مجازات مصرف شیشه در سال ۱۴۰۱+مجازات حمل شیشه

در قانون مبارزه با مواد مخدر جرایم مرتبط با حوزه مواد مخدر بیان شده است از جمله خرید وفروش، تولید،حمل و مصرف و قاچاق مواد مخدر

 یکی از موارد مورد بحث مواد مخدر شیشه و مصرف شیشه  است که در این باره در ادامه مواردی از جمله مجازات مصرف شیشه و حمل آن را بررسی میکنیم.

جرم مصرف شیشه 

ماده مخدر شیشه با نام های دیگری مثل کریستال یا یخ نیز شناخته می شود که در ردیف دارو های محرک قرار میگیرد.

شیشه ممکن است به صورت تزریقی یا خوراکی مورد استفاده قرار گیرد و زیان های مختلفی هم در پی خواهد داشت از جمله این که پس از مصرف آن فرد با اثر پذیری آن مثل کاهش اشتها، بی خوابی، توهم، تشنج و… روبرو خواهد شد.

با توجه به مخرب بودن این ماده هرگونه فعالیت در زمینه آن از جمله تولید و توزیع و ساخت و حتی استعمال آن جزم شناخته شده است.

مجازات مصرف شیشه در سال 1400

 

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

مجازات خرید و فروش شیشه

در ماده ۸ قانون مبارزه با مواد مخدر برخی مواد را با توجه به حساسیت حتی در صورت خرید و فروش و… در حد گرمی را هم جرم و قابل مجازات دانسته است، طبق این ماده:

ماده ۸ – هر کس هروئین، مرفین، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکائین و یا لیزرژیک اسید دی ‌اتیل آمید (ال.اس.دی)، متیلن دی اکسی‌ مت ‌آمفتامین (ام.دی.ام.آ. یا آکستاسی)، گاما هیدروکسی بوتیریک اسید (جی.اچ.بی)، فلونیترازپام، آمفتامین، مت آمفتامین (شیشه) و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیر داروئی که فهرست آن‌ها به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد را وارد کشور کند و یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهد شد.

  • مجازات یک گرم شیشه

قانون گذار آنقدر حساسیت در این زمینه دارد که حتی زیر یک گرم شیشه را هم جرم در نظر گرفته که مطابق آن:

۱.تا پنج سانتی گرم،از ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ تا ۳۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق.(سانتی گرم واحد جرم است مثلا ۱۰۰ سانتی گرم می شود یک گرم کامل حال قانون گفته ۵ سانتی گرم یعنی پنج صدم گرم مجازات یک و نیم میلیون تا ۳ و نیم میلیون جزای نقدی دارد به اضافه ۲۰تا ۵۰ ضربه شلاق‌)

  • مجازات یک گرم شیشه

اگر مواد خریداری شده با توزیع شده یا فروخته شده از ۵ سانتی گرم یا یک گرم باشد؛ مجازات فرد ۳ تا ۹ میلیون تومان و ۳۰ تا ۷۰ضربه شلاق خواهد بود.

  • مجازات بیشتر از یک گرم شیشه

در اینجا مجازات فرد از ۱۰ میلیون تومان تا ۲۵ میلیون تومان خواهد بود و همچنین ۲ تا۵ سال حبس و ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق نیز به آن اضافه می شود.

پس حمل و خرید و فروش و توزیع بیشتر از حتی یک گرم شیشه حبس خواهد داشت.

  • مجازات ۴ گرم تا ۱۵ گرم شیشه

اگر مواد مزبور بین ۴ گرم تا ۱۵ گرم باشد از ۲۰ میلیون تا ۵۵ میلیون تومان خواهد. بود و همچنین ۵ تا ۸ سال حبس و ۳۰ تا ۷۴ ضربه شلاق برای فرد در نظر گرفته می شود‌.

  • مجازات شیشه ۱۵ گرم تا ۳۰ گرم

در این حالت مجازات فرد ۳۰ میلیون تومان تا ۶۰ میلیون تومان خواهد بود و ۱۰ تا ۱۵ سال حبس به اضافه سی تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.

  • مجازات ۳۰ گرم شیشه

در اینجا فرد محکوم به اعدام می شود و اموالی که از راه آن نیز به دست آمده هم مصادره می شود.

مجازات مصرف شیشه

مصرف شیشه چه مجازاتی دارد؟

در اینجا باید بین فرد معتاد و غیر آن فرق بگذاریم. به نظر می رسد کسی که معتاد نیست و کسی که مصرف شیشه انجام دهد۵۰ تا ۷۴ ضربه به علاوه ۲و نیم تا ۱۰ میلیون جریمه خواهد داشت.

اما کسی که معتاد باشد با دستور مقام قضایی تحت درمان نهاد های ترک اعتیاد قرار می گیرد.

وکیل و مشاوره برای مصرف شیشه

مصرف کردن مواد در برخی موارد جرم به حساب می آید اما پیچیدگی قانون مبارزه با مواد مخدر و تبصره ها و استثنائات آن ممکن است در حالات مختلف اصل کلی را از بین ببرد و فرد از مجازات معاف شود؛ برای مثال اگر شخصی معتاد باشد این مجازات در مورد وی صدق نمی کند.

 برای اطلاع از جزئیات مسئله خود می توانید با مشاوران و وکلای موسسه وکیل تاپ به صورت آنلاین و تلفنی در ارتباط باشید و از راهکار های لازم مطلع شوید. فراموش نکنیم که وکیل در این زمینه هر وکیلی نمی تواند باشد بلکه باید وکیلی باشد که در زمینه مواد مخدر مسلط بر قوانین آن باشد که موسسه وکیل تاپ در سراسر کشور از وکلا و مشاوران متخصصی در این حوزه بهره مند است.

نتیجه گیری

شیشه و کارهای مرتبط با آن مثل خرید، فروش، توزیع، حمل و نگهداری و مخفی کردن آن و وسایل استعمال آن مثل پایپ جرم در زمینه خود مواد شیشه قانونگذار زیر یک گرم را هم‌قابل مجازات دانسته است و اگر بیشتر از ۳۰ گرم بشود مجازات آن اعدام خواهد بود در بالا به حالت های مختلف آن اشاره کردیم.

 

سوالات متداول

اگر حمل و نگهداری و خرید و فروش شیشه بیش از ۳۰ گرم باشد مجازات آن اعدام خواهد بود

بله حتی نگهداری ۵ صدم شیشه هم جرم است و مجازات دارد

مجازات آن برای فردی که بار اول دستگیر می شود ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و جریمه ۲ تا ۱۰ میلیون خواهد بود‌

5/5 - (1 امتیاز)
زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

15 − یازده =