آیا می توانم در جهت عدم تعهد فروشنده از خود دفاع کنم ؟

املاک و سرقفلی توسط ا.ا
۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۲۱:۵۰
۳
پاسخ
۸۵

باسلام
آپارتمانی را در سال ۹۸ پیش خرید کردیم و موعد تحویل ۱/۹/۹۹ ، و موعد تنظیم سند ۱/۱۲_۹۹تنظیم شده بود ولی سازنده ملک را در تاریخ ۱۸/۱/۱۴۰۰تحویل داد و توافق گردید که تاریخ تنظیم سند ۱/۵/۱۴۰۰ در دفترخانه حضور پیدا کنیم ، روز۱/۵/۱۴۰۰روز جمعه بود و منتظر توافقات بعدی برای روز سند بودیم ولی فروشنده روز ۲/۵/۱۴۰۰ در دفترخانه حضور پیدا کرده و بدون تماس و اطلاع از جانب فروشنده و دفترخانه عدم حضور گرفته است ، و با گواهی عدم حضور چک مربوط به سند را که برای تاریخ ۱/۱۲/۹۹ بوده برگشت زده است ، بانک هم هیچ تماسی نگرفته ...
چون در مبایعه نامه بند شرط فسخ از جانب فروشنده در برابر برگشت چک نوشته ،فروشنده اظهارنامه فرستاده جهت اعلام فسخ ...
چطور میتوانم از خود دفاع کنم ؟
چون مدارکی جهت توافق بعد از روز تعطیل وجود ندارد
آیا استناد آنها به ماده ۴۴۴ آیین مدنی رو میتوانم رد کنم ؟
در ضمن با وجود گرفتن پایان کار و سند ، آسانسور یوپی اس ندارد و خط تلفن برای آسانسور گذاشته نشده و تهویه در موتورخانه گذاشته نشده و دستگاه اعلام هشدار حریق اخطار داده و عمل نمیکند ظاهرا باتری ندارد،و تسویه آب ، برق و گاز به دلیل اینکه کنتور نو هست انجام نداده و تسویه انشعابات فاضلاب انجام نشده
آیا می توانم در جهت عدم تعهد فروشنده از خود دفاع کنم ؟



پوریا مجیدیانی
وکیل پایه یک دادگستری - خانواده و ارث
۱۴۰۰/۰۶/۰۳ - ۲۲:۳۰

تهران

۳

با درود
برای اظهارنظر قطعی نیاز به بررسی قرارداد می باشد ولی اگر شرط فاسخی در قرارداد مندرج شده باشد به محض حصول شرط، قرارداد منفسخ شده است

رضاجمشیدی
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۱۷:۴۲

تهران

۴

باسلام صرف حضورفروشنده دردفترخانه به نظرکافی نیست چراکه فروشنده می بایست که اثبات نماید که ملک راتکمیل نموده و آماده انتقال سندبوده است ،شمامیتوانیدازدادگاه درخواست ارجاع امربه کارشناس متخصص راتقاضانمایید

مریم احمدی
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۱۱:۵۶

مازندران

۰

با سلام...
رویه مختلف در مورد ماده ۴۴۴ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی وجود دارد اما می‌توانید دفاع کنید که آن مواعد برای رسیدگی قانونی و دادگاه است و نمی‌تواند شامل مواعد قراردادی اشخاص شود.
با توجه به اینکه فروشنده طبق تاریخ مندرج قرارداد اقدام نکرده و بعدا تاریخ تغییر کرده این توافقات جدید باید تعهدات جدید اخذ شود و نمی‌توان تعهد قبلی یعنی چکی که در قراداد نوشته شده را به توافق جدید الحاق نمود مگر با توافق صریح طرفین.
صرف حضور فروشنده در دفترخانه کافی نیست و در آن روز باید ثابت کند که ملک تکمیل بوده و اسناد برای انتقال آماده بوده است. پس از دادگاه درخواست کارشناس نمایید.
پاینده باشید...

خانه
وکلاء
پرسش و پاسخ

متوجه شدم
5