آیا می توان علیه کارفرما برای اعاده ی حیثیت به جهت افترا شکایت کنم؟

کیفری توسط محسن...
۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۲۲:۰۳
۴
پاسخ
۲۸

سلام من در سال 93با یک مجموعه قرارداد (عادی)منعقد کردم بعنوان مدیر و 40درصد درامد جزحقوق من شد از انجایی که مجموعه را به درامد رساندم پس از 13ماه که درامد خوب شد طرفین بدون در نظر گرفتن تعهدات و مدت قرارداد 2سال زودتر بنده را اخراج کردند و من به اداره کار شکایت کردم و نهایتا رای به نفع من صادر شدولی مدت الباقی قرداد حساب نشد طرفین قراداد برای اینکه حقم را پرداخت نکنند بعد از شکایتم مبادرت به شکوایه در دادسرا به جرم خیانت در امانت و سرقت نمودند.پس از پیگیریهای پرونده از سال 94در شعبه بازپرسی مفقود بود حتی چند بار شکایت به حفاظت دادگستری دادم ودر نهایت در سال 98 قرار منع تعقیب صادر شد ولی ابلاغی به دست یاحتی ثنا ثبت نشد الان قصد شکایت بر علیه مفتری را دارم راهنمایی بفرمایید .ممنون



دانیال بایعی
کار آموز - خانواده و ارث
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ - ۰۵:۰۱

گلستان

۰

با التفات به تعریف افترا و مفاد ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی:
شکایت شما قطعا منتهی به صدور قرار منع تعقیب خواهد شد...

علت: مفتری کسی است که جرمی را به دیگری نسبت دهد بوسیله سخنرانی، درج در اوراق چاپی یا خطی یا درج در روزنامه و از این قبیل وسایل

اما
اگر شاکی در مقام احقاق حق علیه کسی شکایت کند و نتواند شکایتش را به اثبات برساند به عنوان مفتری قابل تعقیب نیست
به دور از عدالت است که شاکی را به عنوان مفتری کیفر دهیم
شاکی فقط ننوانسته شکایتش را اثبات کند.
اگر آحاد ملت با ترس از اینکه ممکن است شکایتشان به ننیجه نرسد و مفتری شناخته شوند زندگی کنند که بساط دادگستری عمومی باید برچیده شود...

لازم به ذکر است رویه دادگاه ها هم با مطالب فوق الذکر همسو می باشد...

فقط در یک صورت شکایت علیه شاکی به عنوان مفتری به نتیجه می رسد؛ در صورتی که چندین شکایت واهی علیه شما مطرح کند و همش منجر به منع تعقیب شود که قاضی بتواند سو نیت ایشان را مبنی بر افترا احراز نماید.

پیشنهاد می گردد شکایت افترا مطرح ننمایید...

سلمان سعیدی
کار آموز - خانواده و ارث
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ - ۲۱:۳۴

آذربایجان غربی

۰

سلام مسایل زیادی در یک شکایت تاثیر گذار هس ولی با توجه به توضیحات شما بله میتوانید حداقل اعاده حیثیت نمایید

نسرین عینی
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ - ۱۳:۱۶

تهران

۳

با سلام و عرض ادب
در ابتدا لازم هست بدانید قرار منع تعقیب به شما ابلاغ نمیشود و به شاکی ابلاغ میشود که اگر معترض هست ظرف ۱۰ روز اعتراض نماید پس از قطعیت شکایت مطمئن شوید از شعبه دادسرا
در موضوع شکایت افترا حتما باید امری را که به شما صریحا نسبت داده اند در مجامع باشد تا بشود علیه ایشان افترا شکایت نمود باید شاهد یا دلیل دیگر نیز مستند دعوا قرار بگیرد مستند دعوا شما ماده ۶۹۷ تعزیرات کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی

سولماز افشاری
وکیل پایه یک دادگستری - کیفری
۱۳۹۹/۰۱/۲۸ - ۰۸:۴۲

فارس

۰

سلام شما میتوانید به شعبه صاد کننده قرارقطعی مراجعه و یک نسخه از قرار را دریافت نمایید و در شکواییه‌جدید شماره پرونده منتهی به منع تعقیب را ذکر کنید و از مرجع رسیدگی کننده درخواست نمایید که پرونده را جهت بهره برداری از بایگانی مطالبه نمایند.

خانه
وکلاء
پرسش و پاسخ

متوجه شدم
5