میزان مهریه زن بعداز عقد وقبل نزدیکی چه میزان است ؟

خانواده و ارث توسط محمد
۱۴۰۰/۰۱/۰۹ - ۱۲:۳۱
۲۰
پاسخ
۲۰
وکیل

اگر زنم را بخواهم قبل از نزدیکی طلاق بدم چه میزان مهریه به او تعلق میگیرد ؟



رضاجمشیدی
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۳/۱۰ - ۰۳:۵۶

لرستان

۰

باسلام مطابق با ماده 1092قانون مدنی زن دراین صورت مستحق نصف مهرخواهدبود

سیدمصطفی صمدی
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۳/۱۰ - ۰۱:۲۹

گلستان

۰

در صورت وقوع طلاق قبل از نزدیکی، زن تنها مالک نصف مهر می‎باشد. قانون مدنی در این زمینه مقرر می‎دارد: «هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد، حق دارد مازاد نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند»این حکم منشأ قرآنی دارد.
خلاصه آن‎که، زنی که قبل از نزدیکی طلاق می‎گیرد، دو حالت دارد: اگر مهرش معین است و در عقد ذکر شده باشد، او فقط مالک نصف مهر است. واگر مهرش معین نباشد مالک مهرالمتعه و به تعبیر قرآن «متاع» می‎باشد.

ساناز بهادران
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۳/۰۹ - ۰۲:۲۴

تهران

۰

با سلام
در این حالت شما باید نصف مهر مشخص شده را به ایشان پرداخت نمایید

مهری امینی
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۰۲:۱۴

اصفهان

۵

با سلام هرگاه مهر در عقد نکاح تعیین شده باشد، آن‎را مهرالمسّمی گویند این اصطلاح از فقه اسلامی گرفته شده و در مادة (۱۱۰۰ قانون مدنی) به ‎کار رفته مواد مختلف قانون مدنی،می‎توان گفت: مهرالمسّمی عبارت از مال معینی است که با عنوان مهر با توافق زوجین تعیین می‎شود. زن به‎ مجرد عقد مالک تمام مهر می‎شود. اما مالکیت او نسبت به نصف مهر متزلزل است، در صورتی مستقر می‎شود که نزدیکی واقع شود. در صورت وقوع طلاق قبل از نزدیکی، مهریه زنی که قبل از نزدیکی طلاق گرفته تنها مالک نصف مهر می‎باشد. قانون مدنی در این زمینه مقرر می‎دارد: «هرگاه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلاً داده باشد، حق دارد مازاد نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتاً استرداد کند»

سید علیرضا میرابوطالبی
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۹:۱۱

مازندران

۵

با سلام
زوج ملزم به پزداخت نصف مهریه در حالت عنوان شده از سوی شما میباشد و ضمنا اینکه عندالمطالبه بوده و پرداخت ان بر ذمه زوج است

پوریا مجیدیانی
وکیل پایه یک دادگستری - خانواده و ارث
۱۴۰۰/۰۲/۱۴ - ۲۱:۲۱

تهران

۰

با درود
در این صورت شما باید نصف مهریه تعیین شده در عقدنامه را پرداخت کنید

بهناز خیری
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۰۵:۱۸

چهارمحال و بختیاری

۰

نصف مهریه قانونا به ایشان تعلق میگیرد و بر ذمه ی زوج و عندالمطالبه می باشد .

مرصاد پوراعتضاد
وکیل پایه یک دادگستری - املاک و سرقفلی
۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۴:۳۵

تهران

۰

بنام خدا،در صورت طلاق قبل از نزدیکی زوجه مستحق نصف مهر خواهد بود.

محمدهادی رادفر
وکیل پایه یک دادگستری - خانواده و ارث
۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۰۳:۰۰

تهران

۳

در اینصورت فقط نصف مهریه برای زوج ایجاد تعهد و قابل وصول از جانب زوجه خواهد بود.

محمد طهرانی
وکیل پایه یک دادگستری - کیفری
۱۴۰۰/۰۱/۳۰ - ۱۹:۴۴

گیلان

۰

طبق ماده 1092 قانون مدنی زن مستحق نصف مهر است و اگر همسر بیشتر پرداخت کرده باشد حق دارد مازاد را استرداد نماید

خانه
وکلاء

متوجه شدم
5