خریدار چگونه می تواند از حق تدلیس استفاده نماید؟

قراردادها و داوری توسط فاطمه...
۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۰۹:۳۹
۲
پاسخ
۳۸

سلام. زمینی را دو سال پیش در شمال به عنوان بخشی از ثمن‌ معامله یک آپارتمان فروختم. چند وقتی است یک نفر پیدا شده و می گوید که نسق دارد و این زمین متعلق به ایشان است. علاوه بر آن تاریخ نسق هم مربوط به 5 یا 6 سال پیش بود. این درحالی است که همسر بنده به همراه خریدار به اداره ثبت و اداره مسکن و شهرسازی آن منطقه مراجعه‌ کرده و آن مراجع اعلام کردند که فرد مدعی هیچ مدارک مثبته ای در آن مراکز ندارد. زمستان پارسال خریدار توانست سند تک برگ از اداره ثبت بگیرد. و ایشان زمین را برای فروش گذاشته ولی فرد مدعی با مراجعه به بنگاه ها و همچنین نوشتن عبارت‌هایی چون این زمین مشکل دارد و قابل فروش نیست سعی در ایجاد اختلال برای کار فروش آن زمین دارد. حالا خریدار به بنده می گوید شما زمین مشکل دار به بنده فروخته اید و من حق تدلیس دارم و از این جور حرفها لازم به ذکر است که نام بنده نفر 4 م در سند منگوله دار در سال 87 ثبت شده بود و من هم به نفر 5 م در سال 99 فروختم و کلا نام 5 نفر با احتساب نفر آخر در آن ثبت شده و این زمین در اصل 20 سال پیش توسط مسکن و شهرسازی آن منطقه به نفر اول در سند منتقل شده . حالا با توجه به اینکه خریدار زمین به تازگی سند تک برگ برای زمینش از اداره ثبت گرفته آیا جای نگرانی برای بنده هست و آیا آن فرد مدعی کاری می تواند بکند؟ آیا اگر شکایت فرد مدعی از سازمان مسکن یک درصد هم موفق شود این وظیفه آن ارگان است که‌ زمين دیگری به ایشان بدهد یا همان زمين را که ۵ دست چرخیده می دهند ؟؟ تکلیف آپارتمان من که بخش از ثمن‌ آن این زمین بوده چه می شود ؟؟ آیا خریدار زمین می تواند از حق تدلیس استفاده کند و آپارتمانش را از من پس بگیرد. با توجه به اینکه خریدار زمین بنده به تازگی سند تک برگ برای آن از ثبت‌گرفته است و من می دانم که دادگاه در بعضی موارد حق باطل کردن سند را دارد. ممنونم.مرتضی قیصری نجف ابادی
- املاک و سرقفلی
۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۰۰:۵۲

تهران

۰

باسلام
معمولا زمین های روستای توسط بنیاد مسکن به افراد داده میشود و سپس با تعریف طرح هادی روستایی تغییر کاربری از باغی و زراعی به مسکونی داده شده و توسط بنیاد برگه ای در اینخصوص صادر میگردد.
درصورتی که مدعی بتواند در دعوا علیه بنیاد مسکن پیروز شود تمام ایادی ما بعد معاملاتشان قابل ابطال میگردد و از جمله معامله شما با نفر قبلی و بعدی خودتان.
لذا در فرض مورد سوال ظاهرا هنوز رایی له یاعلیه بنیاد مسکن صادر نشده است پس فعلا جای نگرانی نیست.

پدرام کشاورز
- املاک و سرقفلی
۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۱۶:۰۰

گیلان

۰

با سلام. تا زمانی که مدعی نتواند ادعای خودش رو اثبات کند، خردیار زمین شما هیچ گونه حقی در خصوص برهم زدن معامله صورت گرفته ندارد.

خانه
وکلاء
پرسش و پاسخ

متوجه شدم
5