه ۳فرزند کوچک محصل وخانمم رهایمان کرده است و هیچگونه درآمدی بجز یارانه ندارم .آیا من حقی در حقوق بازنشستگی پدرم میتوانم داشته باشم یانه لطفاً به این بنده حقیر کمک کنید .باوربفرمایید که بخاطر فرزندانم هرشب تا صبح گریه میکنم بعلت افسردگی چون هیچ درآمدی ندارم.وآینده فرزندانم مرا خیلی نگران کرده است.تفاوت سنی پدرم بازن جدیدش ۳۰ سال می‌باشد خدای نکرده اگرپدرم زودتر فوت کند آیا حقوقش کلا به همسرش می‌رسد یا ما هم حقی داریم .لطفاً بخاطر بچه هام بهم کنید

 50. پژمان می گوید

  با سلام
  من شوهرم فوت شده و ازدواج مجدد کرده ام و فرزندی از ازدواج اول نداشته ام و در حکم مستمری قسمت درصد سهام نوشته ۵۰ درصد .سوالم اینه که اون ۵۰ درصد باقی مانده به چه کسی تعلق داره ؟پدر همسر اولم فوت شده و مادرش حقوق مستمری شوهرش رو میگیره.آیا امکان داره اون ۵۰ درصد باقی مانده به حساب مادر همسر اول واریز بشه؟

 51. محسن می گوید

  با سلام، پدر بنده فوت شدن و مستمری را برای مادرم درست کردیم ولی داخل حکم مستمری پنجاه درصد قید شده، با توجه به اینکه همسر قبلی پدرم فوت کردن و هیچ وارث دیگری نیست آیا امکان برقراری صد درصد حقوق هست؟؟
  قبلا از راهنماییتون سپاسگزارم

 52. بهروزی می گوید

  با سلام وخسته نباشید ،آقایی دارای دو همسر بوده و زن اولش طلاق داده وبا زن دوم زندگی می کند و بیمه همسر اول قطع نکرده والان نزدیک بازنشستگیش فرا رسیده واسم زن اول در پرونده هستش ،آیا درحقوق بازنشستگی آقا تاثیر گذار است

 53. کشاورز می گوید

  سلام
  ۱۴سال از فوت شوهرم میگذره و هر بار که امتیازی به ما تعلق میگیره باید از وراث مرحوم وکالتنامه ببرم تا بتونم از مزایا استفاده کنم درصورتی که فقط من و پسرم مستمری بگیر نیروهای مسلح هستیم ایا این مسئله قانونیست؟اخه قبلا هم برام پیش اومده که کارمند ایرادی میگیره که اصلا قانونی نیست مثل وقتیکه حقوق پسرمو فقط به قیم پرداخت میکردن درحالی که قانونا من حق دریافت این حقوق رو داشتم.

  1. بهزاد زینالی می گوید

   بیمه شده بازنشسته بوده باشد.
   بیمه شده از کار افتاده کلی شده باشد.
   بیمه شده ای که در ۱۰ سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یک سال کار را پرداخت کرده باشد به شرطی که در مدت آخرین سال حیات خود حق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد.در صورتی که بیمه شده این شرایط را نداشته باشد ولی به مدت ۲۰ سال قبل از فوت حق بیمه پرداخت کرده باشد باز هم بازماندگانش مستمری دریافت خواهند کرد.
   فرد بیمه شده در اثر حوادث ناشی از کار در کارگاه یا محل های مرتبط با کارگاه یا در هنگام ماموریت کاری یا در اثر بیماری های حرفه ای یا نجات بقیه کارکنان جان خود را از دست بدهند، دیگر برای برقراری مستمری فوت شرایط خاصی لازم نیست. در این شرایط بیمه شده اگر یک روز هم سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، بازماندگانش می‌توانند مستمری بگیرند. این افراد اگر بیمه شده تامین اجتماعی هم نباشند با صرف احراز روابط کاری با کارگاه با تامین اجتماعی، بازماندگانشان می‌توانند از مستمری برخوردار شوند.
   مجموع مستمری بازماندگان از مستمری استحقاقی نباید بیشتر شود. اگر بیشتر شود،سهم هریک از مستمری بگیران به نسبت کاهش داده می‌شود.
   در صورتی که یکی از مستمری بگیران فوت شود یا فاقد شرایط استحقاقی دریافت مستمری شود،سهم بقیه آنها افزایش پیدا می‌کند.
   در صورتی که بیمه شده زن بوده باشد، فرزندان او بعد از فوت اش به شرطی می‌توانند از مستمری بازماندگان استفاده نمایند که پدرشان در قید حیات نباشد یا خودش هم تحت تکفل همسرش بوده باشد یا مستمری بگیر تامین اجتماعی نباشد.

 54. نوشین یعقوبی می گوید

  سلام پدر من فوت شدن بازنشسته ارتش حقوق واسه مادرم بود من طلاق گرفتم واسه حقوق پدرم اقدام کردم سهم من چقدر از این حقوق که میزانش حدود شش تومان وچقدر طول می‌کشه تا حقوق تقسیم بشه با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام ازدواج کردین بشما نمیرسه

 55. نازیلافاتحی می گوید

  سلام روز خوش خسته نباشین سوال من اینکه من نصف حقوق پدرم رومیگیرم مستمر بگیر نصف دیگه رو خواهرم میگیره پدربزرگم خیلی سالها پیش فوت کرده آیا میتونم افدام کنم حقوق پدربزرگمم بگیرم یانه؟یعنی دوتا حقوق همزمان

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام خیر

 56. Solmaz می گوید

  سلام وقتتون بخیر ببخشید ی سوال داشتم من پدرم فوت کرده و حقوق ایشون بین مادرم و خواهر ناتنی ام که مطلقه بودند تقسیم شد و منم سهم کمی از این حقوق داشتم و حالا خواهر ناتنی دیگم‌میخواد طلاق بگیره ایا حقوق به اونم میرسه؟ بین ما چهارنفر تقسیم میشه یا چجوری

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام بله

 57. حسن حسینی صدر می گوید

  سلام من بیمه شده تامین اجتماعی هستم خانمم به تازگی به دلیل بیماری فوت شده آیا دیه یا مستمری به من تعلق میگیرد یا خیر؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام :شوهر فرد بیمه شده ای که تحت تکفل همسرش بوده باشد و سن اش بیشتر از ۶۰ سال باشد و یا از کار افتاده شده باشد، همچنین مستمری بگیر تامین اجتماعی نباشد می تواند بعد از فوت همسرش مستمری دریافت کند.

 58. نسترن می گوید

  سلام من خانم مطلقه هستم حدود ۴سال است از همسرم جدا شدم پدرم مستمری بگیر تامین اجتماعی بودند ک ۶ماه پیش فوت کردن و مادرم در قید حیات هستند و من تک دختر هستم میخواهم بدونم چنددرصد از حقوق پدرم به من میرسد؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:%۲۵بشما تعلق میگیرد.

 59. فاطمه می گوید

  سلام، وقت بخیر. من و مادرم مستمری میگیریم اگه من شاغل شم و برام بیمه رد کنن آیا مستمری من کلا قطع میشه یا به مادرم میرسه؟ و در صورتی که من کارمو از دست بدم دوباره میتونم مستمری بگیرم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:دخترتا وقتی ازدواج نکرده باشد وکارنداشته باشد بعد از بیکاری ویا طلاق دوباره مستمری تعلق مگیرد.

 60. پروانه می گوید

  سلام من پدرم فوت شده وحقوقش بین مادرم وخواهرم که مجرد است تقسیم میشه ۴ میلیون به مادر و۲میلیون بخواهرم میرسد من هم شوهرم فوت شده واز حقوق بازنشستگی او که خیلی کم است بهم راه دختر مجردم استفاده میکنیم آیا من میتونم از حقوق پدرم استفاده کنم وحقوق شوهرم را قطع کنم اگر میشه بمن چقدر از پدرم میرسه ودخترم میتونه بعد از آن از کل حقوق شوهرم استفاده کنه ممنون میشم راهنماییم کنید؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:مستمری پدر به شما می رسد بدون اینکه حقوق همسرتان قطع شود.

 61. رضا می گوید

  سلام. من خانومم فوت شده، آیا حقوق مستمری ایشان به پدر مادرش که هیچ حقوقی ندارند وسنشون بالای ۶۵ است می‌رسد یا نه

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:بله تعلق میگیرد.

 62. محمود کارون می گوید

  سلام پدرم فوت شده بنده بعداز حدود یک سال از فوت پدرم ازکارافتاده شدم کسی مستمری پدرم را نمیگیرد و قطع شده من که فرزند پسر هستم ۳۸ ساله میتوانم مستمری پدرم را بگیرم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر معلول و از کار افتاده باشید بله.یا مشغول به تحصیل باشید .

 63. حامد می گوید

  سلام
  خواهرِ متوفی میتونه مستمری ایشون رو بگیره؟
  خواهرشون یه پیر زن ۸۶ ساله هستن که نه خونه ای به نامشونه نه هیچ مستمری ایی

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: مستمری به خواهد تعلق نمی گیرد.

 64. ناشناس می گوید

  با سلام‌
  آیا حقوق مستمری پسر فوت شده که دارای همسر میباشد مادر پسر هم از آن سهم میبرد
  با تشکر

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر زوجه دائم باشد از مستمری ارث می برد ولی مادر سهمی ندارد.

 65. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر پدر من فوت شده و حقوق بازنشستگی پدرم به مادرم بعنوان مستمری داده میشد که مادرم بنده هم فوت شده است .شوهرمم فوت کرده است اما چون دو سال بیشتر بیمه نداشت به من حداقل بیمه مستمر بگیری تعلق گرفته است.ایا بیمه بازنشستگی پدرم به من تعلق میگیره؟ و آیا میشه من حقوق شوهرم و که کمه قطع کنم و حقوق پدرم و بگیرم؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: چون شوهر ندارید بله تعلق می گیرد.

 66. زهرا صادقی می گوید

  باسلام
  بنده چند ماهی است که از همسرم جدا شده ام و شغل خاصی هم ندارم
  پدر بنده حدود ده سالی است که از دنیا رفته اند و حقوق ایشان را نامادری ام دریافت می‌کند
  سوال بنده این است اگر بنده برای دریافت حقوق اقدام کنم
  آیا از حقوق نامادری ام کسر میکنند و به بنده حقوق میدهند یا سهم حقوق همسر جدای از سهم حقوق فرزند است؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله از میزان ان کم میشود و به شما پرداخت می شود.

 67. Timass می گوید

  با سلام
  مردی که دو همسر داشته و یکی از زنان دو دختر خردسال دارد و مرد فوت کرده و حقوقی از تامین اجتماعی دریافت میکرده
  اکنون که شخص فوت کرده با توجه به اینکه یکی از همسران فرزندی ندارد و همسر دیگر دو دختر دارد
  سهم الارث مستمری به چه نسبتهایی بین این همسران و فرزندان تقسیم میشود؟
  ممنون از شما

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: هر کدام از خانم ها که دائمی باشد مستمری برای اوست و اگر هر دو دائمی باشند به نسبت مساوی مستمری دریافت میکنند یعنی نصف می شود مستمری .

 68. جواد رضازاده حاجلاری می گوید

  با سلام و خسته نباشید پدرمان بازنشسته تامین اجتماعی بود فوت کرده اند چندسال اول خواهر بزرگم که معلول ۹۰ در صدی هستند حقوق پدرم را می‌گرفتند بعد از چند سالی خواهر دیگرم طلاق گرفت و حقوق. پدرم را با خواهر معلوم نصف میگیرند اینک با این قانون جدید آیا حقوق دریافتی. شأن کاهش خواهد یا ت و اگر کاهش خواهد یافت در صد دریافت این دو خواهرم در چه میزانی خواهد بود

 69. نسرین ستارپور سیف می گوید

  مادرم فوت کرده منم بیمار ام اس هستم شوهر ندارم و ناتوانم سه خواهر بدون شوهر هستیم خواهر کوچکتر مستمری مادر فوت شده رامیگیرد منم توسط پسرم بیمه شده بودم ولی گفتن چون بیمه تامین اجتماعی هستم مستمری مادر تعلق نمیگیره من از بیمه زیرمجموعه پسرم خارج شدم ایا مستمری مادر فوت شده الان بمن تعلق میگیردو چکارباید بکنم متشکرم

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: بله

 70. وحید می گوید

  سلام ووقت بخیر.پدر بنده درسال۷ /۱۳۷۷ در حین کار تصادف وفوت نمودن که ایشان یعنی پدرم کارمند رسمی اداره آب وفاضلاب بجنورد بودن ودرزمان فوت حداقل دارای ۲۳ سال سابقه داشتن وکم کم میبایستی که بازنشست میشدن.میخواستم بدونم بجز حق من از دیه که مبلغ ۹۲۰هزارتومان بود که اونم بهم نداد مادرم به عنوان غیم من .دیگه چه حق وحقوق دیگری داشته ویا دارم که از من صلب شده است توسط مادرم وبرادر بزرگترم که بعد فوت پدرم یه هویی خیلیم وضع این دوتا خوب شد.ممنون میشم منو از گمراهی در بیارید.درضمن ما درزمان فوت پدرم یک مادر ویک خواهر وچهارتا برادر بودیم که تنها بزگترین برادرم ازدواج کرده بودن ومنزل خودشون بودن مابغیمون همگی مجرد بودیم.من که آخرین فرزند پدرم هستم واون موقع ۱۳سال سن داشتم والان ۳۹سالمه وهمسرودوفرزند دارم وبیکارشدم با اومدن کرونا راننده سرویس مدارس بودم ودرحال حاضرم حتی از ارثیه پدرم که اونم با توافق بین مثلا خودمون تقسیمش کردیم یک سوم خونه پدری مثلاً مال من شد ودوسوم دیگشم مال مادر وهمون برادرم شد که حدود یک سال قبل مادر وبرادر خونه رو فروختن وعمده پول خونه رو هم گرفتن وحتی خدا شاهده یک ریالم تا الان بهم ندادن که تازه حالا بخاطر اینکه باید از خونه پاشیم چون خریدار خونشو میخواد موندم آس وپاس وبیکاروازبی پولی تازه حدود یه هفته میشه که تونستم شکایت کنم.لطفاً منو راهنماییم کنید.خیلی خیلی ممنونم ازتون .با ارادت وحید

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:اگر می توانید با اثبات وقایع موجود نسبت به استیفای حقوق خود اقدام نمایید.

 71. فاطمه می گوید

  سلام پدرم تا سال ۱۳۸۴ سابقه پرداخت ۲ سال و ۲ ماه حق بیمه دارد و بنده تنها دختر بازمانده ایشان هستم که هنوز ازدواج نکرده ام و با ایشان زندکی می کردم ایشان امسال به رحمت خدا رفت آیا من می توانم با پرداخت حق بیمه ایشان و رساندن آن تا ۱۰ سال از مستمری بازنشستگی برخوردار شوم ایشان در موقع حیات هیچ گونه مستمری دریافت نمی کرد.

 72. Arshia می گوید

  سلام خسته نباشید من بیست سالم هست و به تحصیل اشتغال دارم و حقوق مستمری مادرم(معلم بوده است)رو دریافت میکردم،این ماه بیست سالم شده،ایا حقوق قطع میشه و باید مدرک اشتغال به تحصیل ارائه بدم

 73. فاطمه می گوید

  من تک دختر هستم ازدواج کردم مادرم مستمری بگیره ولی از کار افتاده ب من حقوق تعلق میگیره یان

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر با وجود اینکه ازدواج کرده اید نمی توانید از حقوق مستمری استفاده نمایید.

 74. نیکا می گوید

  سلام خاهرم معلم بودوفوت شده پدرم مسمتری بگیرایشان شدن وبتازگی پدرم فوت کرده و دو دختر مجرد وبیکار داره آیا این دوخاهر میتوانند مسمتری که پدر میگرفت را بگیرن.
  یاسوالموبه این صورت عرض کنم. آیا خاهرمجرد میتواند مسمتری بگیر خاهر فوت شده بشه؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام:براساس ماده ۴۸قانون حمایت خانواده اگر وراث فقط همین خواهر باشد بله می تواند بگیرد.

 75. پریسا می گوید

  سلام شوهرم سال هشتاد و شش فوت کردند. من و پدر و مادرش مستمری بگیر ایشان بودیم. اخیرا مادرشون فوت کردند .آیا سهم ایشان بین من و پدر همسرم تقسیم می شود؟

  1. بهزاد زینالی می گوید

   سلام: اگر شما مجرد باشید بین شما و مادرتان تقسیم خواهد شد.

 76. احیازمین پیما می گوید

  سلام.پدرومادرم تهت کفالت برادرم بودند.برادرم نظامی بودندو ۲۰ سال سابقه کار داشتند.سال ۷۸برادرم ب همراه همسر و سه فرزندو مادرم در حادثه رانندگی فوت شدندوتنها بازمانده تهت تکفل پدرم است ک تا کنون برای دریافت حقوق اقدام نکرده است.ایا العان ب پدرم که۸۲ساله است مستمری تعلق میگیرد.در صورت تعلق چند درصد از مستمری ب ایشان میرسد؟

 77. محمد می گوید

  کارمند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستم ۲۲ سال سابقه دارم. همسرم خانه دار است و یک فرزتد پسر ۲۶ ساله دارم که شاغل است.

  مادرم بعد از فوت پدر تحت پوشش کنیته امداد قرار گرفت ماهانه حقوق میگیرد و دفترچه بیمه امداد ولایت دارد.
  اگر من فوت کنم، آیا مادرم مستمری بگیر من خواهد شد؟

 78. marjan می گوید

  سلام ،خاله من بعد از فوت همسر دومشون بیمه بازنشستگی دیافت میکرد و به تازگی خاله ام فوت کردن .ایشون از همسر اولشون دختری دارن که مجرد هستند ولی تحت تکلف خاله من نبودند ،آیا بیمه بازنشستگی به دختر خاله من تعلق میگیره؟ همسر اول خاله ام هم سالها پیش فوت کردن

  1. زینالی می گوید

   سلام: حقوق مستمری در صورتی به فرزند دختر می رسد که اولا مجرد بوده و درامد مالی برای رفع نیاز مالی نداشته باشد برای راهنمایی بیشتر از طریق وکاتی انلاین سامانه وکیل تاپ مشاوره نمایید.

 79. سارا می گوید

  سلام خسته نباشید همسر من سال ۹۰ فوت کرده و پدرشان که کار افتاده بود ۵ماه بعد فوت کردن من حقوق کامل میگرفتم الان مادرشان بعد ۱۰ سال درخواست حقوق پسرشان (متوفی) را کرده الان چنددرصد حقوق به ایشان (مادر متوفی) تعلق می‌گیرد؟؟؟؟؟

 80. امیر می گوید

  سلام ممنون میشم به سوالم جواب بدید
  پدرم فوت کردن ودوتا خانم دارن وخانم دوم یه پسر ۱۵ساله تقسیم حقوق مستمری ایشون چطوری میشه هر نفر چقدر سهمشون میشه
  الان حقوق پدرم رو سه قسمت کردن به هرسه به یک اندازه سهم میدن درسته این تقسیم؟؟؟

 81. مجتبی رضوانی می گوید

  سلام دختر من چند سال پیش شوهر خود را از دست داده واز مستمری وی استفاده میکند و مجددا همسر اختیار کرده ومتاسفانه شوهر دوم وی نیز فوت میکند ویک دختر پنج ساله دارد وپدر ومادر وی نیز تحت تکفل وی تیستند در این وضعیت حقوق وی بین همسر و فرزندش چگونه تقسیم میشود

  1. زینالی می گوید

   سلام:چگونگی تعلق آن را بیمه تعیین میکند در قانون میزانی که به فرزندان تعلق می گیرد را مشخص نکرده است.

 82. پرنلو می گوید

  سلام بنده مادری هستم پسرم درحال تصادف فوت کرده پسرش ۲۲سال دارد دخترش ازدواج کرده همسرشم زنده است ایاازحقوق پسرم به من تعلق میگیردپسرم کارمندبود ممنون ازراهنمایتان

  1. زینالی می گوید

   سلام: خیر مستمری بشما نمیرسد

 83. تبسم می گوید

  پدر من به تازگی فوت کردن .من مجردم ولی شاغل هستم آیا حقوق مستمری به من هم تعلق می‌گیرد ؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: بله بشما تعلق میگیرد.

 84. yasamin می گوید

  با سلام.
  خاله ی من ازدواج دائم همسرش هستش ولی تحت تکفل بیمه ی همسرش نیست و تحت تکفل بیمه ی دخترش هست.
  ایشون یه زن دائمی دیگه ای هم دارن و ایشون تحت تکفل شوهرخاله ام هستش.
  سوالم این هستش که بعد از مرگ شوهر خاله ام، خاله ام میتونه برای گرفتن مشترک مستمری بین دو همسر اقدام کند؟ و اقدام براش به چه صورت هستش؟
  ممنون میشم توضیح کوتاهی بدید.

 85. فاطمه می گوید

  با سلام و خسته نباشید

  پدر من پارسال فوت شده و حقوق مستمر بگیر بین من و خواهرم و زن بابام تقسیم شده
  من چند روزی هست ک ازدواج کردم ایا سهم من از حقوق ب حساب خواهر و زن بابام می‌ره یا نه؟

 86. فاطمه می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  پدر من پارسال فوت شده است و حقوق مستمر بگیری بین من و خواهرم و زن بابا تقسیم شده است
  و الان من ازدواج کردم ایا حقوق من بین خواهر و زن بابام تقسیم میشود و یا کلا قطع میشود؟

  1. زینالی می گوید

   سلام: نسبت به شما قطع میشود و نسبت به بقیه مجددا تقسیم میشود.

 87. ف..سعیدی می گوید

  سلام..شوهرم سال ۹۹فوت شده وارث حقوقیش من ویه دختر از زن اولش هستیم زن اولش فوت شده لطفا بگیدسهم دخترش چند درصد وسهم من ازحقوق چند درصد میباشد ممنون

  1. زینالی می گوید

   سلام: یک هشتم برای شما مابقی برای دختر هست

 88. علیرضا می گوید

  سلام
  مادره بنده به تازگی به رحمت خدا رفتن، و مستمری بگیر نیروهای مسلح از طرف پدره مرحومشون بودن، خاله بنده هم شوهرشون فوت کردن و حقوق ایشون نیز که ماله هوانیروز بوده رو میگیرن، حالا سوال من اینجاست آیا خاله بنده علاوه بر حقوق شوهر مرحومش،میتونه حقوق مستمری مادر مرحوم من که مال پدر مرحومشون هم بوده بگیره یا نه؟

  1. زینالی می گوید

   سلام خیر نمی تونن چون ازارگان دیگری حقوق دریافت می کنند

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند