آیا وصیت نامه دست نویس اعتبار قانونی دارد؟

وصیت به معنای این است که فرد تعیین تکلیف اموال و امور خود را برای بعد از مرگ مشخص کند.

تمام آثار یک وصیت منوط به این است که شخص فوت بشود. وصیت انواع مختلفی دارد مثل وصیت تملیکی که وصیت می شود مالی مجانا به کسی داده شود یا وصیت عهدی.

وصیت شخص از جهت نوشتن ممکن است به صورت های مختلفی مثل دست نویس یا خودنوشت، رسمی یا سری باشد به در ادامه به این موارد پرداخته می شود.

انواع وصیت

  • وصیت تملیکی: وصیتی است که به موجب آن کسی به صورت رایگان، مالی را برای بعد از مرگ خودش به کسی می بخشد و تملیک می کند البته باید بدانیم این میزان بخشش مال بیش تر از یک سوم نباید باشد.
  • وصیت عهدی: در وصیت عهدی فرار نیست مالی به کسی داده شود بلکه به این صورت است که متوفی شخصی را مامور انجام کار های خود می کند که به وی وصی میگویند.

وصیت نامه چیست؟

سند و نوشته ای که شخص وصیت خود را در آن می نویسد و ثبت می کند؛ وصیت نامه است. اگر این وصیت نامه در دفتر اسناد رسمی ثبت شود؛ محکم تر و لازم الاجرا خواهد بود. فراموش نکنیم که شخص تا قبل از فوت امکان پشیمانی و رجوع از وصیت را دارد.

آیا وصیت نامه دست نویس معتبر است؟

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره تخصصی تلفنی و متنی آنلاین با وکلای سراسر کشور

انواع وصیت نامه

در قانون امور حسبی وصیت نامه به انواع مختلفی تقسیم شده است.

  1. وصیت نامه خود نوشت یا دست نویس: همانطور که از نام آن پیداست وصیت نامه ای است که فرد خودش به شخصه آن را می نویسد برای مثال روی یک برگه عادی وصیت خود را یادداشت می کند.
  1. وصیت نامه سری: در وصیت نامه سری روال به این شکل است که ابتدا شخص وصیت نامه دست نویس می نویسد و سپس آن را نزد اداره ثبت به امانت می گذارد. مامور رسمی پس از دریافت آن باید تسلیم را تایید کند و به وصیت کننده رسید تقدیم کند.
  1. وصیت نامه رسمی: این وصیت نامه از همان ابتدا در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود و اعتبار آن از اعتبار وصیت دست نویس و سری بیشتر است‌‌.

نکات وصیت دست نویس

وصیت نامه خود نوشت یا دست نویس را خود شخص می نویسد و دارای تاریخ معین است و همچنین دارای امضای شخص موصی یا وصیت کننده است.

این نوع از وصیت مزیتی دارد این است که از هزینه ثبت اسناد رسمی معاف است و اما مشکل آن این است که علت رسمی نبودن، امکان دخل و تصرف، جعل و از بین رفتن آن وجود دارد و شخص باید به خوبی از آن مراقبت کند.

کسی که سواد داشته باشد می تواند اقدام به این کار کند و در واقع شخص بیسواد باید از راه های دیگر به وصیت کردن اقدام کند.

آیا وصیت نامه دست نویس معتبر است؟

به جز شرایطی که گفتیم یعنی اینکه حتما باید به خط موصی یا وصیت کننده باشد و ولی بی سواد نباشد چون شخص بی سواد توان نوشتن ندارد و این که دارای تاریخ دقیق باشد شرط دیگر در قانون امور حسبی در ماده ۲۹۴ وضع شده که طبق آن لازم است که وصیت نامه خود نوشت یا دست نویس ظرف ۳ ماه از آگهی انحصار وراثت تحویل دادگاه شود و گرنه اعتباری نخواهد داشت.

۲۹۴ – دادگاه بخش در آگهی که برای اداره یا تصفیه ترکه یا تصدیق حصر وراثت می‌ شود قید می‌ کند که هر کس وصیت‌ نامه‌ ای از متوفی نزد او‌ است در مدت سه ماه به دادگاهی که آگهی نموده بفرستد و پس از گذشتن این مدت هر وصیت‌ نامه‌ ای (‌جز وصیت‌ نامه رسمی و سری) ابراز شود از‌ درجه اعتبار ساقط است.

آیا وصیت نامه دست نویس معتبر است؟

مشاوره حقوقی راجع به وصیت

وصیت در قوانین مختلف مثل قانون مدنی و قانون امور حسبی قواعد مختلفی دارد. برای مثال می توان به محدودیت وصیت کننده نسبت به اموال خود یا محروم کردن از ارث اشاره کرد که برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به قانون وصیت و نحوه وصیت کردن توصیه می شود با مشاوران حقوقی موسسه وکیل تاپ در تماس باشید و از آنان پاسخ مسائل خود را دریافت کنید.

موسسه وکیل تاپ هم به صورت آنلاین و هم به صورت تلفنی در طول روز های هفته آمادگی ارائه خدمات حقوقی را به شما دارد. برای این کار می توانید با شماره تلفن های موجود در سامانه تماس بگیرید.

نتیجه گیری

وصیت تعیین تکلیف اموال و امور فرد برای بعد از مرگ است. نحوه تنظیم آن و انواع وصیت نامه در قانون امور حسبی نام برده شده‌ یکی از این انواع وصیت نامه وصیت دست نویس یا خود نوشت است که این عمل منوط به شرایطی صحیح است مثل این که با خط فرد و امضای خود فرد باشد و همچنین دارای تاریخ معین باشد‌.

وصیت نامه سری و وصیت نامه رسمی هم در قانون نام برده شده که در بالا به تعاریف آن اشاره کردیم.

سوالات متداول

باید حتما توسط خود شخص نوشته شود.
دارای تاریخ روز ماه و سال معین باشد.
باید دارای امضا، مهر و یا اثر انگشت شخص وصیت کننده باشد.

این افراد تنها می توانند نسبت به وصیت نامه رسمی اقدام کنند و وصیت نامه سری و دست نویس را نمی توانند.

وصیت نامه ای که اگر چه دست نویس و خود نوشت است اما نزد اداره ثبت به امانت گذاشته می شود به همین دلیل به آن سری میگویند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟
12 نظرات
  1. شایسته می گوید

    باسلام پدرم یک وصیتنامه دست نویس که توسط من نوشته وبه امضای ۶نفر از وراث رسید پدرم خانه به عنوان سر پناه ویک مغازه به عنوان کسب درآمد ومخارج زندگی به مادرم واگذارنمود تا زمانی که زنده هست الان یکی از وراث که ان زمان حضور نداشته از شورای حل اختلاف درخواست تحریر ترکه کرده .درضمن پدرم ۵ماه پیش فوت کرده است لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون

    1. زینالی می گوید

      سلام: خیر نمی تواند نسبت به تحریر ترکه اقدام نماید و در صورتی پدرتان نسبت به واگذاری اقدام نماید در این صورت نمی توان این مغازه را از ایشان پس گرفت به شرطی که بین این افراد قراردادی وجود داشته باشد.

  2. شایسته می گوید

    سلام آقای زینالی خیلی ممنون از راهنمایی شما الان شورای حل اختلاف ۲۴فروردین۱۴۰۱ زمان مشخص کرده وبه همه وراث ابلاغیه داده .آیا وصیت نامه بهمراه مادرم برای اثبات کافیه یا همه وراث باید بیان چه مدارکی برای شورای حل لازم هست تا با خودم ببرم لطفا راهنمایی کنید ممنون

    1. زینالی می گوید

      سلام: بله باید تمامی ورثه با تمامی مدارک نیاز هست.

  3. دانیالی می گوید

    سلام پدرمن درسال ۸۳ وصیت درمحضر انجام داده که بواسطه آن یک سوم اموال خود را پس از مرگ به مادرم تملیک کرده که پس از فوتش تا حیات مادرم دراختیارش باشد ولی بقیه اموال حین الفوت بین وراث تقسیم بشه ولی درسال ۹۳ باغی در کرج را بنام من و چند خواهرم کرده درحالیکه پدرم درسال ۹۸ فوت نموده و ۱۵ سال از وصیتش گذشته بوده آیا این باغ بنام شده مشکل پیدا میکنه درموقع که بخواهیم انحصاروراثت کنیم

    1. زینالی می گوید

      سلام: خیر هیچ مشکلی وجود ندارد دخل و تصرف در اموال قبل از وصیت صحیح و قانونی می باشد و برای شما مشکلی وجود ندارد و نمی توانند سایر ورثه از شما این ملک را پس بگیرند.

  4. سیداحسان میرجانی می گوید

    سلام پدرم قبل از پدر بزرگم فوت شده است پدر بزرگم سال ۱۳۹۷ در وصیتی که به خط همکارش ودر حضور دو تن از ورثه وشاهدین به امضا پدربزرگم رسیده اشاره نموده که وصی پدرم که خودم هستم از کلیه اموال وداراییهایش ارث ببرد ودونفر از ورثه که یکی از انها وصی نیز میباشد وصیت نامه را امضا نموده است پدر بزرگم ۷ماه پیش فوت شده است لطفا مرا راهنمائی کنید

    1. زینالی می گوید

      سلام: نمی شود به موجب وصیت کسی را به بعنوان ورثه تعیین کرد و یا بعنوان ورثه از ارث محرومش کرد شما چون پدرتان زودتر فوت کرده جز ورثه نیستید ولی اگر به عنوان وصیت بخواهد چیزی به شما برسد تنها یک سوم از اموال را به شما وصیت نماید بیشتر از ان میزان باید به تایید سایر ورثه برسد در واقع به موجب ان نوشته شما ورثه نیستید و در صورت نبودن ورثه برای متوفی بلا وارث بوده و به دولت واگذار خواهد شد مگر اینکه اثبات نمایید شما به عنوان وصیت مستحق دریافت مال از پدر بزرگ هستید نه به عنوان ورثه.

  5. علی می گوید

    سلام پدربزرگم یک قطعه زمین به من‌ درسال ۱۳۶۵ واگزار کرد و ران خانه ساختم بعد از ۱۴ سال پدربزرگم فوت کرد وبعداز ۳۵ سال پدرم فوت کرد آیا ورثه ی پدرم می توانند روی خانه ام که پروانه ساخت قانونی هم دارم ادعایی داشته باشند

    1. زینالی می گوید

      سلام: باید دلیل و مدرک واگذاری این زمین را ارائه بدهید تا مشخص شود تا بعد از ان بتوانید اقدام به اخذ سند اقدام نمایید

  6. سیمین دانش پژوه می گوید

    سلام ، من با مادر و خواهر و برادرم زندگی میکنم و در خرج و مخارج زندگی خیلی زیر قرض رفتم. مادرم یک آپارتمان ششدانگ دارد آیا میشود وکالت محضری به من بده که بعد از مرگش مال من باشه تا بدهیهایم را بدم یا نه ؟ وصیت نامه محضری بعد از مرگ باطله و فقط باید بعد از مرگ اموال بین وراث تقسیم بشه ؟

    1. زینالی می گوید

      سلام: می توانید اقدام به تنظیم صلح عمری نمایید تا بعد از مرگ متعلق به شما باشد

زمان پاسخ به دیدگاه شما از طرف وکلای سایت وکیل تاپ ۴۸ ساعت می باشد. درصورت نیاز به مشاوره فوری حقوقی میتوانید از این لینک نسبت به پرسش سوال خود اقدام کنید.



سوالات خود را از ما بپرسید

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

8 + نه =