تصادف بدون گواهینامه

بانکی و بیمه‌ای توسط وکیل...
۱۴۰۱/۰۵/۲۳ - ۲۲:۱۵
۱۶
پاسخ
۵۳۰

کسی که گواهینامه نداشه باشد در صورت مقصر بودن بیم خسارت را پرداخت میکند؟



رضاجمشیدی
- املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۵/۲۴ - ۰۲:۲۱

تهران

۴

باسلام سوال تکراری می باشد،پاسخ همانی بود که ذکرکردم و همکاران مکرراتوضیح داده اند

علی ثابتی
- خانواده و ارث
۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۱۷:۴۶

تهران

۰

با سلام
در صورت نداشتن گواهینامه، شرکت بیمه خسارت زیان‌دیده را پرداخت و از راننده مقصر پس می‌گیرد.
اگر راننده مقصر، فاقد گواهی‌نامه مجاز رانندگی باشد، شرکت بیمه باید بدون هیچ قید و شرط و اخذ تضمین، دیه زیان‌دیدگان را پرداخت نمايد . البته بيمه گر پس از پرداخت خسارت به زیان‌دیده، می‌تواند برای بازیافت تمام یا بخشی از خسارت پرداخت شده، به مقصر حادثه مراجعه نماید و به صورت توافقی و یا از طریق مراجع قضایی، نسبت به باز پس‌گیری خسارت پرداختی اقدام کند. البته در اکثر مواقع، شرکت بیمه با دریافت ضمانت ، مبلغ خسارت پرداختی را برای فرد قسط بندی می‌کند.در صورت ابهام تماس حاصل فرماييد / موفق باشيد.

ساناز بهادران
- املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۳/۰۹ - ۰۳:۰۲

تهران

۰

با سلام
باید بیمه پرداخت کند و شخص به جریمه بابت نداشتن گواهینامه محکوم میشود

بهناز خیری
- املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۰۵:۲۶

چهارمحال و بختیاری

۰

در عمل بیمه ب همین استناد از پرداخت خسارت سر باز میرنه اما این کار خلاف قوانین و با طرح شکایت امکان جبران خسارت ممکن است و راننده تنها ب جریمه رانندکی بدون گواهینامه محکوم میشه

محمد ایزدی
- شرکتها و امور ثبتی
۱۴۰۰/۰۱/۰۹ - ۱۸:۴۱

کرمانشاه

۳

در صورتیکه راننده بیمه داشته باشد ولی گواهینامه نداشته باشد بیمه به کسانیکه در اثر تصادف مجروح شده اند دیه را پرداخت می کند و پس از پرداخت می تواند به راننده مقصر فاقد گواهینامه مراجعه کند و خسارت پرداختی را بازیافت کند

کامران اکرمی افشار
- قراردادها و داوری
۱۴۰۰/۰۱/۰۳ - ۱۶:۳۵

آذربایجان غربی

۰

با سلام خدمت حضرتعالی
همانطوریکه همکاران معزز پاسخ دادند مستندا به بند پ ماده 15 قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده بشخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه موضوع بند ث ماده 1 از همین قانون،بیمه گر موظف بپرداخت خسارت است
در این حالت دو فرضیه متصور است
1- راننده مسبب حادثه 100 درصد مقصر باشد و فاقد گواهینامه رانندگی باشد(بیمه گر پرداخت خواهد کرد )
2- راننده مسبب جادثه 50 درصد یا بیشتر و یا کمتر باشد بنسبت تقصیر (بیمه گر پرداخت خواهد نمود)
تبصره: در صورت انقضای مدت گواهینامه نیز بایستی پرداخت نماید
حالت دوم
اگر مسبب حادثه دارای بیمه نامه و گواهینامه باشد و لیکن طرف مقابل فاقد گواهینامه باشد بعلت اینکه مفاد عمومی پیمان و قانون بیمه نوعی تعهد بپرداخت خسارت اعم از جانی و مالی است در این حالت نیز بیمه گر موظف بپرداخت میباشد و بیمه گر نمیتواند رجوع نماید
نتیجتا: اگر مسبب فاقد گواهینامه باشد قابل پرداخت ولی بنسبت پرداخت قابل رجوع است که به اینمورد بازیافت گفته میشود و عموما شرکتهای بیمه گاها این دعوا را با تامل و صبر بیشتری انجام میدهند تا بتوانند از مسبب و یا مقصر دیه حین الادا را اخذ نمایند پس بهتر است در این حالت سبب زودتر خودش آنرا بشرکت یا به صندوق سپرده دادگستری واریز نماید

مریم احمدی
- املاک و سرقفلی
۱۳۹۹/۱۲/۱۷ - ۱۰:۵۰

مازندران

۰

با سلام. اگر راننده‌ی مقصر حادثه، فاقد گواهینامه باشد، بیمه‌گر خسارت زیان دیده را پرداخت می‌کند اما پس از آن تمام یا بخشی از خسارت را از طریق مراجع قانونی، از راننده‌ی مقصر حادثه که فاقد گواهینامه بوده، دریافت می‌کند. پاینده باشید.

مهیار صادقی توران پشتی
- شرکتها و امور ثبتی
۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۲۲:۰۱

تهران

۰

سلام در این مورد دوتا فرض قابل تصور هستش
۱-زیان دیده مقصر حادثه هستش که در این صورت امکان دریافت خسارت از شرکت بیمه رو نداره و باید برای دریافت دیه به صندوق تامین خسارت بدنی مراجعه کنه
۲-زیان دیده شخص ثالث هست که در این صورت شرکت بیمه مکلف هست خسارت رو بهش پرداخت کنه
نکته مهم در هر دو فرض اینه که بعد از پرداخت خسارت به زیان دیده امکان مطالبش از شخص مقصر حادثه وجود داره
نکته ی مهم دیگه که وجود داره اینه که راننده ی مقصر می تونه با اثبات اعسار از پرداخت محکوم به خسارت رو پرداخت نکنه یا با تقسیطش اقساطی پرداخت کنه وهمچنین گذشت دوسال از موعد ورود خسارت و عدم مراجعه شرکت و یا صندوق به شخص مقصر ممکنه تحت شرایطی موضوع رو مشمول مرور زمان کنه

مرصاد پوراعتضاد
- خانواده و ارث
۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۴:۲۶

تهران

۰

بنام خدا،طبق قانون بیمه،بیمه مکلف به پرداخت خسارات وارده است اما پس از پرداخت حق مراجعه به مقصر اصلی حادثه را خواهد داشت.

مرتضی ملحان
- خانواده و ارث
۱۳۹۹/۱۲/۰۱ - ۲۳:۱۸

خوزستان

۳

سلام
اگرراننده گواهینامه نداشته باشد و تصادف کند و مقصر هم باشد شرکت بیمه وظیفه دارد که بر اساس قانون، خسارت زیان دیده‌های حادثه را پرداخت کند. اما نکته مهم اینجاست که به دلیل نداشتن گواهینامه، شرکت بیمه بعدا خسارتی را که پرداخت کرده بود از شما پس می‌گیرد.

همان طور که می‌بینید یکی دیگر از دردسرهای نداشتن گواهینامه مربوط به خسارت بیمه شخص ثالث است، چون این شما هستید که در نهایت خسارت زیان دیده را پرداخت می‌کنید.

بهتر است بدانید که صندوقی وجود دارد به اسم صندوق تامین خسارت‌های بدنی. در مواقع این چنینی خسارت‌های جانی (بدنی) توسط این صندوق پرداخت می‌شود. البته در این صورت هم باید خسارت را به صندوق برگردانید.
آیا دیه به راننده بدون گواهینامه پرداخت می‌شود؟
اگر راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد و خودش آسیب ببیند، به دلیل نداشتن گواهینامه دیه یا غرامتی به او پرداخت نمی‌شود.

خانه
وکلاء
پرسش و پاسخ

متوجه شدم
5